W dniu 8 lutego wiceminister zdrowia pani Józefa Szczurek-Żelazko przesłała do konsultacji projekt nowelizacji ustawy podwyżkowej, który zawiera nową wersję podziału pielęgniarek i położnych oraz przypisane im "współczynniki pracy".

Działalność wiceministra zdrowia pielęgniarki.

 

                 

                 

 

Tabela w brzmieniu w ustawie, która obowiązuje...

 
 
Tabela w brzmieniu zapisanym w projekcie nowelizacji ustawy, przygotowanej przez Józefę Szczurek-Żelazko i skierowanej do konsultacji w dniu 8 lutego 2018 roku.
Kolejne informacje w sprawie w dniu jutrzejszym...
 
Mariusz Mielcarek
 
 

Komentarze użytkowników

#1  2018.02.09 15:42:29 ~Piel

Pielegniarstwo sięga dna. To same stanowisko a trzy rozne wynagrodzenia,a zdrugiej strony pielegniarka i 5300 zasadniczej nie w Polsce,niewierze ze ktos to dostanie na odcinku.

#2  2018.02.09 15:43:20 ~Piel

A jak jest różnica oprócz tej że dodana jest 11 pozycja?

#3  2018.02.09 15:45:00 ~Piel.

Następny świetny pomysł .Co wniósł g. tyle że magister współczynnik 0,73 a reszta dalej przepaść jedną między drugą.

#4  2018.02.09 15:46:46 ~###

No właśnie jakie ma to znaczenie dla pielęgniarek?

#5  2018.02.09 15:47:34 ~Piel

Dno i wodorosty. Pielegniarka pielęgniarce wilkiem.

#6  2018.02.09 15:48:41 ~Do 3 i 4

Czytajcie dokładnie, jest to o co była walka żeby mgr był na równi ze specjalizacja.

#7  2018.02.09 15:49:26 ~Piel.Ewa.

Dostanie 5300 jak następna robotą się obarczy.Już oni coś wymyślą żeby dac a nie dostać.

#8  2018.02.09 15:55:06 ~§&sec

Trzeba było się uczyć a nie latać z dyżuru na dyżur, przez Wasze pazerniactwo mamy tak jak mamy.

#9  2018.02.09 16:01:51 ~Joli

Jeśli pielęgniarki nadal dorabiają na zlecenie za 13,70zł brutto i na to się godzą to nigdy nasz zawód nie będzie poważany.

#10  2018.02.09 16:07:26 ~kasia

A zakres obowiązków też jest wyznaczony ? czy na tym samym stanowisku , robiąc to samo , odpowiadając za to samo będziemy mieć różne wynagrodzenie ?

#11  2018.02.09 16:12:12 ~WSTYD

Pani Szczurek jak pani nie wstyd pielegniarko ! Dla lekarzy stale podwyzki od razu a my jalmuzna na raty dana za poprzedników a czym to sobie zasluzylysmy? I co teraz udajesz działanie by utrzymać swoje stanowicho na pewno zacznie się z naszej strony takiego poniżenia nie darujemy !

#12  2018.02.09 16:14:02 ~do11

Celowo nas tak podzielila zebysmy sie do konca znienawidzily !

#13  2018.02.09 16:24:09 ~Mgr ze spe

Ile było walki i opluwania się o to żeby mgr był w 8 grupy a kiedy tak ma być dalej jest źle. Najśmieszniejsze jest to, ze całe życie pielęgniarki były pazerne a za grosze się sprzedają, na dwóch- trzech etatach.

#14  2018.02.09 16:25:07 ~Ep

A pielęgniarki że specjalizacją i z tytułem mgr promocji zdrowia którą jest powiązana że służba zdrowia co? G.O znowu po dupie Obrzydle to wszystko jest.

#15  2018.02.09 16:34:56 ~Aga

No właśnie co z mgr edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia ?

#16  2018.02.09 16:35:56 ~Piel.

