Związek pip po prawie 3 miesiącach informuje opinię publiczną oraz nasze środowisko zawodowe, że "Trybynał Konstytucyjny odrzucił wniosek związku w sprawie konraktów w szpitalach".

Związkowy zakaz kontraktów pielęgniarek i położnych 2013.

W dniu 5 marca 2012 roku informowałem, że panie w czepkach wracają! Ogólnopolski Związek Zawodowy PiP ogłosił bowiem na konferencji prasowej, że "złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją 4 artykułów ustawy o dziłalności leczniczej". Chodzi o tzw. "samozatrudnienie" czyli umowy kontraktowe pielęgniarek i położnych w szpitalach. 51 KOMENTARZY!. Czytano ponad 3 500 razy!

Natomiast Trybunał Konstytucyjny w dniu 19 kwietnia 2013 roku odmówił rozpatrzenia skargi Ogólnopolskiego Związku Zawodowego PiP.

Powody powyższej odmowy przedstawiłem w dwóch artykułach:

Związek pip składa skargę do Trybunału Konstytucyjnego na przepis pozwalający prowadzić pielęgniarkom działalność gospodarczą w szpitalach. Trybunał do związku: TO NIE WASZA SPRAWA! Czytano ponad 3 000 razy. 30 KOMENTARZY!

NIEZŁY OBCIACH I WSTYD! Trybunał Konstytucyjny wyraża stanowisko, że Zarząd Krajowy związku pip nie udokumentował (w sposób nie pozostawiający wątpliwości), że jest ogólnokrajowym organem związków zawodowych. Czytano ponad 1 000 razy!

Związek o złożeniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego poinformował na konferencji prasowej - zaproszono media: prasę i telewizję. Natomiast w jaki sposób związek informuje opinię publiczną oraz środowisko zawodowe pielęgniarek i położnych o odrzuceniu wniosku przez Trybunał?

Niejako przy okazji. Tak po cichutku. Bowiem poniższa informacja została zamieszczona w tekście pt.: "I Posiedzenie Prezydium Zarządu Krajowego V Kadencji".

Na stronach związku pip, w informacji zamieszczonej w dniu 17 lipca 2013 roku czytamy:

"W sprawie wniosku wniesionego do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności art. 5 ust. 5 pkt2 lit a ustawy o działalności leczniczej, po wstępnym rozpoznaniu sprawy, zostało wydane przez Trybunał Konstytucyjny postanowienie o odmowie nadania dalszego biegu wnioskowi. Powodem odmowy były uchybienia formalne w zakresie sporządzenia wniosku. Należy zaznaczyć, że wniosek był sporządzony przez Kancelarię Adwokacką z Katowic, która reprezentowała OZZPiP przed Trybunałem".

Mariusz Mielcarek

 

Komentarze użytkowników

#1  2013.07.28 23:04:04 ~on33

Powinno się rozwalić ten cały zarząd i zebrać podpisy o odcięciu się od niego środowiska pielęgniarskiego.

#2  2013.07.29 16:33:50 ~xyz

Problem w tym, że tzw. "środowisko pielęgniarskie" jest pojęciem całkowicie abstrakcyjnym, objawiającym się wyłącznie w wypowiedziach pseudoaktywistów którzy dorwali się do jakiejkolwiek tuby, np. internetu. Związek zawodowy pielęgniarek i położnych liczy kilkadziesiąt tysięcy członków którzy, w znakomitej większości, są tymi członkami dobrowolnie, dobrowolnie płacą składki, tym samym chcą być reprezentowanymi przez ten związek. Owszem, zdarzają się działania nietrafione czy nieskuteczne, niemniej jest to działanie na rzecz właśnie środowiska zawodowego pielęgniarek. To, jak owe nietrafione działania są traktowane przez członków związku - można przekonać się wprost. Zmiana przewodniczącej związku zawodowego nastąpiła, o czym pisał nie kto inny, jak MM i jego tuba, czyli "pielęgniarki.info.pl

