Izby pielęgniarskie na swoich stronach internetowych informują o wzroście składki członkowskiej ściąganej od pielęgniarek i położnych.

Działalność izby pip.

      

 

Izby pip na swoich stronach informują:

Zgodnie z art 2. ust 2. oraz na podstawie art. 11 ust. 2 pkt 4  ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz. U. Nr 174 poz. 1038), każda osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu pielęgniarki czy położnej zobowiązana jest do przynależności do samorządu zawodowego , która to przynależność wiąże się z obowiązkiem opłacania składek członkowskich.

Biorąc pod uwagę najczęstsze sposoby zatrudnienia pielęgniarek i położnych powyższa uchwała określa miesięczną składkę członkowską w wysokości:

1. 1% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w przypadku zatrudnienia na stanowisku pielęgniarki lub położnej na podstawie umowy o pracę albo na podstawie stosunku służbowego.
2. Przepis pkt.1 ma zastosowanie także w przypadku pielęgniarki lub położnej nie prowadzącej działalności gospodarczej, a wykonującej zawód wyłącznie na podstawie umowy zlecenia

3. 0,75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla przedsiębiorstw bez wypłat z zysku, ogłaszanego przez Prezesa GUS za ostatni kwartał poprzedniego roku kalendarzowego w odniesieniu do osób wykonujących zawód pielęgniarki, położnej w ramach działalności gospodarczej – indywidualnej bądź grupowej praktyki zawodowej, a także innych członków samorządu zobowiązanych do opłacania składek nie wymienionych w pkt 1-2, w tym również pielęgniarek i położnych wykonujących zawód wyłącznie poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie złożyły wniosku o wykreślenie z rejestru pielęgniarek i położnych.

W roku 2017 składka ściągana na podstawie pkt 3 wzrasta do 33,00 zł.
 

W przypadku uzyskiwania dochodów jednocześnie z kilku źródeł, składka członkowska powinna być naliczona z jednego źródła, tego z którego wysokość składki jest wyższa.

Składki członkowskie są płatne miesięcznie. Składki członkowskie przekazuje się na rachunek właściwej okręgowej izby pielęgniarek i położnych do 15. dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni.

Zobacz także:

Aktualności według działów: NIE dla podwyżki składek na izby pip

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.02.03 19:08:46 ~.

Zlikwidować w końcu to co wyrządza więcej strat niż zysków!

#2  2017.02.03 19:40:58 ~Onnn

Dobrze ze juz w Polsce mnie nie ma i nie musze sie tymi podwyzkami martwic :-) ja piernicze wstydziliby sie wogóle cos takiego robić

#3  2017.02.03 19:45:00 ~fuks

Panie w czepkach kupiły sobie nową siedzibę i teraz musi ktoś za to zapłacić, żeby one miały wygodniej i piękniej brać duże pensje. Powinnyśmy to jakoś zbojkotować!

#4  2017.02.03 20:28:03 ~Ana

Pojawki!

#5  2017.02.03 20:29:35 ~Ana

Miało być pijawki

#6  2017.02.03 20:43:17 ~pielęgniar

Po prostu nie płacę od roku.

#7  2017.02.03 21:13:40 ~funia

za co? za to w jaki kanał wpuściły polskie pielegniarki! Mało im kasy to fartuch na grzbiet i za. jak każda z nas! zlikwidować ten haracz .Ja nie czuję że jestem jakoś lepiej reprezentowana!

#8  2017.02.03 21:37:29 ~pielęgniar

Każda powinna przestać płacić na tą zbędną instytucje, która ma być "niby dla nas" :/ a jest wręcz przeciwnie nie trzeba dużo mówić każda sama wie jak z naszymi izbami jest .

#9  2017.02.03 22:01:21 ~ja

Pielęgniarka ,która jest na kontrakcie nie ma liczonego stażu pracy , to jasną cholerę płacimy składki na izby? Czy jest jakaś mądra Pani z Izb, która mi to wytłumaczy?

#10  2017.02.03 22:48:40 ~Iga

Czy nie ma żadnego sposobu na zlikwidowanie tego zbędnego tworu jakim są te izby? Przecież w niczym nam nie pomagają! Wręcz przeciwnie i jeszcze domagają się coraz większego haracz pazerne hieny!

#11  2017.02.03 23:38:46 ~piel.

A do roboty leniwe chciwe hieny, zady myc to dorobicie

#12  2017.02.04 00:23:13 ~I29

Utrzymują się za nasze pieniądze.