Licencjat pielegniarstwa, pedagogika o specjalności medycznej - promocja zdrowia i edukacja zdrowotna.Pracuje w szkole - wykształcenie adekwatne do stanowiska i obowiązków i mnie nie ma w żadnej z grup ? A to dlaczego Pani Szczurek tak ?

#17  2018.02.09 16:44:44 ~do 15

Wlasnie co ? Pani Szczurek profilaktyka promocja zdrowia to jedna z bardzo ważnych funkcji zawodowych w pielegniarstwie więc co Pani z nami wyprawia? A kto to będzie konsultował społecznie? pani partyjne koleżanki i cała naprzod ! NIE POZWOLMY NA TAKIE DZIALANIA!

#18  2018.02.09 16:49:10 ~funia

Na straganie w dzień targowy.bla,bla .wszak i tak zginiemy w zupie.Pozdrawiam.

#19  2018.02.09 16:50:05 ~Piel

Do 11 prawda i co szczurek na to? a dlaczego fotki sobie nie cyknela razem ze swoimi lekarzykami ? dlaczego minister zdrowia do tej pory nie wystapil w mediach glownych mediach i nic nie powiedzial odnosnie naprawy służby zdrowia ?

#20  2018.02.09 16:54:44 ~do 18

Do 18 i po co takie pierdoły pisac i nic dziwnego że się później z nas śmieją nie motywujesz jakas gwara z ludu i tu jest pies pogrzebany pielegniarka zazwyczaj jest bez klasy !

#21  2018.02.09 16:56:37 ~do 20

Sama prawda

#22  2018.02.09 17:03:16 ~Do #16

Poczytaj dokładnie i nie pisz, że nie ma Cię w żadnej grupie. Nie jesteś mgr pielęgniarstwa i nie posiadasz specjalizacji - jesteś zatem w gr. 9.

#23  2018.02.09 17:17:55 ~Mini

To, że została wyodrębniona grupa mgr niczego nie wnosi, u nas dyrektor tak zinterpretował wcześniejszy podział, że wciągnął pielęgniarki z mgr do grupy nr 6, czyli pracowników wykonujących zawód medyczny inny niż wymienione wymagający wyższego wykształcenia bez specjalizacji ponieważ uznał, że jest to krzywdzące żeby pielęgniarka z mgr była pominięta .więc współczynnik 0,73 czyli taki jak dla pielęgniarki ze specjalizacją. Da się ? Oczywiście, że się da .także Pani Szczurek nie ma za co dziękować. Średnia krajowa nieustannie wzrasta, po 2021 i tak będziemy w tyle z wynagrodzeniem .

#24  2018.02.09 17:21:41 ~Pielęgniar

A pielęgniarka lub położna z wyższym wykształceniem nie mająca mgr a posiadająca specjalizację to gdzie jest. W czarnej D.Po co się uczyć skoro i tak robią co chcą

#25  2018.02.09 17:24:01 ~Pielęgniar

A kolejna grupa licencjat że specjalizacją gdzie jest ?

#26  2018.02.09 17:34:14 ~Mini

Pielęgniarka która ma specjalizacje jest w gr 8, współczynnik 0,73. Nieważne czy ma licencjat czy też nie , pielęgniarka po liceum medycznym również może mieć specjalizacje i nadal jest w gr 8. Natomiast jeśli dyrektor wykazałby odrobinę dobrej woli to pielęgniarka z licencjatem(tylko) mogłaby być zaszeregowana do grupy pracowników medycznych z wyższym wykształceniem ponieważ lic to również wyższe wykształcenie .pomimo ustawy zawsze są jakieś sposoby żeby zinterpretować to na korzyść pracownika , wiele spraw ostatecznie jest pozostawionych do interpretacji dyrekcji i leży w jej gestii.

