Nowy wykaz kursów i specjalizacji. Położna anestezjologiczna!?

Nowy wykaz kursów i specjalizacji pielęgniarek i położnych.

.......................................

Nowy wykaz kursów i specjalizacji. Położna anestezjologiczna!?


Według nowego wykazu specjalizacji i kursów, które może odbywać pielęgniarka i położna, kurs kwalifikacyjny dla położnych może być prowadzony w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki w położnictwie i ginekologii! Takie szkolenia będą mogły być prowadzone po dniu 24 sierpnia 2015 roku, kiedy to wchodzi w życie rozporządzenie wprowadzające nowy wykaz kursów i szkoleń specjalizacyjnych.

Możliwość odbywania przez położne szkoleń w zakresie pielęgniarstwa w dziedzinie anestezjologii często była artykułowana przez użytkowników Portalu Pielęgniarek i Położnych. Należy dodać, że było także spore grono przeciwników. Już w 2007 roku Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego wskazywał na konieczność opracowania nowych kursów dla położnych. W katalogu propozycji nowych kursów konsultant zamieścił kurs „Anestezjologia i intensywna terapia w położnictwie i neonatologii”. Ten postulat został teraz częściowo spełniony poprzez zamieszczenie w wykazie szkoleń, które będzie mogła odbywać położna, kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki w położnictwie i ginekologii. Przeciw takiemu stanowi rzeczy zaprotestowało Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki. Towarzystwo stoi na stanowisku, że „położna nie może kształcić się w pielęgniarstwie, ponieważ położna jest odrębnym zawodem”. Towarzystwo w swoim stanowisku podnosi fakt, że „do tej pory nie ma określonych kompetencji dla pielęgniarek po poszczególnych formach i poziomach kształcenia, a jakie kompetencje miałyby położne?”. Ponadto przedstawia argument, że w regulacjach prawnych „nie istnieje położna anestezjologiczna”.

 

Powyższy artykuł pochodzi z najbliższego  wydania Gazety Pielęgniarek i Położnych pielegniarki.info.pl (styczeń-luty 2015), nakład 70 tysięcy egzemplarzy.

 

Więcej informacji w sprawie nowego wykazu szkoleń znajdziesz w bieżącym numerze Gazety pielęgniarki.info.pl

 

Mariusz Mielcarek

 


 

Anaesthetic midwife!?

 

According to the new list of trainings available for nurses and midwives, the course for midwives can be carried out in the subject of anaesthetic nursing and intensive care in midwifery and gynaecology! Such a solution was criticised by the Polish Association of Anaesthetic and Critical Care Nursing. On the other hand, this solution had been requested for several years by the National Consultant for Gynaecological and Maternity Nursing.

 The article above comes from the next issue of the Nurses and Midwives Magazine pielegniarki.info.pl (January-February 2015), circulation of 70,000 copies.

Michał Lewicki
International Relations Coordinator

Polish Nursing and Midwifery Portal
email: international@nursingpoland.pl

 

 



Die anästhesiologisch Hebamme!?

 

In das neue Verzeichnis der Schulungen ergibt er sich, dass eine Hebamme an den Kursen aus der anästhesiologisch Krankenpflege und der intensiven Pflege in der Geburtshilfe und der Gynäkologie teilnehmen kann. Eine solch Auflösung ist auf die Kritik die polnische Gesellschaft der anästhesiologisch Krankenschwestern und die intensive Pflege gestoßen. Einen Antrag stellte der Inlandsberater um das in dem Bereich die gynäkologische Krankenpflege und die Geburtskrankenpflege.

 Der Artikel stammt aus dem nahe die Zeitung der Krankenschwestern und den Hebammen pielegniarki.info.pl (der Januar - Februar 2015), der Aufwand - der 70 Tausend Exemplare.

Katarzyna Śmigielska
Koordinatorin für internationale Kontakte

Polnisches Portal der Krankenschwestern und Hebammen
email: international@pflegepolen.pl

 


,

Sage-femme anesthésique!?


Selon la nouvelle liste des formations auxquelles les infirmières et les sages-femmes peuvent participer, le cours pour les sages-femmes peut être réalisé dans le domaine des études d’infirmier anaesthésique et des soins intensifs dans les soins infirmiers et gynécologie ! Une telle solution a été critiquée par l’Association polonaise des infirmiers anesthésiques et des soins intensifs. Cependant, la solution a été demandée depuis des années par le Consultant national dans le domaine des soins infirmiers gynécologiques et de soins obstétriques.

