Kilka kolejnych informacji w zakresie BEZPŁATNYCH studiów podyplomowych - zarządzanie w podmiotach leczniczych.

Bezpłane szkolenia dla pielęgniarek i położnych.

Portal Pielęgniarek i Położnych w 2011 roku to:

3 mln odsłon,

milion odwiedzin,

430 000 unikalnych użytkowników.

 

Pierwsze informacje w zakresie bezpłatnych studiów podyplomowych dla pielęgniarek i położnych podaliśmy na Portalu w dniu 24 lutego br. Zobacz przedmiotową informację tutaj. 23 KOMENTARZE!

W dokumentacji konkursowej skierowanej do uczelni zapisano, że uczestnikami studiów mogą być "osoby zatrudnione na podstawie umowy  o pracę i należące do  kadry zarządzającej podmiotów leczniczych, (tj. dyrektorzy, główni księgowi, kierownicy komórek organizacyjnych, w tym ordynatorzy oraz pielęgniarki oddziałowe, ich zastępcy etc.). Dzwoniłem do ministerstwa zdrowia.  Powyższy katalog stanowisk jest otwarty. Otóż mamy teraz (w dniu 7 marca) oficjalne potwierdzenie uzyskanej telefonicznie interpretacji i informacji przekazanych na Portalu w dniu 24 lutego 2012 roku. Bowiem na stronie internetowej instytucji odpowiedzialnej za przeprowadzenie przedmiotowych studiów czytamy (pytanie zadane przez redakcję Portalu):

Czy katalog osób możliwych do objęcia wsparciem jest katalogiem zamkniętym? Tzn. Czy ze studiów podyplomowych będą mogły korzystać  np. osoby zatrudnione na stanowisku  naczelnej pielęgniarki lub położnej oddziałowej?
Odpowiedź - Katalog stanowisk wymienionych w dokumentacji konkursowej możliwych do objęcia wsparciem nie jest katalogiem zamkniętym. W studiach podyplomowych będą mogły brać udział  osoby należące do szeroko rozumianej kadry zarządzającej. Oznacza to, że w projektach będą mogły brać udział również naczelne pielęgniarki oraz położne oddziałowe.

Kolejne pytania kierowane do redakcji Portalu przez pielęgniarki i położne dotyczyły wymogu "zatrudnienia na podstawie umowy o pracę". W rozmowie telefonicznej w dniu 24 lutego uzyskałem informację, że powyższy wymóg jest postawiony przez UE jako stronę finansującą bezpłatne studia podyplomowe. Poniżej prezentuję pytania i odpowiedzi zamieszczone na stronie instytucji prowadzącej program w zakresie wyżej cytowanego wymogu.

Czy osoby współpracujące z podmiotem leczniczym na podstawie kontraktu menadżerskiego lub kontraktu lekarskiego/pielęgniarskiego mogą być uczestnikami projektu?
Odpowiedź - Zgodnie z zapisami dokumentacji konkursowej (str. 7) grupa docelowa została zdefiniowana w następujący sposób:
„Grupą docelową projektów składanych w odpowiedzi na przedmiotowy konkurs są pracownicy podmiotów leczniczych należący do kadry zarządzającej (tj. dyrektorzy, główni księgowi, kierownicy komórek organizacyjnych, w tym ordynatorzy oraz pielęgniarki oddziałowe, ich zastępcy etc.), zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, którzy z własnej inicjatywny wyrażają chęć udziału w projekcie.”
Co do zasady kontrakty menadżerskie i kontrakty lekarskie są umowami cywilnoprawnymi, a więc osoby współpracujące z podmiotami leczniczymi na podstawie takich umów nie mogą brać udziału w projekcie. Dla ustalenia pracowniczego charakteru kontraktu menedżerskiego (kontraktu lekarskiego) konieczne jest wykazanie się prawomocnym wyrokiem sądu pracy ustalającym istnienie stosunku pracy.

Czy pracownicy podmiotów leczniczych, które prowadzą już działalność w formie spółki prawa handlowego nie mogą brak udziału w projekcie?
Odpowiedź - Osoby zatrudnione w podmiotach leczniczych, które prowadza swoją działalność w formie spółki prawa handlowego mogą brać udział w projekcie, o ile są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Intencją Ministerstwa Zdrowia jest wsparcie pracowników podmiotów leczniczych, które przechodzą, przeszły lub planują przejść proces przekształcenia. W opinii DFE takie wsparcie jest konieczne dla pracowników sektora ochrony zdrowia niezależnie od etapu zmian na którym znajdują się podmioty w których pracują.

