Pismo do ministra zdrowia w sprawie proponowanych zmian w sposobie wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej podstawowej opieki zdrowotnej.

Pielęgniarki i położne rodzinne.

 

                                       

 

Zobacz dyskusję na Portalu w przedmiotowej sprawie - ponad 100 KOMENTARZY

Wyślij uwagi do ministerstwa zdrowia - pobierz gotowe pismo

 

                                      Poznań, dnia 27 października 2011 roku

 

 


                                              Pani

                                  Ewa Kopacz

                                  Minister Zdrowia



W dniu 24 października 2011 roku opublikowano na stronie internetowej ministerstwa zdrowia projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dotychczas zgodnie z przedmiotową ustawą pacjent miał prawo wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej wykonujących świadczenia zdrowotne w ramach różnych świadczeniodawców. Takie rozwiązanie sprzyjało konkurencyjności pomiędzy różnymi podmiotami – lekarzami rodzinnymi zatrudniającymi pielęgniarki i położne a pielęgniarkami, położnymi prowadzącymi własne podmioty lecznicze. Natomiast w nowelizacji zaproponowano nową zasadę w zakresie wyboru - pacjent będzie musiał dokonać wyboru jednocześnie lekarza, pielęgniarki, położnej u tego samego świadczeniodawcy. Takie rozwiązanie spowoduje eliminację podmiotów leczniczych prowadzonych przez pielęgniarki i położne rodzinne. Eliminację, nie poprzez „niewidzialną rękę rynku” ale bezprecedensowe działanie ministra zdrowia na rzecz podmiotów prowadzonych przez lekarzy rodzinnych.

Wobec powyższego zaproponowane w nowelizacji rozwiązanie należy odbierać jako zamach na samodzielność zawodową, o której mowa w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej, bezprecedensowe działanie ministerstwa zdrowia na rzecz praktyk lekarza rodzinnego oraz nieuzasadnioną ingerencję ministra zdrowia na rynku usług medycznych, skutkującą ograniczeniem prawa pacjenta do swobodnego wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej.

Proszę o informacje jakie intencje przyświecały pani minister przy projektowaniu przedmiotowych zmian?

Powyższe pismo zostało wysłane w dniu 27 października do mz w formacie PDF

                               Z poważaniem


Mariusz Mielcarek

           /-/

Redaktor Naczelny

Komentarze użytkowników

#1  2011.10.27 13:01:54 ~gośc

A na jaki adres wysłać to pismo ?

#2  2011.10.28 08:42:08 ~VVV

Może poszerzyć, wyeksponować, opis/definicję "świadczeniodawcy" w odpowiedniej ustawie o samodzielne praktyki pielęgniarskie i położnicze!

#3  2011.10.28 08:48:22 ~POinformo

Co za bełkot? Najlepsze jest to pytanie "co poeta miał na myśli". Przecież każdy średnio rozgarnięty doskonale rozumie o co chodzi. Do łez za to rozbawiło mnie odniesienie do "niewidzialnej ręki rynku" Aaaaaa cha cha cha. Normalnie paraNienormalni! Jak funkcjonując kilkadziesiąt lat w polskim feudalnym systemie gospodarczym zwanym eufemistycznie gospodarką rynkową, można nie wiedzieć, że tutaj niewidzialna ręka rynku co najwyżej kradnie dzieciom lizaki oraz ogołaca kieszenie podatników? Bo w Polandi niewidzialną ręką rynku steruje Miro, Rycho, Zbycho, Sawicka, Sobie Siak, Sto Kłosa. Decydującym zaś argumentem jest grubość koperty a nie konkurencyjność oferty.

#4  2011.10.28 09:57:56 ~Marek

Zobaczcie co Pani Minister sądzi o nowym zapisie do ustawy, przeczytajcie. http://przemysl.naszemiasto.pl/artykul/1140543,od-2012-roku-wybierzemy-przychodnie-a-nie-lekarza,id,t.html

#5  2011.10.28 10:48:11 ~DO?!