#27  2018.02.09 17:34:14 ~Mini

Pielęgniarka która ma specjalizacje jest w gr 8, współczynnik 0,73. Nieważne czy ma licencjat czy też nie , pielęgniarka po liceum medycznym również może mieć specjalizacje i nadal jest w gr 8. Natomiast jeśli dyrektor wykazałby odrobinę dobrej woli to pielęgniarka z licencjatem(tylko) mogłaby być zaszeregowana do grupy pracowników medycznych z wyższym wykształceniem ponieważ lic to również wyższe wykształcenie .pomimo ustawy zawsze są jakieś sposoby żeby zinterpretować to na korzyść pracownika , wiele spraw ostatecznie jest pozostawionych do interpretacji dyrekcji i leży w jej gestii.

#28  2018.02.09 18:18:48 ~Masakra

Czyli Pani Szczurek nadal zajmuje się współczynnikami pracy, a nie realnymi problemami pielęgniarstwa. To jakaś żenada. Chciałabym jej zadać kilka pytań. Po pierwsze czy wie jaka jest średnia wieku pielęgniarek w Polsce? Po drugie czy zdaje sobie sprawę, że coraz częściej po oddziałach szpitalnych pląsają emerytki, bo młodych kobiet pragnących wykonywać ten zawód po prostu nie ma. Czy chciałaby, aby zajmowała się nią 68 letnia pielęgniarka? Czy zdaje sobie sprawę z tego, że pielęgniarki pracują po 500-600 godzin w miesiącu? Bo rozumiem, że wie o tej dramatycznej sytuacji. Chciałam zapytać ją czy weźmie na swoje barki odpowiedzialność za zdrowie i życie pacjenta w przypadku, gdy przepracowana pielęgniarka dokona fatalnej pomyłki, w wyniku, której umrze pacjent :) Wreszcie czy wie, że nie ma problemu z miejscami na studiach dla pielęgniarek, że wręcz są miejsca, w których nie uruchomiono w tym roku nauki, bo nie było chętnych? Czy wie, że pielęgniarki nie śpią, nie odpoczywają, tylko latają z dyżuru na dyżur jak obłąkane?

#29  2018.02.09 18:31:16 ~Do #26

Trochę błędnie interpretujesz załącznik do ustawy. Zarówno w gr. 5 jak iw gr. 6 znajdują się pracownicy wykonujący zawód medyczny inny niż lekarz WYMAGAJĄCY WYŻSZEGO WYKSZTAŁCENIA. Z uwagi na to, że prawo wykonywania zawodu posiadają pielęgniarki z wykształceniem średnim ( po LM i SM ) nie jest to zatem zawód wymagający wyższego wykształcenia. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie ma tutaj możliwości manewrów zgodnych z ustawą. Ustawa mówi o WYNAGRODZENIACH MINIMALNYCH. Oznacza to, że pracodawca nie może dać niższych stawek. Ma on jednak prawo przykładowo pielęgniarce z licencjatem czy magisterium zakwalifikowanej ustawowo do gr. 9 przyznać wsp. 0,73 i nie będzie to niezgodne z ustawą. Tak też prawdopodobnie postąpił dyrektor opisany w #23.

#30  2018.02.09 18:40:05 ~ld

TO JEST BARDZO NIESPRAWIEDLIWY PODZIAŁ,JEŻELI MA BYĆ TAKA RÓŻNICA W PENSJI TO MUSI BYĆ PODZIAŁ OBOWIĄZKÓW W PIELĘGNIARSTWIE. Tzn. że pani opiekunka tyle samo będzie zarabiać co pielęgniarka bez mgr. i specjalizacji. To lepiej zrezygnować z pielęgniarstwa. Zobaczymy co wtedy zrobi dyrekcja jak będzie 1 lub 2 pielęgniarki na oddziale, a reszta opiekunki.

