Usłyszane wczoraj w sejmie: "Dziś wszystkie zawody medyczne stoją w jednym szeregu, zrzeszone w jednym porozumieniu. Stoimy razem silniejsi, bo dotknięci jesteśmy tymi samymi problemami". Z tą tezą się nie zgadzamy... Lekarze mają te same problemy co pielęgniarki i położne?

(NIE)porozumienie Zawodów Medycznych, a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

Wideo powyżej: W imieniu rządu wiceminister zdrowia (pielęgniarka) mówi: "Najwyższe podwyżki w okresie przejściowym otrzymywać będą najmniej zarabiający...".


Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 19 lipca 2017 roku: 

Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Tomasz Dybek

"Dziś wszystkie zawody medyczne stoją w jednym szeregu, zrzeszone w jednym porozumieniu. Stoimy razem silniejsi, bo dotknięci jesteśmy tymi samymi problemami".

źródło: stenogram z posiedzenia sejmu

Wybrał Mariusz Mielcarek 

Komentarz redakcji portalu

Niestety z tą tezą się nie zgadzam. Porozumienie zawodów medycznych (związki zawodowe) przygotowało projekt ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, który deprecjonuje zawód pielęgniarki i położnej wobec innych zawodów medycznych. To, że pod takim projektem ustawy podpisała się pani Lucyna Dargiewicz (związkowiec) nie zmienia faktu, że projekt ten spotkał się z totalną krytyka środowiska pielęgniarek i położnych. Projekt, ten nie odzwierciedla roli i znaczenia zawodu pielęgniarki i położnej w systemie ochrony zdrowia. 

Także teraz, po 9 miesiącach od upublicznienia treści projektu ustawy, część pań w czepkach - z izb pielęgniarkich - napisały o tym projekcie:

"Projekt przy tym w taki sam sposób traktuje pielęgniarkę i położną z tytułem magistra pielęgniarstwa albo magistra położnictwa, ale bez specjalizacji, co pielęgniarkę i położną posiadającymi średnie wykształcenie albo licencjat (współczynnik pracy 1,5). Takie ukształtowanie wysokości współczynnika pracy w żaden sposób nie promuje podnoszenia kwalifikacji zawodowych i zdobywania kolejnych uprawnień. Jednocześnie jest krzywdzące dla pielęgniarek i położnych z tego powodu, że dla przedstawicieli innych zawodów medycznych, posiadających tytuł zawodowy magistra i nieposiadających specjalizacji, projektodawca przewidział wyższy współczynnik – 1,75 (np. magister farmacji bez specjalizacji, magister fizjoterapii, diagnosta laboratoryjny bez specjalizacji).

Ponadto, w opinii Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w sposób nieuzasadniony w odniesieniu do przedstawicieli określonych (wybranych) zawodów medycznych przy ustaleniu wysokości współczynnika pracy projektodawcy biorąc pod uwagę tytuł "starszy [ratownik medyczny / technik elektroradiologii]" oraz staż pracy (technicy analityki medycznej, ratownicy medyczni, dietetycy). Wybiórcze zastosowanie wskazanych kryteriów w odniesieniu do przedstawicieli określonych zawodów medycznych i pominięcie ich w odniesieniu do przedstawicieli innych zawodów medycznych stawia tych ostatnich, w tym pielęgniarki i położne, w gorszej sytuacji i już na wstępie".  

I jeszcze jedno: Kiedy (NIE)porozumienie zawodów medycznych przeprosi środowisko zawodowe pielęgniarek i położnych za działanie na szkodę naszych zawodów, poprzez forsowanie niesprawiedliwego projektu ustawy? 

Mariusz Mielcarek 


3 lipca 2017 - Pierwsze pismo redakcji portalu pielęgniarek i położnych do wiceministra zdrowia pani Józefy Szczurek- Żelazko.

4 lipca 2017 Drugie pismo redakcji portalu pielęgniarek i położnych do wiceministra zdrowia pani Józefy Szczurek- Żelazko.

