Pielęgniarki do ministra zdrowia: płaca minimalna pielęgniarki - 1,5 średniej krajowej, specjalistki - 1,7. Magistra ze specjalizacją - 2,0. Jaka jest Wasza opinia w tej sprawie?

Działalność związku pip.

 

PRACA W NIEMCZECH 

 

                                                        *Kliknij po więcej informacji...

 

 


 

 

 

                                                                                         *Kliknij po więcej informacji...

 

Pismo władz związku pip z dnia 10 grudnia do ministra zdrowia, w którym postulują, aby płaca minimalna pielęgniarki i położnej wynosiła nie mniej niż 1,5 średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Pielęgniarki mającej specjalizację nie mniej niż 1,75. Natomiast z tytułem magistra i specjalizacją - dwukrotność średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Zobacz pismo władz związku pip 

 

Znaczy, że rozpoczęto uroczystości pogrzebowe porozumienia z 1.50 w nocy, z dnia 23 września 2015 roku?

 
Mariusz Mielcarek

 

 

                                                    *Kliknij po więcej informacji...

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2015.12.12 10:53:47 ~MaX

Do tych postulatów które są jak najbardziej słuszne należało by dodać określenie minimalnych dodatków za prace na oddziałach szczególnie uciążliwych np: intensywna terapia. Ponadto należało by ukrócić (przy założeniu że zostaną wprowadzone te postulaty płacowe) wykorzystywanie pracy pielęgniarek na kontraktach czy umowach zlecenia (jaka ma być ich efektywność jeżeli pracują ponad 200 godzin w miesiącu bez prawa do urlopu czy chorobowego)

#2  2015.12.12 11:31:22 ~m.

Myślę, że gdyby pielęgniarki tyle zarabiały to nie musiałyby harować w 2-3 miejscach.

#3  2015.12.12 11:43:21 ~Gość

Brakuje pielęgniarki z samym magistrem.

#4  2015.12.12 11:50:59 ~Elżbieta

A czy magisterki więcej pracują przy łóżku chorego niż te bez tytułu? Znając życie mówię,że nie!

#5  2015.12.12 12:14:50 ~art

Osobiscie uwazam, ze powinnismy wlaczy o kilkukrotnaosc ale nie sredniej krajowej a najnizszej - np na start np 3-krotna minimalna, a mnoznik zwiekaszny w miare zdobywania wyzszych kwalifikacji i wyksztalcenia.

#6  2015.12.12 13:13:50 ~On32

Jak zaczynałem szkołę pielęgniarską (w sensie studia), zarobki pielęgniarek były tak żenujące bo było coś w stylu 1300zł netto. Myślałem wtedy, że fajnie by było gdyby chociaż po studiach 2000zł netto było. po skończeniu ich netto z nockami i świętami było 1800zł, bo akurat przeszła fala strajków wtedy. Obecnie minęło 8 lat od tego czasu, netto pozostało może z 200zł więcej, ale ceny życia w tym naszym polskim kraju i nieustanne podwyżki cen tak poszły w górę, że to 2000zł netto to jak przed strajkowe 1300zł. Na dzień dzisiejszy wyceniam pracę pielęgniarki KAŻDEJ mówię o takiej co przynajmniej rozpoczyna po szkole pracę, na 3500zł netto nie licząc dodatków bo z tymi więcej w pracy na UMOWĘ o PRACĘ. Oczywiście magisterki i inne po milionach kursów niech mają więcej. Ale po szkole 3500zł netto ( z dodatkami oczywiście więcej) to skrajne minimum. Ale to kolejne marzenia.Może przed śmiercią po 40 latach pracy tak się stanie.

#7  2015.12.12 14:08:36 ~MaX

Brak mgr to pierwsza rzecz. Zwracam też uwagę że osoby które są podpisane pod tym pismem reprezentują forum związków zawodowych a nie ozzpip.

#8  2015.12.12 14:19:36 ~meel

Marzenie! Teraz mam brutto podstawy 1820! W szpitalu ! 25 lat stażu. Po nowym rok to będzie mniej niż najniższa! Pozdrawiam z Krynicy

#9  2015.12.12 14:48:02 Redakcja Portalu

Do autora komentarza na 7. Pod pismem jest podpis przewodniczącej władz związku pip więc jest to pismo związkowe pielęgniarek - ozzpip.

#10  2015.12.12 16:21:43 ~ clara

Panie z MGR ,ze specjalizacją , po licencjacie oraz po LM z licznymi kursami ,bardzo dużym doświadczeniem zawodowym .DLACZEGO ZAROBKI MAJĄ BYĆ AŻ TAK BARDZO ZRÓŻNICOWANE .NASZA PRACA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ JEST IDENTYCZNA . NALEŻY OPRACOWAĆ KOMPETENCJE DLA POSZCZEGÓLNYCH GRUP i wtedy różnicować wynagrodzenia.

