Czy ksiądz proboszcz może opiniować tzw. podwyżki pielęgniarek i położnych w konkretnym szpitalu?

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych.

 

 

 

 

Informacja dotycząca opiniowania sposobu podziału środków określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie określenia ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

 

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Opolu informuje, że w celu uzyskania opinii dotyczącej sposobu podziału miesięcznie środków określonych w § 2 ust. 3 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie określenia ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, należy zwrócić się z pismem do biura OIPIP w Opolu zawierającym informację nt. ilości etatów przeliczeniowych pielęgniarek i położnych realizujących świadczenia oraz zastosowanego klucza podziału środków.
Opinie wydawane będą w miarę możliwości na bieżąco przez Komisję ds. opiniowania podziału środków przeznaczonych na podwyżki dla pielęgniarek i położnych przy Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych w Opolu.


Sabina Wiatkowska
Przewodnicząca ORPiP w Opolu

 


 

 

KOMENTARZ REDAKCJI PORTALU

I OGÓLNOPOLSKIEJ GAZETY PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

 

Najpierw sprawdźmy co zapisano w rozporządzeniu ministra zdrowia, które podobno jest podstawą komunikatu władz okręgowej izby pip w Opolu. 

Cytuję:

"4. Świadczeniodawca, w terminie 14 dni od dnia otrzymania zmian umów, o których mowa w ust. 3, przekazuje podpisane zmienione umowy wraz z: kopią pozytywnie zaopiniowanego przez upoważnionego przez okręgową radę pielęgniarek i położnych przedstawiciela samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych sposobu podziału miesięcznie środków określonych w ust. 3 pkt 1 na wynagrodzenia pielęgniarek i położnych, z uwzględnieniem zapewnienia średniego wzrostu wynagrodzenia wraz z innymi składnikami i pochodnymi o 300 zł w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu – w przypadku gdy u danego świadczeniodawcy nie działają związki zawodowe określone w pkt 1."

 

Nasuwa się pierwsze pytanie:

Czy rozporządzenie daje okręgowej izbie pip prawo do wymagania od szpitali "informacji nt. ilości etatów przeliczeniowych pielęgniarek i położnych realizujących świadczenia"?

Odpowiedź brzmi: oczywiście, że nie!

 

Nasuwa się drugie pytanie:

Czy rozporządzenie daje okręgowej izbie pip prawo do wydawania opinii w przedmiotowej sprawie"? Czy rozporządzenie zobowiązuje kogokolwiek do uzyskania opinii okręgowej izby pip?

Odpowiedź brzmi: oczywiście, że nie!

 

Komisję ds. opiniowania podziału środków przeznaczonych na podwyżki dla pielęgniarek i położnych może tworzyć. Nikt tego jej nie broni. Nie ma ona jednakże żadnego umocowania prawnego! I decyzyjnego. 

Co może okręgowa rada pip? Może upoważnić swojego przedstawiciela, który opiniuje sposób podziału środków finansowych na tzw. wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych.

Co ciekawe rozporządzenie nie reguluje, kto może być "przedstawicielem samorządu". Może to być pracownik szpitala. Równie dobrze ksiądz proboszcz parafii, na której terenie znajduje się szpital. 

Radosna twórczość władz izby pip ma nieograniczone zasoby...

Mariusz Mielcarek

  

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2015.10.11 00:53:10 ~uf

To jest chore i nienormalne. Niestety Izba od czasu założenia nie walczyła o swe gwarantowane Zadania. Dziś dla tych nierozumnych, zacofanych istot jest za późno na naukę i podjęcie działań. Deregować je z Izb !

#2  2015.10.11 08:14:39 ~piel

Gdzie te k-wa podwyżki?

#3  2015.10.11 08:49:02 ~do 2

Zadzwoń do izby i związków. Chyba wiedzą

#4  2015.10.11 10:26:46 ~aja

Jak nie jak tak.Sprawdźcie ile kapelan szpitalny otrzymuje kasy a wtedy to zrozumiecie.

#5  2015.10.11 16:52:12 ~nzoz

NFZ przysłał w piątek aneksy do umów. Kwota w aneksie 300 zł brutto brutto na osobę. O co chodzi?

#6  2015.10.11 18:14:16 ~Mielcarku

Gdy izba gdańska wydała swoją rekomendację zgodnie z tym co teraz piszesz-dokładnie! to też krytykowałeś,że mylą się:-) Co za szaleństwo! Dobrze,że izby wiedzą co robić by szybko zaopiniować (tego wymaga NFZ) i usprawnić proces przydziału podwyżki! Nasze portfele już czekają-więc nie mieszaj chłopie wiecznie niezadowolony! Poszukaj swojej drogi do szczęścia! Tego Ci życzę!

#7  2015.10.11 18:16:38 ~mariusz

! Zostaw księży chory chłopie! po co tu wklejasz takie klimaty ? diabła w tobie widzę, bo tyle zła czynisz! i zamętu !

#8  2015.10.11 18:59:27 ~e

Mariuszku a ty co? snickersy zbierasz po mszy ?

#9  2015.10.11 19:24:26 ~gaga

Mariusz klechów nie lubi i tyle! Pożarcie się do biskupa! Hahahaha!