#31  2018.02.09 19:22:36 ~KKK

Tak właściwie mam pytanie , kiedy odczujemy podwyżki , bo jak do tej pory nasza dyrekcja głowi się co by tu jeszcze zabrać , żeby dać podwyżkę ( czyli moja pensja na chwilę obecną nie wzrosła, chociaż podstawa jest wyższa). A jak Was

#32  2018.02.09 20:01:09 ~Wiola

Szkoda że zamiast wymadrzania się, narzekania, opluwania, i wykrzykiwania o podział obowiązków a co najważniejsze biegania z pracy do pracy, weźcie przykład z rezydentów i pomyślcie jak mało czasu im zajęło żeby dopiąć swego. Tylko czy lekarze wywlekali publicznie swoje brudy tak jak to robią na tym portalu pielęgniarki? Solidarność i jeszcze raz solidarność ich doprowadziła do sukcesu. Wychwalacie się swoim wykształceniem a zachowujemy jak PLEPS.

#33  2018.02.09 20:08:24 ~Anna p

Przestańcie wreszcie plesc ciagle te same bzdury! Zróbmy to samo co rezydenci! Zadajmy od Izby naczelnej i ozzpip ustawowych działań w naszej sprawie bo po to istnieją oba twory! Jeden etat w kwocie 2 średnich krajowych minimum dla pielegniarek i położnych z prawem wykonywania zawodu a o szczegółach pózniej można rozmawiać: komu za co jaki dodatek! 15 lat temu związek obiecywał walkę o takie kwoty! Izby to my ! Skończcie z folwarczno- buraczanym poziomem myślenia! Jestem pielegniarka wkurzona na nasza grupę zawodowa. Ciagle same ustawiacie sie na gorszych drugich miejscach! W zawodzie lekarza to lekarz jest specjalista a w zawodzie pielegniarki - pielegniarka!

#34  2018.02.09 20:15:36 ~ola

Kłótnie ,spory i kolejne podziały a lekarze mają już 100 zł i więcej za godzinę. Ja żyję od wypłaty do wypłaty a u nich tylko zagraniczne wojaże i pomiatanie pielęgniarkami .Nie wierzę ,że kiedyś będzie lepiej to tylko obiecanki żebyśmy siedziały cicho i żyły marzeniami o wielkiej kasie!

#35  2018.02.09 20:30:43 ~Do #33

Najpierw piszesz - "Przestańcie wreszcie pleść ciągle te same bzdury", za chwilę oczekujesz " Jeden etat w kwocie 2 średnich krajowych minimum dla pielęgniarek i położnych z prawem wykonywania zawodu a o szczegółach później można rozmawiać: komu za co jaki dodatek". Czy nie dostrzegasz w tym sprzeczności ? Zejdź z obłóków na ziemię.

#36  2018.02.09 20:33:52 ~Tomek

Wstyd nie poprawka

#37  2018.02.09 20:46:14 ~teresa

Róbcie doktoraty do mycia tyłkow bo natym polega praca służcie doktorom i czekajcie ze bedziecie zarabiac 10000 mieesiecznie mnie obiecywano przez cale lata czekam na wiek emeytalny pobory 2300 na reke.

#38  2018.02.09 21:28:28 ~piel. dypl

Dlaczego w tekście użyto słowa "specjalizacja" w 2 różnych znaczeniach: 1) nazywając tak kształcenie na poziomie wyższym skierowane dla magistrów np: fizjoterapii, farmacji, diagnostyki laboratoryjnej;2) kształcenie na poziomie średniego kształcenia medycznego skierowane dla: a) pielęgniarki dyplomowanej (wykształcenie średnie),b) licencjata pielęgniarstwa, magistra pielęgniarstwa( wykształcenie wyższe)? Jaki cel przyświeca Projektodawcy wprowadzając tą wieloznaczność do tekstu, który pretenduje na formalny?

#39  2018.02.09 21:58:34 ~Gucio

Jesteście pazerne

#40  2018.02.09 22:11:15 ~do 39

Po co ten komentarz - zawód deficytowy !

#41  2018.02.09 22:11:17 ~do 39

Po co ten komentarz - zawód deficytowy !