I jeszcze jedna sprawa. Kiedy rozpoczną się powyższe studia. Uczelnie mają czas do 30 marca na złożenie wniosków na prowadzenie studiów. Następnie rozpocznie się ocena wniosków i zostanie przeprowadzona procedura przetargowa. Z informacji uzyskanych w dniu dzisiejszym w mz (7 marca 2012 roku) planuje się, że na początku lipca będą wyłonione uczelnie, które rozpoczną rekrutacje. Natomiast studia powinny zostać uruchomione we wrześniu lub październiku br. O wszystkich sprawach będę informował na bieżąco na Portalu.

Mariusz Mielcarek

Komentarze użytkowników

#1  2012.03.07 14:38:06 NOWHERE MAN

Piel. naczelne i oddziałowe OK. FAJNIE, a ja się pytam co ze zwykłymi pielęgniarkami? Czy one nie mogły by podnieść swoich kwalifikacji, tak aby w przyszłości objąć stanowisko, już jako osoba wyszkolona? Kształci się tych co mają stołki (raczej "dożywotnie"), a nie myśli się o przyszłych pokoleniach, zastępcach. Kogo było stać to zrobił podyplomówkę (ok 4300-4600 PLN/rok), niewiele zwykłych pielęgniarek (szeregowych) stać na takie studia, a niektóre mogą zostać oddziałowymi za 2-3-5 lat. Niech osoby na stanowiskach "mają pierwszeństwo", ale nie zamykajmy drogo innym. Bo wyjdzie, że najpierw trzeba mieć stanowisko (stołek), a potem dopiero się kształci w tym kierunku. Pozdrawiam :)

#2  2012.03.08 08:18:08 ~gość

Nie rozumiem dlaczego studia podyplomowe dla kadry zarządzającej ,oni już mają w większości ukończone zarządzanie, dlaczego nie dla osób ubiegających się w przyszłości o jakieś stanowisko kierownicze , a zarządzanie w podmiotach leczniczych mogło by być dużym atutem

#3  2012.03.08 09:46:53 ~Położna

Ja również nie rozumię dlaczego studia sa dla kadry juz zarządzającej.przecież żeby zostać takową kadrą trzeba spełnic jakies wymagania,a ja chetnie skończyłabym takie studia żeby w przyszłości móc sie ubiegać o stanowisko kierownicze.na przykład.Panie Redaktorze prosze więc zapytać czy szeregowa pielęgniarka czy połozna może ubiegac się o przyjęcie na w/w studia.Pozdrawiam zainteresowana

#4  2012.03.08 15:30:09 ~R.

Bo taka osoba może się ubiegać o stanowisko oddziałowej/naczelniej a może go nie dostać, więc to strata pieniędzy by była. A osoby na stanowiskach zarządzających nie mają wiedzy absolutnej i takie właśnie studia są aby tą wiedzę rozszerzać i aktualizować. tym bardziej, że zmiany zachodzą bardzo dynamicznie w tej dziedzinie. A za 5 lat znów zmieni się ustrój i te studia stracą na aktualności, więc wykonywanie ich "na zapas" jest bez sensu.

#5  2012.03.08 16:57:19 ~X-MAN

Do ~R czyli co według Ciebie trzeba co 5 lat chodzić na studia podyplomowe bo się coś zmieni? - ŚMIESZNE - papier jest papier jak ktoś go ma to nic nie straci. Oczywiście nie neguję ustawicznego kształcenia się i samokształcenia, bo zmiany zachodzą. Ale argumenty w stylu niech studiuje kadra, bo ona jest kadrą, a reszt nie, jest bez sensu, a co ta RESZTA to ile ma czekać aż obejmie stanowisko kierownicze?

#6  2012.03.08 17:57:17 ~Lekarz

Bo szeregowa pielęgniarka jest od zmieniania pampersów a nie od -zarządzania tak trudno to zrozumieć? Z takim myśleniem to daleko nie zajdziecie -na pewno nie na kierownicze stanowiska siostrunie:-P

#7  2012.03.08 18:06:54 ~piel

Ludzie po co te studia zero zmian ukończyłam i jak najszybciej wyjść z tego zawaodu ! znam swoje miejsce ale wszędzie tylko lekarz. nie chce mi się nawet pisać.

#8  2012.03.08 18:13:16 ~gośc

Masz rację piel po co wogóle ten portal ? pielęgniarka w ogólnopolskich mediach nie istnieje w żadnym sensie lekarze prawie codziennie !

#9  2012.03.08 20:00:08 ~hanka

A co z pielęgniarkami odcinkowymi? Proszę zadać takowe pytanie?

#10  2012.03.08 22:20:48 ~lek med

A co wszystkie odcinkowe chcą rządzić? Jak się taka jedna z drugą dostana na stołek - w co wątpię -to się dokształci a narazie do pampersików siostrzyczki.