#10  2015.10.11 21:24:37 ~gaga

Człowieku a raczej gówniarzu ,który podszywasz się pod mój nick - nie bierz więcej tego świństwa i zajmij się kolegami z klasy:)

#11  2015.10.12 07:29:57 ~piel

Co wy tu piszecie ? Zastanowcie sie troche nad soba , co za prymitywy !

#12  2015.10.12 17:26:05 ~gaga

Sam siebie opluwa!

#13  2015.10.13 15:07:45 ~Ciekawa.

Panie Mariuszu-ani na str. NRPiP ani ZZ nie ma info o rozporządzeniu nt.400zł? Czy legislacja nadal rozwlekle trwa? Kopacz mówiła,że 13 MZ podpisze. Czy wie Pan coś o tym?

#14  2015.10.13 16:11:18 ~do 13

Dlaczego tego pytania nie kierujesz do "negocjatorek"? przecież mają telefony i maile. Niech mają jakiś odzew ze strony szarych pielęgniarek, a nie Pan MM odwala za nie robotę w zakresie informowania środowiska pielęgniarskiego.

#15  2015.10.13 16:45:54 ~Do13

Nie wtrącaj się złośliwie,bo nie ciebie pytam! Pan MM jest dla mnie wiarygodny! A gdzie indziej nie udało mi się nic na ten temat dowiedzieć. Mówią by czekać.ile? A kto to wie-słyszę. Więc nie oceniają mnie człowieku tylko daj MM odpowiedzieć,bo zwykle wie o krok lub jeden most dalej.

#16  2015.10.13 17:42:19 ~Do do13

Oczywiście ww.jest do do13:-)

#17  2015.10.13 20:49:49 ~Wiem,

Wiem pierwsza od MM vel gagi - Nie trzeba mi już waszej odpowiedzi. Właśnie ukazało się to Rozporządzenie o 4x400 - znalazłam. Hurra! Jest okay. Przekaże moim Koleżankom.

#18  2015.10.14 09:58:05 ~,,,,,,

A ja,nie chcę jałmużny,chcę godnej zapłaty,za moją ciężką i odpowiedzialną pracę.Precz z zakłamaniem.

#19  2015.10.14 14:19:55 ~gaga

Twoim ,Koleżankom'' w Tworkach czy w Jarosławiu? ;)

#20  2015.10.14 19:23:18 ~ EWA

14 10 2015 posiedzenie Zarządu Krajowego Związku i ocena czy rząd wywiązuje się z porozumienia.I znów cisza.Kilka dni wstecz - po wiadomościach- minister utwierdzał społeczeństwo ,jakoby nasze pensje wzrosną o 1600zł.Czemu z naszych pieniędzy składkowych nikt nie wykupi czasu antenowego i nie prostuje tych pomówień .To jest moje zdanie i wielu moich koleżanek!

#21  2015.10.15 10:03:15 ~piel

Ewa , nie zanam cie ale moje zdanie tez jest takie jak twoje dolacz mnie do swojej grupy bo tez to popieram

#22  2015.10.15 15:52:40 ~piel

Dlaczego oddziałowe i naczelne zarabiają 2xtyle co my skoro nie robią nic?

#23  2015.10.15 18:30:35 ~Iwona B

Dzisiaj rozporządzenie zmieniające rozporządzenie z 8 września zostało ogłoszone jutro, wchodzi w życie. Jałmużna oficjalnie przyznana.

#24  2015.10.15 19:30:32 ~,,,,,,

Właśnie,w jakiejś migawce tv podali ,pielęgniarki dostały podwyżkę za ich ciężką pracę; 4 X 400,-zł.P.Zembala podpisał.Nikt nie wyjasnia co to jest naprawdę.

#25  2015.10.15 19:31:42 ~ggg

Do22 zarabiają tyle żeby cicho siedziały. Pracuję w SPZOZ jako piel poz podwyżki dla nas się nie należą to po co my płacimy składki jeżeli jesteśmy poza nawiasem, dyrektor robi co chce- jedyne wyjście to przejść na własny kontrakt lub wyjechać za granicę. Mam prośbę do piel. POZ pracujących W SPZOZ-ach napiszcie co u was z podwyżkami

#26  2016.08.08 20:00:45 ~piel nzoz

Otrzymałyśmy podwyżkę 320zł brutto podzieloną na dwie pielęgniarki w rezultacie netto raz115zł , potem 98,00zł, jeden raz 126,00zł netto. Przed podwyżkami wielkie awantury to lekarze mają żony na utrzymaniu ,dzieci na studiach kredyty i inne wydatki.To ich pieniądze bo to oni otrzymali podwyżki nie pielęgniarki i nie mają zamiaru dawać podwyżek.My też mamy rodziny, dzieci na studiach,kredyty i inne wydatki ale nie mamy żołądków! i nasze rodziny też nie! . Przykre to bo pieniądze nie były dla nich ,czujemy się okradane. 400 zł brutto na jedną marzenie ściętej głowy w pierwszej transzy, a z drugą transzą jest podobnie na razie walka .Nie otrzymujemy wysługi ani premii,staż pracy 32 i 25 lat. Dlaczego tego nikt nie kontroluje przecież odprowadzamy składki do Izb pielęgniarskich.A jak ktoś za dużo się upomina to każą się zwolnić! Prosimy o kontrolę każdego N ZOZu, jakie kwoty faktycznie zostały przekazane na podwyżki.