 L'article ci-dessus vient de la prochaine édition du Magazine des infirmières et sages-femmes pielegniarki.info.pl (janvier-février 2015), diffusion de 70 000 exemplaires.

Michał Lewicki
Coordinateur des relations internationales
Portail polonais des infirmières et sages-femmes
e-mail: international@nursingpoland.pl

 

Komentarze użytkowników

#1  2015.01.12 19:16:46 ~położna

Pielęgniarki jakby mogły to zabrałyby wszystkie miejsca pracy położnym. One na oddziały ginekologiczne i noworodkowe są pierwsze, ale położne nie mogą broń boże mieć JEDNEJ specjalizacji więcej. Żenada.

#2  2015.01.12 19:25:05 ~nurse

DAĆ lekarzom JAK najwięcej! a pielęgniarkom i połoznym jakby mogły to by zabrały wszystko

#3  2015.01.12 19:49:29 ~Aga

Zgadzam się ja nie mogę znaleźć pracy a na noworodkach pielęgniarki. Mają przecież swoje oddziały na które my z "odrębnego" zawodu nie mamy wstępu.Ale na Neurologii i w Hospicjum już mogę pracować jako pielęgniarka. ciekawe dlaczego?

#4  2015.01.12 19:59:53 ~położna

Gdzie dwóch się bije tam trzecie korzysta, niech więc biją się pielęgniarki z położnymi i położne z pielęgniarkami a skorzystają na tym lekarze i doule :-/ Pozdrawiam.

#5  2015.01.12 20:07:07 ~midwife

Położna święte słowa. Lekarz za lekarzem najczęściej murem staje, nawet jak mają konflikt. A położne i pielęgniarki dołki pod sobą kopią. I właśnie apropo doul, mamy się kogo bać jest aktualnie na nie "moda"

#6  2015.01.12 20:13:44 ~ja

Jakie oburzenie proszę! nie trzeba było chciec rozdzielnośći zawodowej panie Połozne

#7  2015.01.12 20:19:03 ~MONO

A PRWDA JEST TAKA DROGIE POŁOŻNE, ŻE TO WY ROZPĘTAŁYŚCIE BÓJ Z PIELĘGNIARKAMI UWAŻAJĄC SIĘ ZA LEPSZE I TE O WYŻSZYCH KWALIFIKACJACH. A DLA MNIE TO WY MACIE WĘŻSZĄ SPECJALIZACJĘ, ALE BARDZIEJ SAMODZIELNĄ. SAME TAK WYBRAŁYŚCIE, NO TO SORRYYYYYY!

#8  2015.01.12 20:31:31 maddy79

Co ma rozdzielność zawodowa do specjalizacji, w której położna czy pielęgniarka może się kształcić. A prawda jest taka drogie Panie Pielęgniarki, że jakbyście mogły to zabrałybyście każdą możliwość pracy i kształcenia, które należą się Położnym.

#9  2015.01.12 20:32:28 ~położna2

Doula to teraz ZAWÓD. Został wpisany w rejestr zawodów od 1 stycznia tego roku. http://doula.org.pl/doula-zarejestrowanym-zawodem

#10  2015.01.12 21:00:31 ~DOULA????

Jestem mgr piel z 20 letnim stażem pracy na oddziale.pracuję na odcinku, wcale nie mam parcia na stanowisko. Ale nie o to chodzi. Mówimy o randze zawodu, prestiżu. Śmiechu warte. Dzisiaj przyszłość w zawodzie mają nie osoby doświadczone dobrze wykształcone. Preferuje się osoby , które w pracy zrobią dosłownie wszystko, za siebie i za innych nie patrząc na ewentualne konsekwencje, godzą się na wszystko, nie chcą niczego,takimi osobami lepiej się zarządza. Jest to bardzo przykre, ale tak jest.A prestiż zawodu? :)

#11  2015.01.12 21:07:47 ~pati

Bardzo dobra specjalizacja dla Pań Położnych. Niech dziewczyny się kształcą i zaczną zajmować miejsca pracy tam gdzie mogły być już od dawna. Pielegnioarki niech się nie wtrącają. To ich sprawa