5 lipca 2017 Trzecie pismo redakcji portalu pielęgniarek i położnych do wiceministra zdrowia pani Józefy Szczurek- Żelazko.

Zobacz także:

Deprecjacja zawodu pielęgniarki w nowej ustawie o wynagrodzeniach zasadniczych.

Komentarze użytkowników

#1  2017.07.20 13:00:30 ~piel.

Problemy lekarzy i pielęgniarek są "bardzo podobne". Istnieją tylko drobne różnice - jak między koniem a koniakiem.

#2  2017.07.20 13:15:42 ~Piel

Dobre sobie, czy ten człowiek pozamieniał się na głowy? Jak można w jakikolwiek sposób porównywać problemy lekarzy z problemami pielęgniarek?

#3  2017.07.20 14:21:18 ~Anka

Rzeczywiście nic a nic się nie różnimy przecież pracujemy w tym samym zakładzie pracy, pod tym samym dachem w tych samych murach. Pan lekarz wrócił dzisiaj uśmiechnięty po 3 tyg. byczenia się na Krecie za jedyne 40 tys. Złotych, a ja czekam na 900 złotych za wczasy pod gruszką. Prawda, że nie widać tu źadnej różnicy.

#4  2017.07.20 16:15:37 ~Pielegniar

(600 zł ? .a gdzie to dają takie wypasione "gruszki"? - ja dostane może we wrześniu aż 160 zł!

#5  2017.07.20 16:50:43 ~Anka

Do 4 na Podkarpaciu szanowna koleżanko. Pensje liche ale gruchy nie żałują.

#6  2017.07.20 17:45:09 ~piel piel

A ja nawet tych 160 zł nie będę widzieć.nie ma tzw."pod gruszą",nie ma wysługi lat,żadnych premii ,socjalnego.cóż, też tak niektórzy mają.

#7  2017.07.20 21:07:23 ~Pacjent

Dość tego szkalowania się, w ochronie zdrowia pracują nie tylko pielęgniarki, nie ubliżające innym zawodom medycznym, nie można już tego czytac

#8  2017.07.20 21:34:13 ~do pacjent

To nie czytaj, to portal nie dla Ciebie.

#9  2017.07.21 00:30:43 ~ana

Do 7 zacznij czytać bardziej poczytną lekturę np. ulotki o środkach przeczyszczających lub wzmagających bądź łagodzących popęd bo zagalopowałeś się za daleko.

#10  2017.07.21 02:39:42 ~Mgr, specj

Lekarze są okropni. Stale im mało tych pieniedzy. Dostaliby 100000 na mies. To też mało. Dałabym im te moje 2300 z nocami i świętami. U mnie na oddziale tak narzekają. Coś strasznego. Ciągle biadola o te pieniądze. Wstyd

#11  2017.07.21 02:45:30 ~Mgr, specj

U mnie też niestety nie ma czegoś takiego, jak wczasy pod grusza. Szkoda. Miło jest, jak pracodawca dba o pracownika. Ale nie wszędzie dbają. Z socjalnego, to dostajemy tylko zapomogi na święta. 100zl. Trzeba przy tym wypełnić odpowiedni formularz. Inaczej się nie otrzyma. Premii nie ma. Nic nie ma. Nawet tych ciastek do kawki.

#12  2017.07.21 14:58:21 ~salowa

A salowe ? nikt o nich nie wspomina a one to nie pracownik medyczny? a czesto gesto po maturze

#13  2017.07.21 15:59:03 ~Do #12

USTAWA z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego PRACOWNIKÓW WYKONUJĄCYCH ZAWODY MEDYCZNE zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zgodnie z definicją ustawową pod pojęciem osoba wykonująca zawód medyczny należy rozumieć osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny. "Personel medyczny" jest pojęciem szerszym niż definicja "zawodu medycznego" z ustawy o działalności leczniczej i może obejmować także np. salowe,która nie wykonują zawodu medycznego Ustawa nie dotyczy salowych.