#42  2018.02.09 22:20:51 ~motyl

Ja do 39 . Powiedz to rezydentom , bo oni nie mając specjalizacji już raz dostali podwyżkę za PO a teraz znowu podpisali z nowym ministrem że dostaną jeszcze : OCZYWIŚCIE, WSZYSTKO DLA DOBRA PACJENTA " A Panie z mgr . 2847 zł brutto Bo współczynnik 0,73 . Z tego 500 zł na składki i zostaje na czysto 2347 zł . Ale i szczurowa wymyśliła że KOŃ nawet by się uśmiał . No tak trzeba obniżyć Paniom współczynnik ABY TA KASA MOGŁA BYĆ PRZEKAZANA DLA REZYDENTÓW . SUPER ! jak tak dalej pójdzie to PIS przegra wybory ( te co będą za 2 lata )Bo Panie nie zagłosują na PIS ( który tak wiele obiecał ) a MACIE CO? G, z pętelką . Obiecanki , cacanki a głupiemu radość . A młode konowały idąc za wskazówkami STARYCH mają co chcieli - HURA - krzyczą , udało się nastraszyć rząd PIS że wyjadą ! ale bajka ale dla dzieci i naiwnych słuchaczy i widzów TV . A wszystko , dla dobra pacjenta " . ( którego mają głęboko w dupie ).

#43  2018.02.09 22:21:30 ~Piel

P.Szczurek - Żelazko ze swoimi kolegami lekarzami wystąpiła na wspólnym zdjęciu po podpisaniu porozumienia minister mial piekne zlote pioro a jakie usmiechy - zreszta sprawa bardzo przewidywalna od początku jak szczurek-zelazko może tak z nami postępować ? Kazda transza naszej jalmuzny ubruttowiona a lekarzyki od razu zgarneli 2,000 brutto ! Dlaczego lekarze nie dostali dodatków tytułem podwyżki i tylko ich brakuje? O nas nawet pół słowa - no to pokazali nam miejsce w szeregu - szczególnie szczurek-żelazko !

#44  2018.02.09 22:21:31 ~Piel

P.Szczurek - Żelazko ze swoimi kolegami lekarzami wystąpiła na wspólnym zdjęciu po podpisaniu porozumienia minister mial piekne zlote pioro a jakie usmiechy - zreszta sprawa bardzo przewidywalna od początku jak szczurek-zelazko może tak z nami postępować ? Kazda transza naszej jalmuzny ubruttowiona a lekarzyki od razu zgarneli 2,000 brutto ! Dlaczego lekarze nie dostali dodatków tytułem podwyżki i tylko ich brakuje? O nas nawet pół słowa - no to pokazali nam miejsce w szeregu - szczególnie szczurek-żelazko !

#45  2018.02.09 22:29:03 ~do 22

O tym to my wiemy i nie tlumacz jak krowie na rowien- pytanie jest zupelnie inne czyt. ze zrozumieniem

#46  2018.02.09 22:35:18 ~Piel.

Do 22 oczywiście ze chodź autorce komentarza o to ze dużą grupa pielegniarek po promocji zdrowia , edukacji zdrowotnej nie ma adekwatnego wskaznika czyli zadna grupa - jawna niesprawiedliwosc !

#47  2018.02.09 23:10:31 ~ja

Promocje zdrowia i edukację zdrowotną możesz sobie wsadzić. Nawet się nie osmieszaj.

#48  2018.02.09 23:22:56 ~Gość

A ja mam pytanie do Pani Wioli nr32. Co to jest pleps?

#49  2018.02.10 00:51:22 ~Majka

A co z projektem złożonym przez izby 20 grudnia u.r?

#50  2018.02.10 00:51:32 ~plg.