#12  2015.01.12 22:52:34 ~PATKA

NIE BYŁO OIPIP NIE BYŁO TEŻ PROBLEMU.NA WIĘKSZOŚCI ODDZIAŁÓW PRZEZNACZONYCH DLA POŁOŻNYCH PRACUJĄ PIELĘGNIARKI.DLACZEGO NIE DZIAŁA TO W DRUGĄ STRONĘ? CZEGO OBAWIAJĄSIĘ PIELĘGNIARKI? W NASZEJ GRUPIE ZAWODOWEJ NIGDY NIE BĘDZIE DOBRZE BO ZAMIAST SIĘ WSPIERAĆ KOPIEMY SIĘ WZAJEMNIE.

#13  2015.01.12 22:55:50 ~położna

Droga Pani ~MONO od lat było tak, że położne nazywane były pielęgniarkami położnymi, gdyż nasze kształcenie obejmowało zarówno pielęgniarstwo i w szerszym pojęciu położnictwo.Praktyki miałyśmy nie tylko na porodówce, ale też na oddziałach wewnętrznych, psychiatrycznych i neurologicznych. Pielęgniarki kończyły licea nieraz bez matury, natomiast aby zostać położną trzeba było mieć maturę(sic! )Różni nas z pewnością to, że jesteśmy specjalistkami w położnictwie i w odróżnieniu od pielęgniarek - przyjmujemy porody. To tak gwoli wyjaśnienia. Natomiast bardzo dobrze, że rozpoczął się proces oddzielania zawodów, gdyż zbytnio się różnimy i mentalnie i kulturalnie. .

#14  2015.01.12 22:57:20 ~cd.położ

Jeszcze tylko czeka nas stworzenie oddzielnej Izby Położnych i zupełnie uniezależnimy się od reliktu jakim są OIPiP. Jeśli któraś z położnych chce robić specjalizację z czegokolwiek, to powinna mieć do tego prawo. Tym bardziej, że jest wiele koleżanek położnych, które pracowały wiele lat na Blokach Operacyjnych i nagle zaczęto je zwalniać, bo nie są pielęgniarkami. Macie Panie więcej możliwości pracy, zagraniczne portale aż kipią od ogłoszeń i ofert wyjazdów zagranicznych. Nas jest mniej a i tak nie martwcie się naszym priorytetem na zawsze pozostanie kobieta i jej małe dziecko. Pozdrawiam

#15  2015.01.12 23:45:57 ~D.

Nie po raz pierwszy zauważam, że osoba prowadząca ten portal jest negatywnie nastawiona do zawodu położnej. Pytanie, dlaczego więc na siłę prowadzi portal pielęgniarek i POŁOŻNYCH? ;) Sytuacja identyczna ma miejsce w Izbach, chyba już czas na zmiany.

#16  2015.01.13 00:02:09 ~położna

Jasne czas na zmiany, pan Mielcarek niech skupi się na pielęgniarkach i niech nie pisze o położnych, bo tylko jątrzy.

#17  2015.01.13 07:21:14 ~położna

Witam serdecznie ! Jestem położną z kursem kwalifikacyjnym z anestezjologii i intensywnej opieki - zrobionym jeszcze przed "ustanowieniem" samorządu, i ze mną na oddziale Anestezjologii i IT pracują jeszcze dwie położne z tym kursem - zostałyśmy przeszkolone dla potrzeb oddziałów tj. ginekologia i położnictwo, a znieczulamy do wszystkich zabiegów np: okulistyka, chirurgia, urologia, ortopedia, neurochirurgia - i wcale nam to nie przeszkadza.I myślę, że żadna z nas nie zrezygnowałaby ze swojej pracy, i nie czujemy się gorsze czy lepsze na oddziale- pracujemy zespołowo.Pytanie tylko czy teraz po zatwierdzeniu nowego kursu dla położnych każą nam raz jeszcze go robić?

#18  2015.01.13 11:40:16 ~danka

Miejmy nadzieję ze nie będzie trzeba ponownie robić, choć nie wiadomo co nasze izbianki wymyślą w tej kwestii, a są to pielęgniarki, im więcej kursów robią tym większe są ich pobory.