CZY JEST SPLĄTANIE! 1))))Jak powiedziała "Rzeczpospolitej" Ewa Kopacz: "Jest to ważna zmiana dla chorych i przychodni. Deklaracja pacjenta będzie wyborem konkretnej lecznicy a nie lekarza czy pielęgniarki. Bo jeśli odejdą oni z przychodni, chory będzie mógł dalej się tam leczyć a NFZ płacić za to".http://przemysl.naszemiasto.pl/artykul/1140543,od-2012-roku-wybierzemy-przychodnie-a-nie-lekarza,id,t.html 2)))) Ewa Kopacz: Politycy są od tego, żeby mówić rzeczy prawdziwe. Przynajmniej ci, którzy pracują w resorcie zdrowia z Platformy Obywatelskiej.Ewa Kopacz: Jesteśmy w wolnym kraju. Każdy robi to, co chce i bierze za to odpowiedzialność. I ja, i pan, i ktokolwiek inny bylibyśmy oburzeni, gdyby ktoś nam narysował schemat postępowania od rana do wieczora. Dorosły człowiek, który wie, co robi, bierze za to odpowiedzialność - za swoje słowa i czyny. I niech tak zostanie. Ja bym nie chciała być ubezwłasnowolniona w kraju, który cieszy się demokracją.

#6  2011.10.28 10:51:23 ~DO?!

CD.Ewa Kopacz: Nie. Rozmowy, które trwają, będą trwały i zobaczymy, jaki będzie ich finał. Uważam, że dzisiaj, gdy każdy dorosły człowiek decyduje o tym, jak chce wypełniać swój zawód, powinniśmy mieć prawo wyboru. Zatrudniać się, biorąc na siebie odpowiedzialność za to, czym to będzie skutkowało - albo na umowie o pracę, albo na kontrakcie. I taka jest moja opinia.http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/wywiady/kontrwywiad/news-ewa-kopacz-nawet-przez-moment-nie-myslelismy-o-usunieciu,nId,329895.

#7  2011.10.28 13:22:11 ~Gość

Http://www.rynekzdrowia.pl/Listy/kontraktowanie-swiadczen,8236,10.html

#8  2011.10.28 18:26:27 ~cd.

Pani Kopacz "zawsze i wszystko " robi dla dobra pacjenta.Tylko od dawna nie widać tej poprawy.Do tej pory to poprawiło się co niektórym ale w portfelach . Na pewno nie pielęgniarkom i położnym!

#9  2011.10.30 20:42:59 ~monia

Czy to nie dziwne że pielegniarką jest POŁOZNA? Dlaczego pielegniarka nie może byc połozną? Coś tu nie gra?

#10  2011.10.31 14:09:14 ~oj,nie gra

Też w tym widzę jakiś przekręt,proponuję zgłosić do NIK.Napewno maczała w tym palce Kopaczowa,pewne,że związki a napewno izby.

#11  2011.11.09 11:28:41 ~do 10

Czy w Polsce instytucja taka jak np.NIK, zajmuje się splątaniem intelektualnym, czy nie umiejętnością gramatyczną?

#12  2011.11.15 15:14:50 ~klaudia

Lekarze porozumienia zielonogórskiego swoją chytroscia nie znają granic.Tu nie chodzi o dobro pacjęta czy rzekomą złą współprace tylko o pieniadze pielegniarek.Możliwość róznej interpretacji zapisu powoduj, że lekarze wręcz zmuszaja pacjęta do zapisywanie się do jego pielęgniarki jak to robią niektóre praktyki lekarskie.

#13  2011.11.15 18:27:16 ~molo

Wygląda na to że ministerstwo zdrowia robi to co lekarze porozumienia zielonogorskiego chcą chyba maja swoiuch ludzi w ministerstwie. podobna sytuacja jak w aferze Rywina coś sie dopisze może sie uda a jak przejdzie zapis to zrobia co bedą chcieli.robota w 'bialych rękawiczkach'.

#14  2011.11.15 21:33:32 ~gość

Tak MZ i Pan Premier to marionetki w rękach PZ. Aż wstyd, że tacy poważni ludzie dają tak sobą manipulować. A może coś z tego mają?