#11  2015.12.12 16:41:21 ~clara

Cd. niedokończonej myśli .Należy wprowadzić, do realnej pracy, zakres kompetencji i odpowiedzialności NIE WYMACHIWAĆ DODATKOWYMI PAPIERKAMI

#12  2015.12.12 17:59:44 ~gaga

I znowu zaczyna się chora dyskusja! Zejdżcie na ziemię, ledwo wyszarpałyście 200 złotych a tu mowa o trzech krajowych :( O czym wy roicie?

#13  2015.12.12 19:29:47 ~piel

Dopóki będą pojedyncze dyżury to nie ma mowy o selekcji finansowej,bo każda wykonuje identyczne obowiązki.Papierki w obecnych realiach do szuflady.

#14  2015.12.12 21:39:47 ~piel

Gdyby nie ta ZAZDROSC wszystko wygladaloby inaczej .

#15  2015.12.13 07:21:56 ~młoda

Pielęgniarki jako grupa zawodowa jest żałosna. Zasługuje na każde poniżenia bo jest glupia. Pielęgniarki kochaja poniżać siebie nawzajem. Padl śmieszny pomyśl zeby te place uzależnić od pensji minimalnej a wy coniektore maja kisiel w majtkach, jak to się ma do wyjściowego 4x400? Juz szczekają ze magisterki to gowna niech zarabiają mniej, jesli ktos wywala kupę kasy i poświęca swój wolny czas na poszerzanie kompetencji niech zarabia więcej. Lekarzy specjalistów sie szanuje bo oni sami sie szanują. Życzę tym swoim glupim koleżankom zeby przestaly szczekac i szybciej przeszly na emeryturę.

#16  2015.12.13 11:41:49 ~do15

Mgr niech mają do siebie pretensje. Wiedziały jakie sa realia w Polsce,że mgr albo zostaje oddziałową,albo naczelną,albo odcinkowa i wykonuje m.inn.toalety. Widocznie te z mgr nie są tak mądre. Po drugi pielegniarki na zachodzie z mgr nie siedza na odcinkach tylko kształca sie dalej aby wykładac na studiach na przykład. Widać że u nas mgr sa głupsze od tych po liceum. Kto robi mgr aby potem robic toalety?

#17  2015.12.13 12:29:43 ~piel

Do 16 nie wypowiadaj sie jak nie wiesz ! Szwajcaria tam tylko pielegniarki sa po studiach magisterskich ! Kraje skandywnawskie to samo ! Doczytaj nieuku

#18  2015.12.13 12:43:50 ~antek

Nieuki to magistry bo nie znaja realiów w Polsce a na zachodzie pielegniarki kończa studia ale nie magisterskie

#19  2015.12.13 12:50:57 ~dochłopa

W Danii kształcenie pielęgniarek realizowane jest na uniwersytetach oraz w wyższych szkołach pielęgniarskich. nauczanie trwa 45 miesięcy czyli 3 i trzy czwarte roku. Po ukończeniu szkoły pielęgniarskiej uzyskuje się tytuł pielęgniarki licencjonowanej, który uprawnia do wykonywania zawodu we wszystkich placówkach ochrony.Pielęgniarka, która jest zainteresowana pracą na stanowisku pielęgniarki oddziałowej bądź nauczycielki zawodu, musi po upływie roku pracy ukończyć minimum roczny kurs dyplomowy w szkole wyższej kształcenia pielęgniarek, które kończą się uzyskaniem stopnia magistra.Edukacja na poziomie magisterskim realizowana jest w ciągu pięciu semestrów. Absolwent uzyskuje magisterium z dziedziny nauk pielęgniarskich

#20  2015.12.13 12:53:09 ~dochłopa

Reasumując magistry piel w Polsce którzy pracuja na odcinku zrobili mgr po to aby się wyrózniać,z egoizmu,z głupoty, braku wiedzy na temat realnych warunków pracy pielegniarki w Polsce, z chorej ambicji, z poczucia wyzszości i naiwności

#21  2015.12.13 13:00:16 ~Ola

Do 16. Twój komentarz niestety potwierdza to co napisała młoda i pokazuje światu na jakim etapie rozwoju zawodowego się zatrzymałaś. O pielęgniarkach pracujących w krajach UE niewiele wiesz, coś tam przeczytałaś na forum i podajesz jako własne. W tym co napisała młoda jest sporo prawdy. Największym problemem pielęgniarki jest koleżanka po fachu, która osiągnęła wyższe kwalifikacje, bo stanowi zagrożenie zawodowe - jesteś tego klasycznym przykładem. Tylko pamiętaj, że mgr to wyższe wykształcenie i prędzej czy później sobie poradzi, a Ciebie zniszczy zazdrość. Faktycznie, żeby sobie nie zaszkodzić lepiej znikaj w niebyt zawodowy, bo nie szanujesz koleżanek, a tym samym wnosisz do pielęgniarstwa więcej szkody niż pożytku.

