Na oddziale szpitalnym pracują trzy pielęgniarki. Jedna pracuje 20 lat, druga 15, trzecia nie ma stażu zawodowego. Zdziwisz się w jakiej wysokości będą miały wypłacany dodatek 4x400 brutto brutto, od 1 września 2016 roku.

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych.

 

      

W lipcowym wydaniu ogólnopolskiego miesięcznika:
 
Artykuł redakcyjny w sprawie propozycji minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia 
 
 
Komunikat ministerstwa zdrowia 
 
 
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu wraz z uzasadnieniem 
 
 
Opinie związków zawodowych 
 
 
 
 
 
Na oddziale szpitalnym na dzień 1 września 2016 roku pracują trzy pielęgniarki:
 
Jedna jest zatrudniona od 10 lat,
 
Druga podjęła pracę w dniu 15 sierpnia 2016 roku, przeniosła się z innego szpitala, gdzie pracowała 15 lat,
 
Trzecia jest absolwentką pielęgniarstwa i podjęła pierwszą pracę od dnia 1 sierpnia 2016 roku.
 
W jakiej wysokości powyższym pielęgniarkom zostanie wypłacony dodatek 4x400 brutto brutto od dnia 1 września 2016 roku?
 
Pierwsza ze stażem pracy 20 lat dostanie dodatek w wysokości 800 zł brutto brutto.
 
Druga ze stażem pracy 15 lat nie dostanie dodatku. 
 
Trzecia bez stażu zawodowego dostanie dodatek w wysokości 800 zł brutto brutto. 
 
 
 
Dlaczego?
 
Bo takie porozumienie podpisały "panie w czepkach"!
 
Dodatek 800 zł brutto brutto będzie wypłacany  w danym zakładzie pracy pielęgniarkom, które były zatrudnione na dzień 1 sierpnia 2016 roku.
 
Ten warunek spełnia pierwsza i trzecia pielęgniarka.
 
Natomiast druga pielęgniarka nie spełnia powyższego warunku. Przeniosła się z innego szpitala gdzie miała wypłacany dodatek 400 zł brutto brutto. Przenosząc się do drugiego szpitala traci dodatek 400 zł brutto brutto z pierwszego szpitala. Dodatkowo nie spełniając kryterium wypłaty dodatku 800 zł brutto brutto (nie była zatrudniona w nowym szpitalu na dzień 1 sierpnia 2016 roku), ten dodatek straci. Dodatek odzyska od września 2017 roku - w wysokości 1200 zł brutto brutto. Chyba, że zmieni pracę po 1 sierpnia 2017 roku. 
 
Mariusz Mielcarek
 
 
 
 

Komentarze użytkowników

#1  2016.07.30 13:53:15 ~Rafał

Witam Dlaczego Pan tak podsyca atmosferę wzajemnej nienawiści? Lepiej uświadomić pielęgniarki w jakim okresie korzystniej zmieniać pracę, aby nie straciły przysługującego dodatku i tyle. Niestety zawsze są przepisy które powodują niesprawiedliwe podziały, ale tak po prostu już jest. A tak na marginesie każdy z nas powinien choć trochę analizować sytuację, i zanim się podejmie decyzje rozważyć wszystkie za i przeciw. Ma Pan wiele dobrych pomysłów na uzdrowienie patologicznych rozwiązań, to trzeba wyjść za biurka, nie pisać tylko zmieniac zarządy związków, rady pielęgniarek i położnych i działać a nie tylko ciągle wszystkich i wszystko krytykować. Pozdrawiam

#2  2016.07.30 14:05:48 ~piguła

Brutto,brutto a na rękę całe g***!

#3  2016.07.30 14:47:17 ~kasik

Brawl starzal w10 ,- pigula

#4  2016.07.30 15:34:47 ~Barbara

Popieram wypowiedź Pana Rafała. Ma pan rację najłatwiej jest krytykować.

#5  2016.07.30 15:36:18 ~Anna

Panie Mariuszu, a co pan wywalczył dla pielęgniarek?

#6  2016.07.30 19:51:44 ~Jolanta

Przyznam ,że i mnie denerwuje ten napastliwy ton .Pielęgniarki są wykształconymi ,inteligentnymi osobami,Jeżeli ktoś nie radzi sobie w zwykłych sytuacjach ,to zawsze będzie miał pretensje do "całego świata". My pielęgniarki umiemy sobie radzić ,wspieramy się nawzajem ,pomagamy . Proszę więc Panie Mariuszu nie przedstawiać nas w takim świetle ,jakbyśmy były niedorozwinięte .Osoba zmieniająca pracę miała i czas i możliwości ,aby dowiedzieć się jak działają przepisy. Mamy Izby Pielęgniarskie ,radców prawnych i własny rozum .Pozdrawiam i proponuję większą energię skierować na mądre doradztwo ,a nie pieniactwo .

