Tzw. "instrumentariuszka brudna" musi być pielęgniarką lub położną!

1 min czytania
AktualnościNormy zatrudnienia

W 2008 roku na Portalu Pielęgniarek i Położnych zajmowaliśmy się sprawą dotyczącą faktu, że dyrektor szpitala nakazał pielęgniarkom nauczyć panie sprzątaczki czynności pielęgniarki instrumentariuszki brudnej. Szczegóły znajdziesz tutaj. Artykuł w powyższej sprawie w Gazecie Pielęgniarki i Położnej znajdziesz tutaj.

Waro wiedzieć, że  w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędącymi przedsiębiorcami, który został opublikowany z datą 18 października br., zapisano:

"§ 6. Minimalne normy zatrudnienia:
1) w bloku operacyjnym – wynoszą na 1 czynny stół operacyjny (1 pacjent), co najmniej 1 pielęgniarkę albo położną operacyjną i 1 pielęgniarkę albo położną asystującą pielęgniarce albo położnej operacyjnej;"

Wniosek: tzw. "instrumentariuszka brudna" będzie musiała być pielęgniarką lub położną. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku.

Mariusz Mielcarek  

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7706 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka pyta OZZPiP - gdzie doceniono moje 35-letnie doświadczenie zawodowe.

3 min czytania
Pielęgniarki i położne pytają przewodniczącą Krystynę Ptok Związek pielęgniarek przesłał do Sejmu własny projekt ustawy o wynagrodzeniach. Jaka jest różnica pomiędzy projektem…
Aktualności

Kosmetyczne i niekosmetyczne sposoby na wypadanie włosów - jak je wzmacniać od środka?

2 min czytania
Wypadanie włosów jest naturalne i związane z cyklem życia włosa. Przeciętny cykl życia włosa trwa od 2 do 6 lat i po…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Grupy płacowe pielęgniarek od 1 lipca 2023. Sprawdź współczynniki pracy.

4 min czytania
Minister zdrowia dzieli pielęgniarki na grupy. Związek OZZPiP tak samo… Ministerstwo zdrowia poprzez posłankę panią Józefę Szczurek-Żelazko poinformowało już w lutym 2023…
Komentarze