#22  2015.12.13 13:06:57 ~do21

Koleżanka napisała realna prawdę, że magistry na odcinku są oderwane od rzeczywistości. Gdzie na zachodzie kobiety kończą magistra pielęgniarstwa a by pracować na odcinku i m.inn wykonywać toalety.Z tego co wiem to pracują pielęgniarki licencjackie,a toaleta zajmują się w iekszości opiekunki.Czy elektryk po szkole zawodowej koordynuje prace inzyniera? No pewnie,że nie ale pielegniarka po mgr robi toalety:) Zazdrośc i zawiść to niestety ty chłopie.

#23  2015.12.13 13:13:03 ~do21

No pewnie że sobie poradzi. będzie pracować na odcinku, a dyrektor będzie miał się czym chwalić przed prezydentem gminy jaką to ma wykształcona i tania siłę robotniczą. a inna koleżanka gdzieś tu wspomniała,że pielęgniarki to niezbyt mądra grupa zawodowa w Polsce i sie z nią zgadzam, bo są głupie:)))

#24  2015.12.13 13:13:51 ~Ola

Do 21. Kolejna niedouczona, a tym samym zagrożona? :) Trochę wieści o kwalifikacjach i kasie i już lament:)

#25  2015.12.13 13:17:59 ~Ola

Oczywiście to było do 22 i 23.

#26  2015.12.13 13:42:22 ~dochłopa

"Co daje doktorat brytyjskiej pielęgniarce? – Doktorat jest stopniem naukowym; doktorat z nauk medycznych pozwala pielęgniarkom na samodzielne prowadzenie badań i pracę na wyższych uczelniach. Pielęgniarki z doktoratem rozwijają pielęgniarstwo jako naukę."A U NAS TO TAKIE MĄDRE SA TE PIELEGNIARKI,ŻE MAJA TYTUŁ DR,ALE TWIERDZĄ,ŻE ZMIANA PAMPERSA IM NIE UWŁACZA I WYKONUJĄ Z WYPROSTOWANYMI PLECAMI PRACE PIELĘGNIARKI ODCINKOWEJ. takie to tylko w Polsce,czyli głupia,tania siła robocza,a niby wykształcona.

#27  2015.12.13 13:45:37 ~dochłopa

"Wiekszasc kandydatów na pielęgniarki wybiera to pierwsza opcje, czyli Höhere Fachschule, bo jest to wykształcenie bardziej praktyczne no i nie trzeba się za dużo uczyć, zarobki są dobre, więc po co się przemęczać." I NA TYM BY ZAKOŃCZYŁA TEMAT mądra pielegniarka z Polski.Po co mi więcej do szczęścia potrzeba.ale u nos to te z mgr sa niestety najgłupsze.

#28  2015.12.13 14:06:57 ~Ola

Taka jesteś mądra, a nie potrafisz nic innego jak tylko ubliżać koleżankom? Podejrzewam, że nic szczególnego sobą nie reprezentujesz, dlatego nazywasz polskie mgr pielęgniarstwa głupimi. Ja przynajmniej mam swoje imię nie oznaczam swoich komentarzy kolejnym nr. Prawdopodobnie w swojej pracy zawodowej odbierając telefon odpowiadasz - oddział lub gabinet:)

#29  2015.12.13 14:14:46 ~gość

Do 28 Jaki magister taki poziom

#30  2015.12.13 14:18:30 ~Ola

Powiedział co wiedział.

#31  2015.12.13 15:42:41 ~Olu!