Otóż 18 lat temu jeżeli pielęgniarka chciała mieć wyższe wykształcenie mogła studiować w pokrewnych zawodach. wcześniej musiała legitymować się dyplomem pielęgniarki .Koleżanki z izb zachęcały nas do nauki na tych kierunkach. Pisałyśmy prace licencjackie i magisterskie o tematyce pielęgniarskiej. Dzisiaj nasze koleżanki po fachu krzyczą tylko mgr pielęgniarstwa ! Zabrania się używania mgr przed nazwiskiem .Pytam się jakim prawem ? Wstyd i hańba ! Do 47 proszę napisz mi gdzie mam wsadzić promocję zdrowia? Jeśli przejdzie pomysł podwyżek P.J.SZCZUREK większość z nas pożegna się z zawodem. Ukłony,ukłony w kierunku mgr pielęgniarstwa. Nie wyobrażamy sobie , że za taką samą pracę ,na takim samym stanowisku , mając 30 lat pracy i większy zakres obowiązków mamy zarabiać grosze . Dziękujemy!

#51  2018.02.10 01:02:42 ~do 48

PLEPS - to takie wykształcenie, po studjach, specjalizacji lup kórsie kfalifikacyjnym.

#52  2018.02.10 01:19:29 ~prawie eme

Do 47-nieładnie w ten sposób zwracać się do swoich starszych koleżanek . Koleżanki po promocji za 7 może 10 lat odejdą na emeryturę.

#53  2018.02.10 01:22:41 ~Renata

PISZCIE SWOJE UWAGI DO PROJEKTU NA PROFILU FB PANI MINISTER.ZASIEJCIE PYTANIAMI .JA NAPISAŁAM SWOJĄ UWAGĘ POD POSTEM DOTYCZĄCYM PODWYŻEK REZYDENTÓW.MOŹE TO JAKIEŚ ROZWIĄZANIE.BARDZO MAŁO OSÓB PISZE NA TYM PROFILU.MAMY WOLNOŚĆ SŁOWA ZGODNIE Z USTAWĄ ZASADNICZĄ.

#54  2018.02.10 01:48:23 ~Jola

A dlaczego pielęgniarka z licencjatem to nie jest pracownik z wyższym wykształceniem? przecież żeby w chwili obecnej zostać pielęgniarką należy skończyć studia I albo II stopnia.

#55  2018.02.10 02:30:11 ~do 50

Do szuflady, tak jak ja wsadziłam a później musiałam zrobić mgr z pielęgniarstwa by móc otrzymać podwyżkę.

#56  2018.02.10 03:07:22 ~do Joli

Można wykonywać nasz zawód , bez wyższego wykształcenia, dlatego licencjat potraktowano jak bazę, jak liceum czy studium, chyba, żeby nie robić przykrości koleżankom, żeby nie czuły się osamotnione, ale są to wyższe studia zawodowe i tylko patrzeć jak zaczną się sprawy w sądach o dyskryminację w stosunku do innych grup zawodowych. Myślę, że albo dojdzie do podziału obowiązków, albo pracodawca określi wymagania na danym stanowisku pracy i wtedy wszelkie wykształcenie będzie można sobie wsadzić. Będzie awantura.

#57  2018.02.10 03:17:15 ~piel

Zastanawiam się, przychodzi piel. z licencjatem , po 2 latach robi specjalizację, która też trwa 2 lata, nabywa 4 letnie doświadczenie i przychodzi świeża mgr i zarabia tyle samo, albo więcej od zwykłej piel. i jeszcze trzeba ją uczyć. Lekarze specjaliści w jednym ze szpitali jak zaczęli zarabiać mniej od rezydentów złożyli wypowiedzenia.

#58  2018.02.10 04:36:16 ~ania

A co na licencjaty nas nie namawiano? Dostali pieniądze z uni to nagonka była,żeby uzupełniać wykształcenie ,potem poszli dalej -robić specjalizację a za parę lat co doktoraty czy jeszcze coś innego wymyślą a lekarze rezydenci dostali kasę za brak wykształcenia i jest ok.Jest takie powiedzenie czemuś biedny boś głupi -świetnie pasuje do pielęgniarek.