#11  2012.03.09 01:29:02 ~odcinkowa

Do lek.med.-braciszku! boisz się tej nowej rzadzącej siostrzyczki? -ona chce tylko skończyć podyplomówkę, a pracować będzie tam gdzie jej miejsce-może awansuje.Proszę zadać takie pytanie-dotyczaceodcinkowejna tej podyplomówce.

#12  2012.03.09 10:10:33 ~lek med

Na podyplomówce - odcinkowej. śmieszne przeczytaj ze zrozumieniem

#13  2012.03.09 18:07:20 ~tom-tom

Śmieszą mnie takie lekarskie opinie, serio :D Czasem aż chciałoby się je przytoczyć, gdy lekarzyna przychodzi i cichutkim głosikiem prosi pielęgniarkę o pomoc ;) Pozdrowienia dla lekarzy, którzy mają na tyle wysoką kulturę osobistą, aby szanować swoich współpracowników :)

#14  2012.03.09 21:19:09 ~lek med

Dobrze ze ja skonczyłem medycyne bo inaczej bym sie pochlsatał.

#15  2012.03.09 21:20:12 ~lek med

Siostry.ha ha ha siostry ha ha ha Dobże ze nie moje.

#16  2012.03.09 23:08:10 ~do lek med

Oj! rzeczywiście - ,dobże"(? ), że nie Twoje (te siostry) bo wstyd byłoby im się do Ciebie przyznać, szanowny ,BIG BRADERZE"! Ten się dobrze ,(u)haha", kto ,ha ha" się ostatni!

#17  2012.03.10 10:45:09 ~lek med

Do#15 siostruniu nie podszywaj się pod lekarza bo daaaaleko Ci. Macie wszystkie przerost formy nad treścią - pokończyłyście jakieś szkółki niedzielne i stawiacie się na równi z nami - nie sięgacie - i tak zawsze jesteście zależne od nas.

#18  2012.03.10 11:48:31 ~do lek med

Oj Ty biedny, mały ,wielki" człowieku(bo jak większość z Was jesteś zapewne niskim, pucołowatym i zapoconym, niedomytym kurduplem)- zależny to Ty od nas jesteś! Jeśli nie będziemy na bieżąco korygowały Twoich błędów wynikających z nieuctwa to już lada dzień pójdziesz siedzieć! Tak - siedzieć - bo w nocy na dyżurach już sobie nie pośpisz! Komisje do orzekania o niepożądanych zdarzeniach medycznych już działają a my nie mamy zamiaru dłużej milczeć! Powiemy (jak na spowiedzi) wszystko, co wiemy a wtedy dopiero się zacznie kabaret i będzie można się ,(po)ha(.)hać"! Amen!

#19  2012.03.10 12:07:23 ~do #18

Siostuniu odstaw te leki albo zmień dilera masz zaburzenia nieomylna dokonała i wybitnie wykształcona osobo śmiech na sali.

#20  2012.03.11 13:18:19 ~do 19

Szanowny braciszku (na szczęście nie mój! ) - siostrunie to poszukaj sobie w rodzinie! Czyżby Cię wyalienowano z rodzinnych kręgów i z tego powodu tak usilnie poszukujesz bliskości z obcymi? Nie poddaj się, wróć w progi rodzinnej chałupy, przeproś mamusię i tatusia, przytul brata i siostrę i powiedz im otwarcie, że zbłądziłeś a na pewno Cię nie odrzucą! Spróbuj marnotrawny synu!

#21  2012.03.11 14:33:02 ~xxx

Ale się dajecie prowokować i manipulować.

#22  2012.03.11 18:02:37 ~do lek

Nie wywyższaj się tak, bo Gowin was już zrównał z felczerami. W niedługim czasie ,babka wiedząca" , będzie miała większe poważanie u ludzi niż taki niedouczony lekarz.A jak wejdzie jeszcze Świadectwo Woli, to kochany ,ludziska kołem Cię będą omijać i skończysz na bezrobociu.

#23  2012.03.11 19:39:17 ~student

Zalosne te komentarze. az szkoda slow. tylko dlaczego musimy my pielegniarki tak sie zachowywac? jestem studentka pielegniarstwa 1 roku. wciaz mam nadzieje, ze to wypowiedzi ktore tutaj czytam nie reprezentuja srodowiska zawodowego. ze w wiekszosci nie ma tutaj pielegniarek.

#24  2012.03.11 20:40:24 ~...

Do student #23 Niestety są i to w dużej ilości Twoje starsze jadowite koleżanki - jeszcze nie raz będziesz przez nie płakać - moja rada póki czas zmień zawód idź na medycynę, stomatologie albo farmację. Najgorszym środowiskiem jest środowisko pielęgniarek - nienawistne zgorzkniałe uciekaj dziewczyno póki nie jest jeszcze za późno.