#7  2016.07.30 21:53:37 ~Marzena

~Rafał i ~Jolanta popieram!

#8  2016.07.31 07:04:52 ~wiedźma

Pielęgniarka, która rozpoczyna pracę po 1.08 może negocjować wynagrodzenie wyższe o dodatek.

#9  2016.07.31 09:28:15 ~AgaKa29

Witam serdecznie i mam pytanie, czy ja będąc na urlopie macierzyńskim dostanę te 400, czy są jakieś kruczki?

#10  2016.07.31 12:32:01 ~Aga

Ja z pierwszych 400 po 16 latach otrzymuję 96 na rękę. Zatem kolejne 400 mam w poważaniu. Po co wogóle o tym pisać. Nie lepiej z tym coś zrobić. Panie mają wyższe wykształcenie. za to czytać ze zrozumieniem chyba jednak nie potrafią.

#11  2016.07.31 13:26:38 ~Bella

Proszę Was nie uzywajcie sformułowań brutto brutto. Mówmy wprost . nasze pieniądze ministerialne opodatkowano PODWÓJNIE ! Dlaczego 500+ nie został opodatkowany ? Można ? Można

#12  2016.07.31 15:00:16 ~Andźka

A ja dziękuję Panu Mariuszowi za takie przedstawienie problemu, ponieważ czasem właśnie szokujące nazwanie rzeczy po imieniu, pokazuje nie tylko jakie to było beznadziejne porozumienie, ale też uświadomi osoby zmieniające pracę na co mają zwracać uwagę. I nie do końca zgadzam się z Panem Rafałem i Panią Jolantą. Owszem, jesteśmy wykształcone i inteligentne, ale czasem życie samo dyktuje warunki, jak na przykład nie przedłużenie umowy w pracy (nie zawsze wynikające z decyzji pracownika) i znalezienie drugiej. po 2 sierpnia 2016. Każda sytuacja jest inna, ponieważ ludzie są różni i mają odmienne problemy, a te pieniądze powinny dostać wszystkie pielęgniarki bez względu na to w której placówce pracują i od kiedy są zatrudnione.

#13  2016.07.31 15:23:35 MrRastaman

Cały artykuł czyta się jak zadanie matematyczne z konkursu Kangur ;p "Pielęgniarka A ma 20 lat stażu, inna 15 a inna 0. Na ile oszuka ich Minister? " ;p I moim zdaniem autor tekstu ma pełne prawo do "mowy nienawiści". "Góra" zakpiła sobie z pracowników. Dodatki powinny być naliczane względem przepracowanych lat(tak samo jak emerytury).

#14  2016.07.31 22:04:35 ~Łucja

Od jakiegoś czasu obserwuję nagonkę na p Mariusza -- prawda w oczy kole ! Cieszę się że ktoś widzi i mówi prawdę o tych co w naszym imieniu podejmują decyzje podpisując porozumienia głupie i beznadziejne w kosekwencjach- 800 zł brutto brutto na osobnym pasku daje połowę sumy - to nie podwyżka tylko dodatek ! Dlaczego pobieranie to za atak na zawód - izby i związki obią co chcą , a jeśli ktoś z boku patrzy im na ręce zaczyna być niewygodny !

#15  2016.07.31 22:40:09 ~pielęgniar

A sądzę że pan ma racje już nie raz panie podpisały tak porozumienia że my tu na dole najgorzej wychodzimy a teraz aby nie stracić dodatku trzeba odpowiednim czasie się przenieś .

#16  2016.08.02 19:55:53 ~POŁ.

CZYLI ,TRZEBA TERAZ PAMIETAĆ O TYM I NIE ZMIENIAĆ PRACY PRZEZ CAŁY NASTĘPNY ROK! CZY TO JEST NORMALNE? a SYTUACJE RODZINNE, ZMIANA ZAMIESZKANIA ,TO WSZYSTKO NIE DA SIĘ PRZEWIDZIEĆ NA ROK DO PRZODU! .poZA TYM ZAKŁADY PRACY TEZ O TYM WIEDZĄ !

