Tzw. "instrumentariuszka brudna" musi być pielęgniarką lub położną!

Normy zatrudnienia pielęgniarek na bloku operacyjnym.

 

Portal Pielęgniarek i Położnych w 2011 roku to:

3 mln odsłon,

milion odwiedzin,

430 000 unikalnych użytkowników.

 

 

W 2008 roku na Portalu Pielęgniarek i Położnych zajmowaliśmy się sprawą dotyczącą faktu, że dyrektor szpitala nakazał pielęgniarkom nauczyć panie sprzątaczki czynności pielęgniarki instrumentariuszki brudnej. Szczegóły znajdziesz tutaj. Artykuł w powyższej sprawie w Gazecie Pielęgniarki i Położnej znajdziesz tutaj - część pierwsza, część druga.

Waro wiedzieć, że  w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędącymi przedsiębiorcami, który został opublikowany z datą 18 października br., zapisano:

"§ 6. Minimalne normy zatrudnienia:
1) w bloku operacyjnym - wynoszą na 1 czynny stół operacyjny (1 pacjent), co najmniej 1 pielęgniarkę albo położną operacyjną i 1 pielęgniarkę albo położną asystującą pielęgniarce albo położnej operacyjnej;"

Wniosek: tzw. "instrumentariuszka brudna" będzie musiała być pielęgniarką lub położną. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku.

Mariusz Mielcarek  

 

Komentarze użytkowników

#1  2012.10.26 20:49:21 ~agnieszka

Witam. Mam pytanie bo w rozporządzeniu nie jest jasno napisane czy pięleęgniarka/położna musi być pracownikiem bloku operacyjnego czy np. jeśli w nocy jest zabieg może przyjść (zostawiając swoją pracę na oddziale)pielęgiarka z oddziału pracująca na codzień poza blokiem operacyjnym ? Bardzo proszę o odpowedz.

#2  2012.10.27 12:44:38 PołoĹźna

Mnie tez interesuje ta sama kwestia! Pracuję na sali porodowej i jak brakuje instrumentariuszek na bloku mamy obowiązek asystowac do cięcia jako "brudna-lotna".Zaznaczam ze blok i sala porodowa to dwa odrebne oddziały, więc wg mojej wiedzy nie mam prawa świadczyć pracy na oddziale na którym nie jestem zatrudniona a po drugie,żeby być instrumentariuszka-czysta czy brudna(Jezu jaka szpetna nazwa! ),powinnam posiadac kurs kwalifikacyjny.Wg opinii radcy prawnego przekraczam swoje kompetencje! Prawo swoje życie swoje! Jeśli ktoś ma wiedzę na ten temat jak unikać konfliktu interesu proszę o wypowiedz.

#3  2012.10.28 16:24:24 ~Matka

Potwierdzam. Na oddziele laryngologii dziecięcej w poznańskim szpitalu zdarza się,że na oddz. pozostaje 1 piel. na ponad 20 dzieci ponieważ druga idzie na salę operacyjną. Większość dzieci jest po zabieg. oper. do tego dzieci z ostrego dyżuru.W momencie nagłego przyjęcia dzieci na oddziale nie mogą liczyć na szybką pomoc. Nie każda mama może pozwolić sobie na przebywanie z dzieckiem na oddziale.

#4  2012.10.28 17:59:17 ~,,,,

Proponuję,zamiast strajków na ulicy, zarzucajmy pismami właściwe biura o zwiększenie kadry pielęgniarskiej . Informujmy,że życie pacjentów jest zagrożone /bo taka jest prawda/. Nas,za nie wywiązanie się z obowiązków pielęgniarskich czeka kryminał. Kadra kierownicza ma zapewnić bezpieczeństwo.

#5  2012.10.28 22:57:20 ~...

Nie "brudna" i nie "lotna". Pielęgniarka/położna "pomagająca"- tak powinno się określać osobę pomagającą pielęgniarce/ położnej operacyjnej (instrumentariuszce).

#6  2012.10.29 21:40:22 ~eliszka

Środowisko pielęgniarek operacyjnych w trakcie konsultacji projektu proponowało bardziej czytelną formę: 2 pielęgniarki operacyjne,instrumentująca i pomagająca.Ten zapis eliminowałby praktyki opisane w pierwszych komentarzach.Chodzi nie tylko o pełnienie obowiązków "pomagającej" przez salową czy sanitariusza, ale również przez pielęgniarki zatrudnione na oddziale szpitalnym. To przekracza zarówno ich kompetencje, jak również odbywa się kosztem właściwego pełnienia obowiązków na oddziale, a także często naraża bezpieczeństwo pacjentów.

#7  2012.10.31 21:11:25 ~dora

Tak sie dzieje ze zostaje 1 pielegniarka na kilku oddzialach i co? Oddziały są na jednym piętrze wiec pielegniarka wszystkich obleci i jeszcze w nocy sie zdrzemnie.Wszak pielegniarki to zdrowe i silne kobity.AHA! A po dyżurze poleci jeszcze do innego pracodawcy dorobic !

#8  2012.11.01 18:26:08 ~do dory

To jest farsa, kiedy się to skończy? /Pojedyncze dyżury, trauma i wielki stres, czy ktoś to zbadał? gdzie są prace naukowe pań pielęgniarek? /magisterek,doktorantek? profesorek?