#19  2015.01.13 11:54:11 ~anka

Polecam z czystym sumieniem dr szydłowska z szczecinka bardzo profesjonalna, empatyczna, uprzejma i zawsze uśmiechnięta. rodziłam w Policach. porodówkę źle wspominam, żadnej położnej nie był obok mnie. przez kilka godzin opiekwała sie mna niezwykle miła studentka ale jak tylko skończył się jej dyżur zostałam sama. położna która weszla na porodówkę po sprzęt juz miala wychdzić z sali ale na moja prośbę zajrzała od niechcenia co się dzieje i dodala: O! TO JUŻ!

#20  2015.01.13 17:24:45 ~MONO

DO 13 ( POŁOŻNEJ. SLUSZNIE PANI KULTURALNA ZAUWAŻYŁA, ŻE TAK BYŁO KIEDYŚ! I TYLKO POTWIERDZA PANI MOJE SŁOWA, ŻE UWAŻACIE SIĘ ZA LEPSZE, CHOĆ ZUPELNIE NIE ROZUMIEM DLACZEGO. PRAGNĘ JEDNAKŻE NADMIENIĆ, ŻE MY JAKO PIELĘGNIARKI TEŻ MIAŁYŚMY PRAKTYKI NA RÓŻNYCH ODDZIAŁACH W TYM NA POŁOŻNICTWIE I NOWORODKACH A MIMO TEGO NIE DOMAGAMY SIĘ SPECJALIZACJI Z POŁOŻNICTWA Z MOŻLIWOŚCIĄ ODBIERANIA SAMODZIELNIE PORODÓW. WIDZI PANI TĘ SUBTELNĄ RÓŻNICĘ, CZY ZADARTY W GÓRĘ NOS WSZYSKO JUŻ PANI PRZYSLANIA?

#21  2015.01.13 18:03:38 ~kasia

Dlaczego położne nie ukończyly pielęgniarstwa, żeby móc zajmować miejsca pracy przeznaczone dla pielęgniarek? Dlaczego stomatolog nie domaga się możliwości ukończenia specjalizacji np. z kardiochirurgii? Może ma więcej rozumu i odpowiedzialności niż położna? a poza tym tez mi wielka samodzielność zawodowa, niepowikłany poród to i kierowca taksówki potrafi odebrać i szkoły żadnej do tego mieć nie musi. Biedne położne biadolą jak to im pielęgniarki miejsca pracy zabierają, a same co robią? wszystko w myśl znanej zasady" Jak kali ukraść krowę być dobrze ale jak Kalemu ukraść krowę to już nie dobrze" A w ogóle to chrzanie grzeczność i kurtuazję wara polożnym od naszego zawodu i naszych miejsc pracy. Wyżej sracie jak dupy macie. Podpisano Beszczelna jak każda pielęgniarka

#22  2015.01.13 18:26:02 ~do 13

Rzeczywiście położne zawsze miały wysokie mniemanie o sobie. niektóre nie rozróżniają do dzisiaj sondy żołądkowej od drenu do tlenu i nie potrafią obliczać dawek insuliny . a matura u pań jest ale to by było na tyle - i tutaj edukacja pań położnych się kończy. zawsze możecie szanowne wysoce kulturalne koleżanki iść się dokształcić na pielęgniarstwo

#23  2015.01.13 19:45:55 ~dnt

Zachowujecie się jak przekupki na targu. Ważniejszy temat to cytuję „do tej pory nie ma określonych kompetencji dla pielęgniarek po poszczególnych formach i poziomach kształcenia, a jakie kompetencje miałyby położne? &rdquo. Dokształcamy się i co z tego wynika, czy dostajemy jasno określone kompetencje którymi możemy wykazać się u pracodawcy ? Czy wymyśla się następne kursy, aby ośrodki kształcenia miały utrzymanie ?

#24  2015.01.13 22:00:22 ~szkolna

Było w miarę dobrze to minister zdrowia do spółki z przedstawicielami samorządu namieszał i teraz mamy galimatias który na dłuższą metę będzie zagrażał bezpieczeństwu pacjenta . Zwłaszcza gdy tym pacjentem będzie dziecko.Już teraz dochodzi do ewidentnych błędów w zapisach w dokumentacji pielęgniarki szkolnej przez pielęgniarki środowiskowe pracujące w szkole bez kursów i specjalizacji w tym zakresie, prowadzące do błędnej interpretacji testów przesiewowych . Czym to będzie skutkowało w przyszłości. procesami koleżanki!