#3  2013.07.29 16:46:57 ~xyz

Związek zawodowy pielęgniarek i położnych jest największą - dobrowolną - organizacją zawodową w tym "środowisku" i takie wypowiedzi jak Twoja tego, póki co nie zmienią. A czepianie się, że dopiero po trzech miesiącach? Dopiero teraz / wiem to z osobistych kontaktów z TK/ mogli dostać oficjalne czyli pisemne /uzasadnienie postanowienia. Aż się prosi w tym miejscu wspomnieć o przysłowiu z kotłem i garnkiem co smoli, bo np. niejaki MM z tegoż portalu nie wspomniał o J. Owsiaku, który podle podsumował pracę owego "środowiska pielęgniarskiego". Stwierdził, że "pielęgniarki nie chcą korzystać ze sprzętu ułatwiającego mycie chorych, bo nie lubą myć tych chorych". Z jednej strony jest to logiczna bzdura, bo jeżeli czegoś nie lubię robić a muszę, to tym chętniej korzystam ze wszystkiego, co mi to ułatwia. Skoro Owsiak tak rozumuje, nie sprawdzając, kto podejmował decyzję o sprzęcie - jest dla mnie zarozumiałym przychlastem, a opinia o nim to tylko usilna propaganda.

#4  2013.07.29 16:58:58 ~xyz

Inna sprawa, że tacy "pożyteczni idioci" jak MM pozwalają na gnębienie tegoż środowiska pielęgniarskiego. Dlaczego? Już udowadniam. W kodeksie pracy jest przepis prawny o zakazie zastępowania umów o pracę umowami cywilno - prawnymi. Jednak SN w 2012 r. wydał orzeczenie, że "zwolnienie pracownika na umowę o pracę i powierzenie tych samych czynności osobie z umowy cywilnoprawnej, jest tak naprawdę likwidacją stanowiska pracy, a więc jest dozwolone". Wynika z tego, że SN dokonał takiej interpretacji przepisu prawnego, która go "de facto" deroguje /unieważnia/. I jak w tym świetle wygląda słynne twierdzenie naszego "pożytecznego idioty", który głosi, że "chce mieć wybór"? OTÓŻ CHŁOPCZE NIEDOJRZAŁY,NIE MASZ ŻADNEGO WYBORU!

#5  2013.07.29 17:14:29 ~xyz

Biorąc pod uwagę powyższe, jesteś, chłopcze, wyłącznie zależny od pana i władcy czyli swojego pracodawcy, który może ci dać wybór jedynie taki jak w starym teleturnieju: albo zrobisz co chcę, albo możesz wyjść bramką nr 1 lub nr 2. Niewykluczone, że gdzieś pod skórą wyczuwa nasz "pożyteczny idiota" jaką ma rolę, bo jego jadowite teksty skierowane przeciw kilkudziesięciotysięcznemu związkowi zawodowemu /dobrowolnemu w członkostwie/ oraz bezkrytyczne powtarzanie odezwy kilkutysięcznej grupy "kontraktowej", oznacza, że MM dość swoiście pojmuje demokrację tj. racje większości. Możnaby "w ten deseń" jeszcze długo. Żeby jednak nie zaplątać się za bardzo skończę przysłowiem: "burki szczekają - karawana idzie dalej".

#6  2013.07.29 17:43:12 Redakcja Portalu

Cytat z komentarza xyz "A czepianie się, że dopiero po trzech miesiącach? Dopiero teraz / wiem to z osobistych kontaktów z TK/ mogli dostać oficjalne czyli pisemne /uzasadnienie postanowienia." Związek teraz dostał oficjalne potwierdzenie? PROSZĘ NIE ROBIĆ Z TK IDIOTY! Przecież związek nawet nie złożył zażalenia na decyzję TK a miał na to od doręczenia postanowienia o odmowie 7 dni zgodnie z ustawą o TK. Ponadto informuje, że na stronie TK treść postanowienia z dnia 19 kwietnia została opublikowana w dniu 13 czerwca. Czyli według autora komentarza najpierw TK opublikował treść postanowienia na swojej stronie a teraz poinformował o tym związek, nie czekając na ewentualne zażalenie na odmowę rozpatrzenia wniosku związku? Proszę nie wypisywać rzeczy urągających zdrowemu rozsądkowi i nie wprowadzać użytkowników Portalu w błąd. Spierajmy się na rzeczowe argumenty! Pozdrawiam Mariusz Mielcarek