#9  2012.11.03 14:39:42 ~Anna

Jesli na dyzurze ma byc jedna pielęgniarka,to w takim razie do pomocy powinien być lekarz.Nie do leżenia i spania w dyzurce,lecz do roboty,bo nie może być tak,że pielęgniarka ma wszystko na glowie,nie ma czasu napić sie herbaty,a lekarz bierze ciężkie pieniądze za dyzur,a jego dyzurowanie polega na spaniu! Wprawdzie pomoc lekarska jest praktycznie żadną pomocą,bo guzik umieją,ale przynajmniej dziecko do zalożenia wenflonu potrzyma,czy pampersa zmieni.A,co? Za TAKĄ kasw jaką biorą niech cokolwiek zrobią,nie?

#10  2012.11.03 21:23:34 ~do 9

Nareszcie cos mądrego.Lekarze do pomocy pielegniarkom!

#11  2012.11.03 21:31:56 ~hanka

U nas brudną jest każdy ,kto właśnie przechodzi przez blok operacyjny,hydraulik,rejestratorka,salowa a nawet jakiś pacjent,ktory zabłodzi.

#12  2012.11.04 11:47:51 ~,,,

Widać jakie kpiny wszyscy robią sobie z tego zawodu.Ludzie każdego innego zawodu/bez zawodu/ mogą zastąpić pielęgniarkę.A pielęgniarka na usługach wszystkich. Jak najdalej od tego zawodu. Szkoda czasu i pieniędzy na pielęgniarstwo. Całe życie w tym zawodzie to ,droga przez mękę.

#13  2012.11.06 07:30:14 NOWHERE MAN

Nie wiem jak Wy, ale ja "§ 6. Minimalne normy zatrudnienia: 1) w bloku operacyjnym - wynoszą na 1 czynny stół operacyjny (1 pacjent), co najmniej 1 pielęgniarkę albo położną operacyjną i 1 pielęgniarkę albo położną asystującą pielęgniarce albo położnej operacyjnej;" rozumiem to tak: skoro jest ustalone w szpitalu, że w ciągu doby/dyżuru jest czynny 1(i/lub więcej) stół operacyjny, to NA BLOKU mają być zatrudnione i przebywać podczas tego dyżuru 2(i/lub odpowiednio więcej) pielęgniarek/położnych, i NIE MOŻNA tutaj robić czegoś takiego jak "ŚCIĄGANIE" osoby z innego oddziału na dyżur, bo wtedy omija się prawo i nie spełnia się norm zatrudnienia :) P.S. osobna sprawa to kwalifikacje zatrudnionego personelu :) Pozdrawiam :)

#14  2012.11.20 15:48:16 ~jota

Jestem szpitalnym portierem i czesto dzwonia z bloku operacyjnego bym podawalróżne rzeczy medyczne

#15  2012.11.23 18:42:27 ~basia

Drogie koleżanki w związku z projektem rozporządzenia dotyczącym minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek. i w tym w bloku operacyjnym brak zapisu o kwalifikacjach czy projektem połączenia kształcenia specjalizacyjnego z pielęgniarstwa operacyjneo i chirurgicznego świadczy o nieznajomości specyfiki pracy pielęgniarki operacyjnej.W związku z powyższym pojedyńczo nic nie zrobimy, pomyślałam że za przykładem specjalistek z epidemiologii i anestezjologii powinnyśmy zadbać o swój wizerunek zawodowy zrzeszając się np w ogólnopolskim Stowarzyszeniu Instrumentariuszek. Ktoś musi reprezentować nasze interesy zawodowe i zadbać o nasz prestiż,Ludzie ustanawiający prawo często nic nie wiedzą o specyfice pracy np pielęgniarki operacyjnej.Dodam jeszcze ciekawostkę jesteśmy jedynym krajem w europie, kw którym pielęgniarki operacyjne nie należą do europejskiego stowarzyszenia pielęgniarek operacyjnych.pozdrawiam i proszę o komentarze

#16  2013.01.10 21:55:08 ~piel.

A co sądzicie o piel. "brudnej" która jest pod telefonem w domu i przyjeżdża na wezwanie! a salowa w godzinach nocnych nie dyżuruje!

#17  2013.02.09 22:17:12 ~l

Najwyższy czas aby o działaniach Polskiego Rządu wydającego Rozporządzenie o minimalnych normach zatrudnienia pielęgniarek i położnych dowiedział się pacjent, który w systemie nie nazywa się pacjentem tylko klientem.i któremu grozi niebezpieczeństwo z powodu oszczędności na pensjach pielęgniarskich- a tym samym drastycznie zmniejszane obsady pielęgniarskie, 1 pielęgniarka opiekująca się nocy 50 -osobowym oddziałem szpitalnym czy pielęgniarce operacyjnej pomagająca salowa? Pielęgniarek pracujących jest 200 000, lekarzy bez stomatologów ponad 100 000 w tym lekarz zarabia może więcej ale minimum 10 razy więcej niż pielęgniarka,rachunek jest prosty kto rozwala budżety szpitalne?

#18  2013.08.23 12:37:58 ~położna

Witam! Pracuję na sali porodowej 18 lat.W naszym szpitalu sala porodowa,oddz.ginekologii+patologii ciąży,położniczy+noworodki to jeden ordynator i1 oddziałowa+neonatolog.Pracujemy w dyżurach w 17 osób.Nasz dyrektor wpadł na pomysł by 5 polożnych przenieść bo jest nas za dużo,a pomagać nam mają pielęgniarki z innych oddziałów(gdzie też ich jest za mało).Pytanie czy w takim przypadku ISO czy wymagane standardy opieki nie obowiązują?