#13  2017.02.04 08:26:43 ~anna

A moze tak zaprotestowac i podpisac sie pod petycja do pan z izb pielegniarskich o zawetowaniu podwyzki skladki

#14  2017.02.04 08:32:09 ~aga

nie pamiętam, żeby z takim samym namaszczeniem Pan pisał rok temu jak zostały obniżone z 1% średniej krajowej w przedsiębiorstwie na 0,75% czyli z 41 na 32,10. a teraz o 80 groszy taka prowokacja do hejtu

#15  2017.02.04 08:44:32 ~ola

Izby to nasz wróg

#16  2017.02.04 10:23:07 ~pieleg

Niech najpierw wywalczą przyzwoite pensje, nieroby jedne

#17  2017.02.04 12:26:55 ~Alina Kuem

Każdy wolny zawód ma swoje zrzeszenie do którego przynależność jest obowiązkowa. Do dyskusji tylko kwota składki.

#18  2017.02.04 12:54:27 ~ana

Tak, tylko że w każdym innym zawodzie to zrzeszenie broni praw swojej grupy zawodowej a nasze izbianki ciągną z naszych dziadowskich pensji coraz większy haracz i ma nas daleko w d.

#19  2017.02.04 13:20:53 ~pierwsza

I jest ładna kasa jeszcze do tego płatne kursy.

#20  2017.02.04 16:46:06 ~jakaś

Ubywa pielęgniarek a hienom ciągle mało to najlepiej podnieść składki!

#21  2017.02.04 20:23:19 ~Aloj

Myślę że gdyby izby zadbały o uczciwa informacje i kontakty z pielęgniarki i położonymi to być może opinia bedzie rzeczowa.

#22  2017.02.04 22:18:55 ~Motyl

ZBOJKOTUJCIE TE SKLADKI .PODPISUJCIE SIE ZA NIE !

#23  2017.02.06 12:22:08 ~pielegniar

Pielęgniarek mniej więc wpływy mniejsze! A kasa musi się zgadzać! A więc trzeba więcej wydoić z tego co zostało!

#24  2017.02.22 09:18:35 ~Kasia

Mam wrazenie, ze wszedzie jest to samo. Pracujac przez 5 lat w Anglii tamtejsza Izba 3 razy podniosla skladki (tam skladki nie sa naliczane jako procent od wynagrodzenia). A ostatniego roku wprowadzila dodatkowe wymagania i zwiazana z tym oplate. Niestety, dzialania tamtejszej Izby podobnie jak u nas rowniez sprowadza sie do pobierania skladek i kontroli czy sie je oplaca. Po powrocie do Polski w tutejszych Izbach powiedziano mi, ze okresy skladkowe z angielskich Izb nie sa dostatecznym dowodem na to, ze tam pracowalam , a niestety ani NMC ani pracodawca nie przedstawia dostatecznie dobrych dowodow na to, ze pracowalam. Natomiast przed wyjazdem w polskich Izbach to ja musialam biegac po poprzednich miejscach pracy zeby pozbierac zaswiadczenia o odprowadzaniu skladek (Izby najwyrazniej nawet nie wiedza kto placi) i chyba podobnie jest jesli pielegniarka stara sie o dofinansowanie na kurs. Tam podobnie jak u nas pielegniarki masowo odchodza z zawodu-wiec wygladana to, ze pieniadze to nie wszystko.

#25  2017.03.10 18:19:19 ~hipokryzja

Ja mam pytanie dlaczego za szkolenie pielęgniarek płaci się nam 12 zł na godzinę , a składkę na izby ściąga ze średniej krajowej?

#26  2017.03.21 13:25:07 ~dilo

Każda powinna zapłacić w zależności ile zarabia i tak np ja na rękę biorę 2800 a koleżanka 5400 ,pracujemy w NZOP na podkontrakcie a składki na izby płacimy w takiej samej wysokości , a dla czego pytam?

#27  2017.04.24 10:07:05 ~pili

Powinna być dobrowolność w przynależności do izby. I dobrowolność w opłacaniu składek, może wtedy by "panie" ruszyły się w końcu do roboty, i wtedy by się okazało jak w zapisanych do izb zostaje 25% pielęgniarek. niestety ktoś kiedyś "USZCZĘSLIWIŁ" pielęgniarki.

#28  2017.10.20 11:41:26 ~bogdan

Na co idą te składki.ile zarabiają w izbach.czy pracując w izbach są nadal pielęgniarkami .

#29  2017.10.20 11:47:51 ~bogdaan

Czy ktoś odpowiada na ptania izby mają jakiś stosunek a może są w.