#17  2016.08.04 10:08:50 ~~ja

ZGADZAM SIĘ Z WYPOWIEDZIĄ PANI ANDŹKI .TAK TO PRAWDA RÓŻNE SĄ SYTUACJE I RÓŻNE PROBLEMY LUDZKIE. I OCZYWIŚCIE NIKT NIE NEGUJE ,ŻE PIELĘGNIARKI NIE SĄ INTELIGENTNE, ALE SĄ POPROSTU ZAPRACOWANE ŻEBY ZWIĄZAĆ KONIEC Z KOŃCEM I ŻEBY ZDĄŻYĆ ODPOCZĄĆ BO SAMI WIEMY PIEL. POWINNA MIEĆ OCZY I USZY OTWARTE SZEROKO A SZYJA KRĘCIĆ SIĘ WE WSZYSTKIE STRONY JAK ROBOTOWI . POD POJĘCIEM POWINNA ROZUMIEMY MUSI I TYLE.POZDRAWIAM

#18  2016.08.09 20:27:39 ~Katarzyna

Kompletna niesprawiedliwość i cwane obejście przepisów.Dodatek P.Zembali powinna dostać każda pielęgniarka niezależnie od zmiany miejsca pracy i terminu,tyle że JEDEN raz / miesiąc ,bez względu na to, w ilu placówkach pracuje.Oskubanie jej z tej jałmużny to zwyczajne chamstwo i cwaniactwo Pracodawcy.Znalazł sposób, żeby za skradzione marne grosze wystawiać sobie g.ą opinię:/Czy było warto? Cóż, większość pracodawców zabrałoby ostatnia skórkę Pracownikowi bo może się wzbogaci o tą skórkę. Żal d. ściska,wstyd i niegodziwość.Nie ma się jednak co dziwić , wszak świat pogrąża się w niesprawiedliwości.Nawet ktoś powiedział,że ."drugi milion można już zarobić uczciwie" i miał RACJĘ.

#19  2016.08.10 18:08:03 ~Jeszcze in

Pracowałam w jednym szpitalu przez 3 lata. Zwolniłam się i miałam przerwę w wykonywaniu zawodu od 1.06.2015 do 30.09.2015. Zaczęłam pracować w drugim szpitalu od 1.10.2016. Obecnie nie dostaję pierwszej części dodatki 400 zł. Umowa jest zawarta na cały etat na umowę o pracę do końca 2016 roku. Moje pytanie brzmi ? Czy kiedykolwiek będzie należał mi się dodatek ?

#20  2016.08.12 22:13:40 ~ivo

Wydaje sie ze propozycja procentowo płacy wg. średniego wynagrodzenia w gospodarce brzmi sensownie.Są jednak pominięte licencjatki i należałoby pamiętać o podmiotach ktore są spółkami (brak wysługi i jubileuszy oraz norm zatrudnienia)-remontują i inwestują w placówki z zysków a mają z tego g. (jakoś pracownicy urzędów nie inwestują w swoje miejsca pracy z zysków tylko chętnie przyjmują premie lub nagrody).Należałoby do rozmow zatrudnić prawnika myślę że Izby na to stać . Chciałabym równiez zwrócić uwagę na fakt że praca pielęgniarki jest pracą o szczególnym charakterze i odbywa się w szczególnych warunkach oddziału a chorób zawodowych brak.

#21  2016.08.16 13:40:34 ~mala

Ale coś piszecie nie tak. U mnie w szpitalu (spzoz-ie) pielęgniarki przyszły do pracy w trakcie (jedna w grudniu 2015, druga w styczniu 2016) i z pierwszą pensją u nas dostały te pierwsze 300+100 i lipiec-sierpień 400. Przecież nie były wykazane wtedy, co były robione pierwsze wykazy w 2015.

#22  2016.08.17 13:58:00 ~emka

Znajdźcie to pismo w internecie - 18.04.2016 - odpowiedź ministra zdrowia do Zofii Małas - przewodniczącej NRPiP - pielęgniarka, która zmieniła zakład może dostać podwyżkę

#23  2016.08.20 00:48:05 ~zuzia

Pielęgniarki to najbardziej tępa grupa zawodowa jaka istnieje z najbardziej wypranymi mózgami i poorana psychiką, mając druzgocąca liczebną przewagę mogłyby takiego pana radziwiłła przywołać do porządku w 5 min, od wielu lat nie potrafia się zorganizować, istnieje tez przepaść mentalna pomiędzy dawnym a obecnym, pokoleniem młodych pielegniarek.

#24  2016.08.20 12:10:47 ~pielęgniar

To brutto 800 dla wielu oznacza 460 netto,żenujące !