#7  2013.07.29 18:15:37 ~xyz

A jakim rzeczowym argumentem jest że "dopiero po trzech miesiącach"? A gdyby po 4, po 6, po n. miesiącach, co to zmienia? Napisali kiedy chcieli. Pan, Panie MM też pisze /albo nie/ kiedy chce i co chce. Równie dobrze możesz Pan "wypocić" artykuł pt. "nie lubię ciotki Helki, bo jest ruda". Jako zwolennik PO / sam Pan to potwierdził/ powinien Pan kochać związek zawodowy, bo to min. ich "białe miasteczko" odsunęło od władz PiS. Jest to też,swoją drogą, żałosne, bo jak PiS urządzał swoją "debatę" na temat ochrony zdrowia, to "środowisko pielęgniarskie" reprezentowała Pani Hanna Gutowska, która kilka lat wcześniej publicznie deklarowała "walkę z kaczyzmem". Tacy Wy jesteście - liderzy środowiska pielęgniarskiego! A robienie zarzutu wyłącznie o termin druku - czysty BAREIZM: "pijak i złodziej! Bo każdy pijak to złodziej! " Żenada!

#8  2013.07.29 19:42:09 Redakcja Portalu

Do xyz, co do tezy - spierajmy się na rzeczowe argumenty! Rozumiem, że autor komentarza wycofuje się ze stwierdzenia _ "Dopiero teraz / wiem to z osobistych kontaktów z TK/ mogli dostać oficjalne czyli pisemne /uzasadnienie postanowienia". Pozdrawiam Mariusz Mielcarek

#9  2013.07.29 20:48:17 ~xyz

Z niczego się nie wycofuję. Z osobistych kontaktów /a było ich nie mało/ z polskimi sądami i trybunałami wiem, że uzasadnienia w jednej sprawie pochodzące od tego samego składu sędziowskiego potrafią być absolutnie różne, tak ustne jak pisemne. Dlatego warto czasem poczekać na jakąś ostateczną wersję. Jak sprawa w konkretnym przypadku wyglądała - nie wiem, ale biorąc pod uwagę powyższe doświadczenie - mnie zwłoka wcale nie zdziwiła. Natomiast dziwi mnie zjadliwa nienawiść Redakcji Portalu do organizacji skupiającej /na zasadzie dobrowolności/ kilkadziesiąt tysięcy pielęgniarek i położnych. Dziwi mnie stronniczość Redakcji Portalu tak w sprawach poziomu wykształcenia /znaczna część pielęgniarek to absolwentki LM / i szczucie przeciw tej grupie "środowiska zawodowego". Dziwi mnie jawna deklaracja polityczna Redakcji Portalu po jednej stronie, pomimo, że udowodniłem wcześniej niestosowność takiej postawy.

#10  2013.07.29 20:52:38 ~xyz

Dziwi mnie zarzucanie innym takiego czy innego niewłaściwego postępowania, samemu będąc w prowadzeniu portalu co najmniej leniwym /wielotygodniowe przerwy w artykułach, powtarzanie tych samych wiadomości pod nową datą, niedotrzymywanie obiecanych terminów następnych artykułów/.Przyczepienie się Redakcji Portalu do jednego mojego zdania i na tej podstawie dezawuowanie całości wypowiedzi jest smarkaterią publicystyczną na miarę TVN i "gwiazdy" J. Kuźniara. Ale za to potwierdza się wcześniejsza teza: „jak ktoś jest rudy, to nie może mieć racji” !

#11  2013.07.29 20:54:37 ~do ~xyz

Proszę Pana proszę przekonać dol-med do likwidacji działalności gospodarczej jak jest tak źle:) Rozumiem, że "walczy" Pan dla konkretnej idei i prezentuje całą grupę zawodową pielęgniarek jak również leży Panu na sercu poprawa warunków pracy WSZYSTKICH polskich pielęgniarek:) Bo jeżeli za tym kryje się tylko jedna osoba to od razu Panu mówię WON, bo MY pielęgniarki nie chcemy takich fałszywych pseudo-idealistów jak Pan. Proszę zainteresować się poprawą warunków pracy specjalistom od spraw jakości. Tam też będzie dużo do zrobienia. Pozdrawiam

#12  2013.07.29 21:00:42 Redakcja Portalu

Jestem absolwentem liceum medycznego i jestem z tego dumny! Pozdrawiam Mariusz Mielcarek