Po co się tak nakręcasz! Już niedługo ,nieuki'' pójdą na emerytury a jest ich ok. 60% - nie będziesz miała żadnej konkurencji :))

#32  2015.12.13 17:03:14 ~piel

Bardzo dobrze ze nie daja nam podwyzek BRAWO takich glupich jak pielegniarek to ze swieczka szukac tyrac glupole za 1000 Zl bo na wiecej nie zaslugujecie

#33  2015.12.13 20:09:22 ~Ola

Do 31. Zapewniam Cię, że nie muszę czekać - już teraz nie mam żadnej konkurencji, przynajmniej takiej o której wspominasz:) - bo zadbałam o to dużo wcześniej. Co do zarobków to tysiaka, a nawet dwa zostawię tym wszystkim, którzy na inne wynagrodzenie nie zasługują. O ile rozumiem, że nie każda pielęgniarka mogła skończyć studia, to nie bardzo rozumiem dlaczego ten atak na osoby, które podjęły taką decyzję. Najpierw trzeba wymagać od siebie, a potem dyskutować o poziomach. W naszym środowisku jest akurat odwrotnie. Coś jednak nie gra - wszyscy są winni - Minister, Izby, Związki, ratownicy, lekarze. (nie twierdzę, że nie) mgr, specjalistki, mimo wszystko nie tędy droga.

#34  2015.12.13 20:16:25 ~gaga

Panna izbianka azaliż ? No tak Wy jesteście bezkonkurencyjne!

#35  2015.12.13 20:19:07 ~Olu!

No to pochwal sie ile i gdzie tak wspaniale zarabiasz- sprawdzimy:)

#36  2015.12.13 21:20:01 ~Ola

35! Cóż. znów nic nie zrozumiałaś:). Może sprawdź czy jesteś dobrze przygotowana do opieki nad pacjentem, bo magisterki są tuż, tuż.

#37  2015.12.13 23:22:14 ~do 26

Jeszcze nie widziałam pielęgniarki z doktoratem żeby zmieniała pampersa. wszystkie panie doktor są pracownikami naukowymi i prowadzą samodzielne badania naukowe - chyba nie wiesz co gadasz.

#38  2015.12.14 08:21:53 ~gość

Wiecie jak będzie? Jeżeli dojdzie do rozmów, to wezmą w nich udział związki oraz czepki i znów zostaniecie wycykane. Oczywiście porozumienie jak zwykle zakończy się wielkim sukcesem, a wy nadal będziecie się licytowaly , kto ile powinien zarabiać.

#39  2015.12.14 08:22:42 ~ancia

Dawno tyle jadu się nie wysączyło na forum, wieli żal koleżanki i koledzy.

#40  2015.12.14 13:28:08 ~piel

Jad to w stronę pielęgniarek się leje

#41  2015.12.14 17:02:56 ~Mzar

Szanowne kolezanki i koledzy - po co ta wojna? Zyjemy w czasach, w których aby zostać pielęgniarką należy skończyć studia, nie ma innej drogi, powszechna nagonka na młode i wykształcone dziewczyny nie powinna mieć miejsca. Starsze koleżanki również mogą iść na studia, zdobyć tytuł mgr, muszą tylko poświęcić swój czas. Nie zazdrośćmy innym wiedzy, dokształcajmy się aby nie stać w miejscu i dzielmy się swoim własnym doświadczeniem. Szanujmy się nawzajem :(

#42  2015.12.14 17:04:16 ~tacim

Zejdźcie na ziemię już widzę jak dostaniecie 1,5 sredniej krajowej albo dwie . PIS potrzebuje kasy na spełnianie obietnic wyborczych

#43  2015.12.14 17:12:06 ~gość

Co wy ciągle o tym wykształceniu,jak zarabiacie tyle co biedne służące

#44  2015.12.14 18:29:50 ~JA

PO CO TE WAŚNIE, KŁÓTNIE GŁUPIE I TAK ZGINIEMY WSZYSTKIE W TEJ SAMEJ ZUPIE.

#45  2015.12.14 22:59:09 ~piel

Jestem przerażona waszym językiem! czy to jest tak ważne która skończyła studia czy studium czy liceum przecież dawniej wystarczyło mieć takie wykształcenie teraz tylko studia ale przecież wszystkie wykonujemy dobrza swój zawód a ta wasza dyskusja wygląda jak byscie skończyły podstawówkę

#46  2015.12.15 13:37:25 ~Danuta

Pracuję w zawodzie 32 lata i nie mogę zrozumieć, co jest poniżającego w wykonaniu toalety pacjenta, przecież od tego wywodzi się nazwa naszego zawodu. Szanujmy siebie nawzajem i dbajmy o dobro naszej grupy zawodowej.

#47  2015.12.16 07:39:41 ~piel

Do DanutyPoniżające jest zarabianie przez pielęgniarkę niewiele ponad najniższą krajową,gdyby tylko wykonywała toalety,nie mówiąc o należących do niej o wiele bardziej specjalistycznych zabiegach.

#48  2015.12.18 23:13:47 ~Do Oli

A ja sie nie boje ,bo mam w doopie naboje:))