#14  2017.07.21 16:00:17 ~Anka

Tak wszyscy się podczepiajcie pod pielęgniarki. Jak do strajku czy innej formy okazania niezadowolenia czy sprzeciwu to was nie ma. Matura u stalowej to dzisiaj nic nadzwyczajnego. Pielęgniarki po studiach też pracują w sklepie lub w lodziarni. Panie salowe macie od nas najwyżej 100 lub 150 złotych mniej na wypłatę. Tylko odpowiedzialność zawodowa jakby nieco inna. Pani zepsuje mopa czy rozleje wodę to nic się nie stanie- pielęgniarka za zaniedbanie odpowie przed sądem lub otrzyma naganę. I taka to drobna RÓŻNICA.

#15  2017.07.21 19:13:59 ~motyl

Już wiem o co w tym wszystkim chodzi a MIANOWICIE : Te PSY ( konowały ) wykorzystały zamieszanie związane z projektowaną USTAWĄ O SĄDZIE NAJWYŻSZYM i PO CICHUTKU bez nagłaśniania w mediach procedowano USTAWĘ O NAJNIŻSZYM WYNAGRODZENIU W SŁUŻBIE ZDROWIA . Były 2 czytania w Sejmie i Pan Prezydent korzystnie dla WAS PODPISAŁ TĘ USTAWĘ . Bo te PSY (konowały ) chcą aby zajęto się tzw ;OBYWATELSKIM PROJEKTEM USTAWY , gdzie zebrali ( Porozumienie Zawodów Medycznych ) - Nieporozumienie 242 bodajże głosy . i Dybek zapowiada strajk głodowy . Bo obecna USTAWA - daje 5.3 tys zł dla mgr . piel + specjalizacja .Tyle co KONOWAŁ BEZ SPECJALIZACJI . Bo inaczej to MIAŁ BY ( mgr ) 3,2 tys zł i zaliczałby się do 0,64 wspólczynnik z tabeli a TAK PAN PREZYDENT DOBRZE ( korzystnie dla PAŃ PODPISAŁ ) bo nie pozwolił tym PSOM(konowałom ) aby w Obywatelskim Projekcie zepchnęli WAS na DNO .

#16  2017.07.21 19:18:59 ~M otyl

I JAK ZWYKLE PODCZEPIA SIĘ POD WAS ( ten DYBEK ) - DAJĄC ARGUMENTY ŻE IM ? I WAM TAK ŹLE . NIE DAJCIE SIĘ NA TO NABRAĆ BO O WAS TU WCALE NIE CHODZI .BO NAWET PO CICHU WSZYSTKO PROCEDOWALI . NIE BIERZCIE UDZIAŁU W TYM GŁODOWYM STRAJKU ( bo to oni o swoją DUPĘ I GAŻE WALCZĄ ) NIE DAJCIE ZGODY NA PODCZEPIANIE SIĘ POD WAS !

#17  2017.07.21 22:05:45 ~KOCHANE

Jest nas dziś przed komputerami ponad 300! jako pielegniarkicfrowe@wp.pl DZIAŁAJMY RAZEM! /Wysyłajcie puste e-maile na ten adres a dalcze działania w zwrocie! TEN WEEKEND NALEŻY DO NAS! TRZEBA DZIAŁAĆ! Dziękuję wszystkim rozsyłającym! ale musi być nas duuużo więcej!

#18  2017.07.22 06:11:29 ~Do #116

Porozumienie Zawodów Medycznych nie podczepia się pod nas. Ty proponujesz, abyśmy się od nich odczepili. Pełno bzdur w twoich komentarzach. Motylem byłam, ale przytyłam.

#19  2017.07.22 22:08:24 ~piel

Skoro moja pensja przy licencjacie będzie połową uposażenia co koleżanek to wykonuje połowę czynności-zgodnie z współczynnikiem pracy. Dziękuję