#59  2018.02.10 04:49:11 ~Do #54

Pielęgniarka z licencjatem jest oczywiście pracownikiem z wyższym wykształceniem. W żadnym zapisie nie jest to negowane. Jeżeli jest inaczej podaj konkretny przykład dyskryminacji licencjatki. Jestem tym bardzo zainteresowana.

#60  2018.02.10 04:56:50 ~Do #58

Jeżeli uważasz, że "lekarze rezydenci dostali kasę za brak wykształcenia" proponuję Ci bardzo proste rozwiązanie. Nie masz stosownego wykształcenia, zostań zatem rezydentem. Kasa czeka.

#61  2018.02.10 05:43:45 ~:)

Każda pielęgniarka powinna być magistrem i mieć specjalizacje. Każda mialaby większa wiedzę, poszerzone horyzonty i lepsze zarobki. Zatem zamiast się kłócić to proponuje jednak uzupełnić swoje wykształcenie.

#62  2018.02.10 05:55:07 ~pacjent

I mieć marzenia - "obym ja mogła kiedyś robić to , na co naprawdę zasługuję". Strach się bać co wtedy będzie.

#63  2018.02.10 08:05:28 ~ania

Do#60 To może powiedz za co rezydenci dostali tyle kasy bo dla pielęgniarek nie ma nawet 100 zł do podstawy,a na rezydenturę u mnie już za późno ale młode osoby niech dobrze się zastanowią zanim wybiorą zawód pielęgniarki zawsz można zostać rezydentem!

#64  2018.02.10 08:29:56 ~ja

To ładnie nas Szczurek załatwiła jak zwykle ubogie krewne i służące ! Szczególnie to zjawisko w Polsce najmniej pielegniarek wg danych z UE a w tym jeszcze wieloetatowki.Szczurek załatwiła nas i podzieliła kompletnie - wiadomo pielegniarka ! Czy naprawdę ten dodatek zembalowski przyslonil wam rozum ? Dodatek nie liczący się do niczego ! No i proszę rząd wziął sobie bardzo duże nagrody 60-80 TYS. na jednego a my NIC -żeby nawet marnych 13-tek ? To nawet wozna w szkole dostanie! Wypowiadajmy dodatkowe umowy natychmiast !

#65  2018.02.10 08:37:31 ~do 47

Co za głupiec to napisał ? Takie właśnie jesteśmy prymitywne i zawistne ! Na zachodzie pielęgniarka po promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej zajmuje kierownicze stanowiska a profilaktyka jest priorytetem! Wkrotce i u nas się to zminni! No ale cóż może napisać wschodnia, zacofana i zawistna polska pielęgniarka ! NIE OSMIESZAJ SIE !

#66  2018.02.10 08:45:32 ~Piel.

Do Renaty, do 64-65 i podobnych - bardzo dobre komentarze.Skupcie sie na walce, na wypowiadaniu umow tytulem 3-ej pracy, kontrola wieloetatowek, bo znowu z uporem maniaka WYKSZTALCENIE - wygodne narzedzie w dzieleniu pielegniarek jeszcze bardziej.Tylko takie podejście!

#67  2018.02.10 08:47:46 ~do 47

Fakt zawistny, ciemny prymityw inaczej nie można !

#68  2018.02.10 08:48:46 ~do65

Nie ośmieszaj się,zanim na wschodzie cokolwiek się zmieni na lepsze to wcześniej wymrze większość czynnych zawodowo pielęgniarek.Marzenia i wizje niczego nie zmienią.

#69  2018.02.10 08:50:57 ~Piel.

A najchętniej będą przyjmowane do pracy pielęgniarki bez mgr i specjalizacji bo będą najtańsze dla pracodawcy A 47 faktycznie zawiść i brak wiedzy o kulturze nie wspomnę.

#70  2018.02.10 08:53:32 ~do 68

Za malo wiesz np.juz w prywatnych nzozach to dziala np.pielegniarka koordynujaca jest po promocji zdrowia !