#13  2013.07.29 21:09:30 ~Joanna

Ja jestem absolwentką Liceum Medycznego oraz studiów pomostowych pierwszego stopnia i jestem z siebie dumna. Nie jestem dumna jednak z polskiego pielęgniarstwa. Sytuacja polskiej pielęgniarki jest tragiczna. Pozdrawiam

#14  2013.07.29 21:17:00 Redakcja Portalu

Popieram Panią. Natomiast moim zdaniem ta tragiczna sytuacja wynika z braku skuteczności działania izb oraz związku pip. Nie tylko skuteczności ale także działań na szkodę pielęgniarek i położnych np. związkowy zakaz kontraktów. Picie kawy z Premierem, Ministrem, Prezesem NFZ sprowadza się do pogaduszek. To towarzystwo wzajemnej adoracji: minister zdrowia, związki i izby. Niby wszyscy odgrywają swoją rolę. Nic z tego nie wynika. Przez lata te same twarze.

#15  2013.07.29 22:08:21 ~xyz

1.Patrząc na początek, wdałem się w dyskusję na temat durnowatego /według mnie/ zarzutu o termin podania informacji o przegranej sprawie przez związek zawodowy przed TK; 2. Tak jak zarzut o termin, twierdzenie o tych samych twarzach też jest /według mnie/ durny. W ostatnim czasie zmieniły się dwie przewodniczące związku. Obecnie jest trzecia; 3. Nic nierobienie jest kompletną bzdurą i nieznajomością organizacji. A wypadałoby /ot, taka powinność wynikająca z poczucia rzetelności/ choćby nawiązać kontakty. A może tam właśnie Pana brakuje? ; 4. Jeżeli LM jest OK, to czemu służył artykuł o konkursie na oddziałową? W komentarzach wykazano, że wszystkie spełniają warunki; No właśnie, artykuł zniknął.

#16  2013.07.29 22:30:21 ~xyz

5. Akurat jestem absolwentem LM, ale też absolwentem Wydziału Prawa. Znam różnicę pomiędzy sytuacją prawną umowy o pracę i kontraktową i twierdzę, że to nic dobrego dla pielęgniarek. Życie zawodowe pokazało, że mam rację. Oczywiście, są wyjątki, którym to pasuje. Problem nie w tym, że kilka tysięcy chce, ale że kilkadziesiąt tysięcy nie chce a musi / co wcześniej wykazałem;6. Występuję ja jako ja, nie wiem gdzie jest dol-med ani czym się zajmuje, powtarzam, zareagowałem na oszczerczy artykuł, nikogo nie mam możliwości zbawić, zwłaszcza kogoś, kto mówi do mnie WON i nazywa fałszywym pseudo-idealistą. W mojej ocenie to jest właśnie przyczyna sytuacji pielęgniarek. A Redakcja Portalu dobrze wie, że "szczekać" zawsze można. Bo jakby się wziąć za rzeczywistą pracę, to wtedy zawsze znajdzie się ktoś, kto powie "pseudo-ideowcy WON! ". Pamiętam takie komentarze o działalności w jakiejś komisji zdrowia bodajże.

#17  2013.07.30 00:26:04 ~Joanna

Panie Mariuszu, Pan xyz to osoba fałszywa, z nieuczciwym podejściem do życia, bojąca się pokazać swoją prawdziwa twarz, której zamiarem jest dokuczyć Panu. Nigdy Panu się tutaj na Portalu nie przedstawi. Wiem kim jest ten kibic ligi rybnickiej. W najbliższym czasie jak będę miała więcej czasu mogę Panu podać więcej informacji, ale tylko i wyłącznie prywatnie. Pozdrawiam

#18  2013.07.30 10:26:45 ~xxx

"Nigdy się nie przedstawi", "podam więcej informacji, ale tylko prywatnie". Joaśka, czego się boisz? Na prywatne zwierzenia ja też się piszę. I dobre wino przyniosę!

#19  2013.08.05 22:45:21 ~ do~xxx

Proszę Pana niestety spóźnił się Pan o kilka lat. Dobre wino lubię skosztować ale tylko i wyłącznie z bogatym, kulturalnym i przystojnym dżentelmenem. Żegnam Pana.Joanna