#25  2015.01.13 22:10:51 ~z zycia

Zaproszono do szkoły położną na pogadankę o miesiączce. 30 dziewcząt w klasie , projektor , pomoce, załączniki dla uczestniczek. Pani położna przywitała się z dziewczętami , atmosfera super. Nie zwróciła tylko uwagi że część dzieci siedzi na blatach ławek chcąc lepiej widzieć co się dzieje przed nimi. Podczas demonstrowania pojemności podpasek i ich zalet , jednej z dziewcząt siedzącej na blacie z tyłu zrobiło się słabo. Spadła uderzając głową o stojące obok krzesełko . Skończyło się wezwaniem pielęgniarki szkolnej i karetki , hospitalizacją tygodniową w szpitalu. Od tej pory położne mają zakaz wstępu do tej placówki oswiatowej

#26  2015.01.14 04:45:51 ~Krk

Drogie Pielęgniarki, niestety prawda jest taka,ze kazda polozna z powodzeniem zastapilaby was na dowolnie wybranym oddziale.

#27  2015.01.14 04:45:51 ~Krk

Drogie Pielęgniarki, niestety prawda jest taka,ze kazda polozna z powodzeniem zastapilaby was na dowolnie wybranym oddziale.

#28  2015.01.14 09:22:47 ~ktoś

Jasne, to się wie. Pielęgniarkę każdy zastąpi.

#29  2015.01.14 10:26:43 ~ położna

Dajcie spokój, co to za poziom "dyskusji".Panie redaktorze, czy o to panu chodzi? O co ten szum? To kursy dla położnych "intensywnej opieki" w oddziałach noworodkowych i ginekologiczno-położniczych,o co wielokrotnie środowisko zabiegało. Kto mówi o położnych "anestezjologicznych",a jeśli to tylko w położ. i ginekologii. Co do pielęgniarstwa, to jest to dział nauki, określający pewien rodzaj działalności w medycynie. Położne uzyskują specjalizację z "pielęgniarstwa" położniczego lub ginekologicznego, bo tak sie je okresla, więc o co chodzi? Do tej pory było ok, a teraz nie, bo chcą większej wiedzy i uprawnień do opieki nad pacjentami OIT, tylko w SWOIM zakresie? Nikt nie mówi o innych oddziałach! Jaki ma pan cel- panie redaktorze, kto dał panu prawo tak oceniać środowisko i wyciągać zbyt pochopne wnioski? Przykre.

#30  2015.01.14 17:29:18 ~ada

Niestety położne również są niegrzeczne i obcesowe i matura tu jakoś nic nie pomogła

#31  2015.01.14 21:18:36 ~wiola

Jestem pielęgniarką i uwazam że położne mają prawo kształcic się w tych specjalnościach,które podniosą ich poziom kompetencji i wiedzy,a ten kurs niewątpliwie taki jest,więc niech się uczą i dajcie im spokój.

#32  2015.01.17 19:48:38 ~obser

Tam gdzie okazja do wytykania sobie dużo postów a tam gdzie sprawy są ważne polityczne ni be ni me ni kukuryku. kiedy zaczniecie być inteligentne?

#33  2015.01.19 11:32:53 ~a położn

Drogie koleżanki Pielęgniarki i Położne nie szykanujmy siebie nawzajem, każdy kto ma potrzebę podnoszenia swoich kwalifikacji powinien to robić, i to w obszarze swoich upodobań, predyspozycji czy też w trakcie zdobywania doświadczenia zawodowego, osiągania specjalizacji w danej dziedzinie, która się podoba , fascynuje, w której chcemy się realizować. Obszar pracy położnej to nie tylko odbieranie porodów na sali porodowej czy opieka nad noworodkiem. To szereg innych miejsc gdzie położna może wykorzystywać swoją wiedzę. Niezrozumiale jest dla mnie to, że tak bardzo my położne mamy zawężone możliwości - brak specjalizacji/kursów z pielęgniarstwa operacyjnego dla położnych, opieki długoterminowej, onkologii, medycyny szkolnej. Rozdzielanie kursu szczepień na szczepienia tylko noworodków dla położnych jest niezrozumiałe a co np. ze szczepieniem dziewcząt w poradni dla kobiet przeciwko wirusowi HPV?