#25  2012.03.11 22:31:15 ~student

Wybor tego kierunku jest moja przemyslana decyzja. Nie jestem nastolatka, bo ukonczylam juz wczesniej inny kierunek. Chce pracowac jako pielegniarka. Niestety wyglada na to ze planowana przeze mnie emigracja jest jedyna opcja

#26  2012.03.12 18:57:53 ~tom-tom

Droga Studentko - nie buduj obrazu polskiego pielęgniarstwa na podstawie komentarzy zamieszczanych na podrzędnym portalu ;) Po co? Daje ci to jedynie jednostronny pogląd na sprawę, co krzywdzi te pielęgniarki, które są "normalne". Skończyłam studia rok temu - oczywiście, zawsze trafi się czarna owca, ale jest to zjawisko powszechne w każdym zawodzie i w każdym państwie. Patrz na siebie, co reprezentujesz swoją osobą, swoimi działaniami, a będzie dobrze. Osobiście nie spotkałam się jeszcze z tak jadowitymi pielęgniarkami, chociaż wydawałoby się - po natężeniu wiadomych komentarzy - że są wszędzie i to w przewadze. Trzymaj się :)

#27  2012.03.12 20:16:05 ~student

Pocieszylas mnie:) Szukam ciekawego forum pielegniarskiego na ktorym moglabym poczytac o praktyce pielegniarskiej, roznych doswiadczeniach pielegniarek, zadac pytania. jak narazie przeszukujac google znajduje tylko bluzgi, trollowanie, nieaktywne od kilku lat watki lub pytania bez odpowiedzi. co sie dzieje? Z calym szacunkiem dla pana Mielcarka. ale ten portal opiera sie glownie na szukaniu sensacyjnych, nagatywnych informacji dotyczacych polskiego pielegniarstwa

#28  2012.03.13 21:42:26 ~lek med

No coz już póżno! 21.45 ide spac! Pilnójcie oddziałów siostry! Nie budzic !

#29  2012.03.14 16:42:31 ~tom-tom

Lek med - a co było celem twojego wpisy? Bo na chwilę obecną z siebie i swojej grupy zawodowej robisz łacha, nie z pielęgniarek ;)

#30  2012.03.14 22:46:11 ~R.

Nie rozumiem o co głupie rozważania kto ważniejszy i mądrzejszy:lekarz czy pielęgniarka. to są 2 różne zawody. I tak jak lekarz nie ma wiedzy i umiejętności pielęgniarskich (bo się tego na miesięcznych praktykach nie nauczy po 1roku studiów) tak i pielęgniarka za lekarza jego pracy nie zrobi. I nie ma co snuć rozważań co ważniejsze a co lepsze, to są 2 oddzielne zawody.

#31  2012.03.14 22:56:25 ~.....

Męczące jest to jęczenie pielęgniarek jak to ciężko jest w tym naszym pielęgniarstwie. No i druga moda na opuszczanie kraju. gada o tym połowa roku, a z perspektywy 5lat po ukończeniu mgr z 300osób wyjechało max.5-8 osób które pracują w zawodzie. W Wawie można naprawdę w naszym zawodzie godnie pracować i się rozwijać. dla osób wykształconych z kursami jest naprawdę dużo ofert, a pracodawców, zwłaszcza prywatnych jest bardzo dużo. I nie trzeba tu jęczeć "kto mi da na kursy? " nie słyszałam żeby architektom, fryzjerom czy jakiejkolwiek grupie zawodowej ktoś finansował szkolenia. zasada jest prosta-chcesz być lepszy od innych (i przy okazji zarabiać lepiej) to się rozwijaj i inwestuj w siebie! i bez narzekania, żaden pracodawca nie chce mieć jako podwładnej jęczącej i wiecznie niezadwolonej ze wszystkiego pielęgniarki!

#32  2012.03.15 20:46:13 ~nina

Nie zgadzam sie z 31.Pracodawcy chcą miec siostry bez kwalifikacji za to chcą miec tanią siłę roboczą! Tylko o to im chodzi! tanio i dużo! Zrobi swoje i posprząta,kawy naparzy,może i .

#33  2012.03.19 10:52:56 ~...

I dlatego powinny być pomoce pielęgniarskie. Do podawania basenu i zmiany pampersa nie trzeba mieć wysokich kwalifikacji. a pielęgniarki niech zajmą się tym po co kończyły szkoły- braniem udziału w procesie terapeutycznym wymagającym wiedzy. a nie najpierw pampers, później kroplóweczka a jeszcze potem zmiana opatrunków i znów pampersik. i dziwić się, że zakażenia szpitalne szaleją.