#25  2016.08.21 09:50:46 ~Izabela Me

Witam serdecznie! Ja jestem od prawie roku Przewodniczącą Izby w Łomży. Do tej pory patrzyłam na działania przedstawicieli naszego samorządu ze strony pielęgniarki odcinkowej i wiele rzeczy mi się nie podobało. Teraz widzę, jak ciężka jest to praca, ile wymaga mądrości, wiedzy, zdolności przewidywania, umiejętności negocjacji, cierpliwości.Ile godzin trzeba poświęcić na zdobycie tej wiedzy, rozmowy, spotkania, negocjacje. Pracy, której tak naprawdę na zewnątrz nie widać. Podobnie, jak pacjenci twierdzą, że pielęgniarki nic nie robią, tylko piją kawę - nieważne, że do tej pory harowały, żeby w godzinach odwiedzin rodzina mogła spokojnie spędzić czas z chorym (pracuję na neurologii i przerobiłam to na własnej skórze). Nie przenośmy tych "wzorców "do naszego środowiska i nie stosujmy do walki między sobą! Przykre jest to, że jest niewielka grupa osób, które faktycznie chcą pomóc, a większość głównie bezlitośnie krytykuje. Nie umiemy się wspierać, ziejemy wobec siebie jadem. Oczywiście, każdy ma prawo do swojego zdania, ale należy je wypowiadać z szacunkiem do innych, Panie Mariuszu. Ma Pan prawo być niezadowolony, ale zamiast złośliwości, może zechciałby Pan przedstawić swoje propozycje, pomysły, może zechciałby Pan włączyć się do prac, dyskusji, każdy ma prawo i możliwość. Może zechciałby Pan przedstawić swoje opinie, propozycje na posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego ds. pielęgniarek, położnych i innych pracowników ochrony zdrowia (drzwi są otwarte, tylko trzeba wcześniej zgłosić chęć uczestnictwa, ja w nich uczestniczę) czy nawet swojej Okręgowej Rady. Myślę, że każdy z komentujących ma trochę racji, jednak naszym problemem jest skłonność do uogólniania i szufladkowania. Grupa zawodowa pielęgniarek i położnych, jak każda inna składa się z różnych osób, nie można więc obrażać wszystkich. Wiem, że gdyby nasze koleżanki nie zgodziły się na taką formę porozumienia, to nie mielibyśmy nic, podobnie, jak nasi koledzy fizjoterapeuci, laboranci itd. Skończmy z tą postawą roszczeniową i krytykanctwem, a weźmy się razem do pracy na rzecz poprawy sytuacji w naszych zawodach! Zacznijmy od zmieniania swojego najbliższego środowiska, w którym jest wiele patologii dlatego, że się na nie godzimy! Życzę sukcesów w działaniu, liczę na konstruktywną współpracę i pozdrawiam serdecznie wszystkich niezależnie od poglądów:-)

#26  2016.08.21 10:33:27 ~krzyś

Do pielęgniar: zanim napiszesz odpowiedz sobie na pytanie co jest bardziej żenujące: 460 zł, czy ładne, okrągłe 0?

#27  2016.09.21 13:02:05 ~wkurzona

Czytam i nie wierzę w te brednie i oskarżenia. jestem jedną z tych z pań w czepku, które podpisywały porozumienie w Dyrektorem i w tym porozumieniu jest zapis mówiący o wypłacaniu dodatku każdej pielęgniarce i po sprawie tyle tylko ,że zamiast biadolic i obrażac się na kasę po prostu ją bierzemy , bo nie ma innej propozycji , przez 8 lat nie było żadnych podwyżek nikt nie chciał gadac o podwyżkach jest 460 zł. no to fajnie bierzemy! Dodatek czy podstawa? jak będą chcieli zabrac to wciągu jednej nocy przegłosują minimalne wynagrodzenia po konsultacjach z Solidarnością pro rządową i nas pogodzą i zrównają z innymi którzy nie mają tych brutto brutto ot co moje marudzące koleżanki! A propo jeśli nie chcecie dodatku możecie przeznaczyc np.na biednych i potrzebujących

#28  2016.10.05 15:08:15 ~Zawiedzion

A co z pielegniarkami, które w dniu 1.08.2016 były na umowie próbnej 3 miesięcznej?

#29  2017.03.20 12:18:50 ~Rozczarowa

Witam .ja pracuję już 31 lat w zawodzie i zmieniłam 3 x pracodawcę .U porzedniego nie dostałam dodatku ,bo nie podał mnie do Funduszu ,a u obecnego dostaję 400 zł .Uważam ,że to jest karygodne podejście do Naszego zawodu .Każda z Nas ,Która poświęca swoje życie osobiste i rodzinne pracując w nocy i święta powinna otrzymać automatycznie dodatek .