#34  2015.01.19 11:47:16 ~a położn

Dlatego też nie licytujmy się kto kogo gdzie może czy nie może zastąpić, zadbajmy o swój rozwój zawodowy, nie dajmy się zaszufladkować. Jeżeli pielęgniarka chce pracować w obszarach przeznaczonych dla położnych niech pracuje zgodnie ze swoimi kompetencjami, upodobaniami niech podnosi swoją wiedzę. Jeśli położna chce pracować na onkologii czy zajmować się kobietami w długoterminówce to czemu jej tego nie umożliwić. Z ustawy o zawodzie wynika , że ma kompetencje aby zajmować się kobietą i jej rodziną w różnych momentach i na różnym etapie jej życia- a w przypadku 29-dniowego niemowlęcia traci możliwość kontynuowania opieki nad dzieckiem, którą to przejmuje pielęgniarka środowiskowa bo inaczej NFZ nie zapłaci za świadczoną przez POZ usługę- czy to nie absurd!

#35  2015.01.19 11:50:21 ~a płożna

Jako środowisko Pielęgniarek i Położnych powinnyśmy współpracować i współdziałać aby stworzyć silną grupę zawodową, która w obecnej sytuacji restrukturyzacji służby zdrowia skutecznie jest spychana na margines i pomijana, mimo swoich wysokich kompetencji, doświadczenia i wykształcenia nadal jesteśmy postrzegane przez pryzmat takich oto wewnętrznych sporów, licytacji, niechęci do siebie nawzajem, przez co dużo tracimy w oczach całego społeczeństwa, a w oczach rządzących jesteśmy łatwą do manipulacji grupą zawodową którą nie trzeba się zbytnio przejmować.

#36  2015.08.03 15:53:53 ~połozna

DROGIE PANIE PRAWDA JEST TAKA ZE POTRZEBA I POŁOŻNYCH I PIELĘGNIAREK NIE POWINNYŚMY SIĘ KŁÓCIĆ TYLKO SOBIE POMAGAĆ NIE ZABIERAĆ MOŻLIWOŚCI KSZTAŁCENIA ANI JEDNEJ ANI DRUGIEJ STRONIE PRACY STARCZY DLA WSZYSTKICH PRACA NA ODDZIAŁACH GINEKOLOGICZNYCH NIE RÓŻNI SIĘ BARDZO OD PRACY NA INNYCH ODDZIAŁACH TAK SAMO JEST PACJENT RANA OPIEKA PROBLEMY ZDROWOTNE KAŻDA PIELĘGNIARKA POSYŁAJĄC SWOJA MAMĘ , CÓRKĘ LUB SIOSTRĘ NA ODZIAŁ np.(GINEKOLOGI OPERACYJNEJ ). CHCIAŁA BY ŻEBY OPIEKOWAŁA SIĘ NIĄ POŁOŻNA KTÓRA PODNOSI SWOJE KWALIFIKACJE ZAWODOWE BO MOŻE CHCE I MA DO TEGO PRAWO A NIE TAKA KTÓREJ ZABRANIA SIĘ POSZERZANIA SWOJEJ WIEDZY PRZEZ JAKIŚ SPÓR CZY RÓŻNICĘ ZDAŃ . CHODZI W KOŃCU O PACJENTÓW A NIE O CZYJEŚ GŁUPIE EGO ! .

#37  2015.08.04 17:01:28 ~ola

Jestem położną i raz spotkałam się z takim jadem na temat odrębności zawodu pielęgniarki i położnej,ale panie "żmije" "poległy" zaraz, ponieważ nie udało im się założyć mi wkłucia(byłam w charakterze pacjenta) i moje TK się nie odbyło.Powiedzcie mi jaki jest sens takiego kąsania i jakie świadectwo wydajecie sobie? nie wspominając,że ci co czytają, zastanawiają się nad naszym poziomem? Czy można nas potraktować poważnie po takich napastliwych, straganiarskich wypowiedziach?

#38  2015.08.21 13:23:58 ~położna

Wstyd.tak naprawdę to jedziemy na jednym wózku,ale się nie szanujemy.NIGDY NIE OSIĄGNIEMY SUKCESU OSOBNO !

#39  2016.09.27 20:06:39 ~położna

Położne chciały kurs anestezjologiczny i nie wiem co jest grane ale nie można zorganizować tego kursu z powodu braku chętnych co z wami koleżanki gdzie nie zadzwonię to słyszę ze ta grupa zawodowa nie chce się szkolić i kursu nie będzie wstyd