Minister zdrowia podzielił pielęgniarki na 3 grupy. Zobacz jakie to będzie miało konsekwencje finansowe. Różnica pomiędzy grupami od 351 zł do 1 599 zł. Tylko na wynagrodzeniu zasadniczym!

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracowników ochrony zdrowia a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.

       

      

 

Kierownictwo ministerstwa zdrowia w dniu 9 stycznia 2017 roku zatwierdziło kolejną wersję projektu ustawy o  sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. 

W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy:

"Zgodnie z projektowaną ustawą najniższe wynagrodzenie zasadnicze będzie stanowiło iloczyn kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" i współczynnika pracy określonego w załączniku do ustawy. W okresie od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2019 r. kwota bazowa została ustalona na poziomie 3900 złotych brutto (kwota ta odpowiada wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2015 r. ogłoszonego w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 9 lutego 2016 r.). Oznacza to, że dokonując regulacji wynagrodzeń w roku 2020 po raz pierwszy pracodawcy będą zobowiązani stosować ustalaną corocznie kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie. Przyjęcie takiego rozwiązania spowodowane było potrzebą precyzyjnego ustalenia wskaźnika wykorzystanego następnie przy szacowaniu skutków finansowych realizacji projektowanej ustawy. Za ustaleniem, że w okresie przejściowym kwota bazowa nie będzie ulegać zmianie przemawiało również to, że sfinansowanie skutków ustawy polegających na podwyższeniu najniższych wynagrodzeń zasadniczych pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych, w założeniu ma się odbywać w oparciu o środki finansowe, które są dostępne w systemie, bez kreowania w niniejszej ustawie odrębnego źródła finansowania przeznaczonego wyłącznie na podwyżki dla pracowników służby zdrowia, tak jak to miało miejsce w przypadku obowiązujących w latach poprzednich ustaw incydentalnych dotyczących sektora ochrony zdrowia."

Poniżej publikuję wyciąg z uzasadnienia do przedmiotowego projektu, w którym dokonano podziału grupy zawodowej pielęgniarek i położnych, którym przypisano "współczynnik pracy" oraz wysokością najniższego wynagrodzenia zasadniczego. 

Cdn...

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także:

Jaka skala "zapowiadanego wzrostu płac"? Zobacz jakie średnie wynagrodzenie zasadnicze (stan na marzec 2016 roku) mają trzy grupy pielęgniarek. Sprawdź w jakiej wysokości wynagrodzenie zasadnicze dla tych grup, za trzy lata, przewiduje projekt ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Wnioski?

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.01.17 19:51:52 ~Pielęgniar

Czyli jeśli mam tytuł magistra, ale nie mam specjalizacji bede miała najniższą podstawę ? :/

#2  2017.01.17 23:41:45 ~mgr

Na to wyglada.podzial niesprawiedliwy.niech ich szlag.

#3  2017.01.18 14:05:02 ~Anetta B.

Ale szał ! śmiechu warte.

#4  2017.01.18 14:32:24 ~gg

Oj pielęgniarki pielęgniarki i tak robimy to samo kto poszedł na studia sam wybrał nikt nie zmuszał ja też mam mgr i specjalizacje i co z tego myje wynosz e baseny asystę przy zabiegach to jest praca pielęgniarki co myslalyscie ze po studiach same ordery i biurko oj niedługo będziecie die o te biurka biły my podchodzimy a zostaną se damy do pisania i rządzenia tylko kto będzie przy łóżku chorego

#5  2017.01.18 21:41:47 ~piel.

Panie Mariuszu a skąd jest ta suma w 2021r ?

#6  2017.01.19 19:56:34 ~asia

Dziwi mnie że związki zawodowe i Izby Pielęgniarskie przystąpiły do negocjacji w takiej formie jaką zaproponowało Ministerstwo. Trzy grupy pielęgniarek to hańba w traktowaniu nas. Dlaczego pielęgniarka z magistrem i specjalizacją ma zarabiać dużo więcej niż ta z licencjatem i 30 letnim stażem, a jeśli już to pytam o zakres obowiązków czy będzie taki sam?

#7  2017.01.19 19:57:42 ~asia

Dziwi mnie że związki zawodowe i Izby Pielęgniarskie przystąpiły do negocjacji w takiej formie jaką zaproponowało Ministerstwo. Trzy grupy pielęgniarek to hańba w traktowaniu nas. Dlaczego pielęgniarka z magistrem i specjalizacją ma zarabiać dużo więcej niż ta z licencjatem i 30 letnim stażem, a jeśli już to pytam o zakres obowiązków czy będzie taki sam?

#8  2017.01.20 09:55:25 ~Iw

Wstyd

#9  2017.01.21 21:36:14 ~a.w.

Czy bedzie uznana specjalizacja epidemiologiczna na oddziale chirurgicznym? Ktos mi odpowie?

#10  2017.01.21 22:19:28 ~wwwww

Jak w Polsce specjalizacja na poziomie średniego kształcenia medyczne jest wyższym wykształceniem od poziomu akademickiego np. licencjat, czy magister w przypadku pielęgniarek to i musi coś takiego samego wymyślić Minister lekarzom- wymaga tego Konstytucja RP.

#11  2017.01.24 19:46:33 ~grusia

A specjalista z licencjatem?

#12  2017.01.26 22:26:42 ~Ryba

No i bardzo dobrze, ja jestem za takim podziałem. W końcu zostanie nagrodzony mój trud i poświęcenie. Każdy ma/ miał możliwość podniesienia swoich kwalifikacji nie zrobił tego jego brożka.

#13  2017.01.26 23:39:33 ~Do ryby

Wstyd, ze szczególnie te chamki z magistrem,którym tak bardzo sie szczycą,nie umieją nawet poprawnie pisać!

#14  2017.01.28 18:54:36 ~koleżanka

Koleżanki każdy miał prawo do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych.Jedni to zrobili a inni nie.Proszę się nie dziwić ,że teraz przy podziałach każdy pilnuje swego.W końcu po to kończyłyśmy szkoły ,aby dziś nas doceniono tak jak lekarzy.Pominięto wiele aspektów w tym licencjat czy koleżanki z długim stażem pracy.Jakie doświadczenie ma młoda mgr tuż po ukończeniu studiów to wiemy wszyscy.To trzeba przeanalizować jeszcze raza nie obrażać się.

#15  2017.01.28 22:36:49 ~gość

A teraz Panie wiecie dlaczego lekarze to grupa zawodowa,która wszystko sobie wywalczy. Bo trzyma się razem i na siebie oficjalnie nie pluje,a Panie? po tych wpisach już widać.Środowisko roszczeniowe, jedna drugą w łyżce wody by utopiła za 5zł. Dlatego mała macie i nic nie możecie.

#16  2017.01.29 08:08:15 ~Aga R.

Nikt nie dzieli pielęgniarek- same się powybijają swoją pychą i żalem

#17  2017.02.17 20:38:14 ~Kasia

Do jakiej grupy należy pielęgniarka z mgr bez specjalizacji? Pielęgniarka z licencją ten bez specjalizacji, z licencją ten że specjalizacja? Jak to 3 grupy? Jestem za docenienie tych którzy podnoszą kwalifikacje ale na każdym poziomie!

#18  2017.03.20 20:55:26 ~ala

U mnie w pracy pani mgr czyta angore ,świat seriali, rozwiązuje krzyżówki .Cały czas ma dużo pracy choć o niej nie wiele wie a przede wszystkim nie zna się