#71  2018.02.10 08:56:10 ~Do #65

Proponuję wyjazd na zachód , tam na Ciebie czekają kierownicze stanowiska. Możesz też poczekać aż zgodnie z Twoimi prognozami to się zmieni. Póki co, tu i teraz , choć nie jesteś "wschodnia, zacofana i zawistna polska pielęgniarka" - kat.9 ( wsp. 0,64 ). A prymitywnych nawet po edukacjach czy promocjach nie brakuje - zerknij w lustro.

#72  2018.02.10 09:11:23 ~obserwator

Do 71 ale zawisc ! wstydzcie sie ! A 65 ma racje to dziala juz i w Polsce ! Naprawdę ze z wami jest bardzo źle.Po te kategorie przytaczasz ? Każdy wie ! Pewnie sama masz niewiele. Czy ty w ogóle wiesz co to jest solidaryzm zawodowy ? A gdzie szacunek do kolezanki/kolegi ?

#73  2018.02.10 09:11:24 ~obserwator

Do 71 ale zawisc ! wstydzcie sie ! A 65 ma racje to dziala juz i w Polsce ! Naprawdę ze z wami jest bardzo źle.Po te kategorie przytaczasz ? Każdy wie ! Pewnie sama masz niewiele. Czy ty w ogóle wiesz co to jest solidaryzm zawodowy ? A gdzie szacunek do kolezanki/kolegi ?

#74  2018.02.10 09:17:58 ~do 71

Sama wyjedź i nikomu nie musisz proponować - każdy wie co ma robic-bezczelnosc - zawiść - zazdrość I Ty jesteś pielęgniarka? A może trollem ? NIE SKUPIAJCIE SIE NA SOBIE I WYKSZTALCENIU NIE PONIZAJCIE SIEBIE I INNYCH SKUPCIE SIE NA WIELOETATOWOSCI NORMACH ZATRUDNIENIA SZKODLIWOSCI ZEMBALOWYM NIE DODATKI A STALA NATYCHMIASTOWA PODWYŻKA !

#75  2018.02.10 09:20:31 ~Piel.

Do 71 ale złośliwa pewnie z problemami ogarnij sie.Pewnie nie ma zielonego pojęcia o promocji zdrowia.

#76  2018.02.10 09:25:38 ~do 66

Bardzo dobrze napisane bardzo wygodne narzędzie w dzieleniu pielegniarek przez SZCZUREK -ZELAZKO broniąca lekarzy - ot pielęgniarka i dlatego przez całe życie miala stanowicha !

#77  2018.02.10 09:25:39 ~do 66

Bardzo dobrze napisane bardzo wygodne narzędzie w dzieleniu pielegniarek przez SZCZUREK -ZELAZKO broniąca lekarzy - ot pielęgniarka i dlatego przez całe życie miala stanowicha !

#78  2018.02.10 09:25:39 ~do 66

Bardzo dobrze napisane bardzo wygodne narzędzie w dzieleniu pielegniarek przez SZCZUREK -ZELAZKO broniąca lekarzy - ot pielęgniarka i dlatego przez całe życie miala stanowicha !

#79  2018.02.10 09:37:34 ~do 71

Nie masz racji. Promocja zdrowia i edukacja zdrowotna była i jest specjalnością mająca zastosowanie w ochronie zdrowia. I niepotrzebnie sie tu silisz z przytaczaniem grup i wskaźników.No ale na tym polega złośliwość. Będziemy wspólnie działać i zwrócimy się do p.Szczurek- Żelazko o stosowne w powyższej kwestii wyjaśnienia.Zachęcam do wysyłania odpowiednich pism.

#80  2018.02.10 10:23:01 ~Jolka

Do 79-Weź już skończ pompować tą edukację i promocję

#81  2018.02.10 10:25:18 ~Pielęgniar

Nic wam to nie da drogie Panie. Odejdzcie z pracy tak jak rezydenci to wtedy może coś ruszy. A z samego narzekania nic nie będzie. Tylko narzekać potraficie a czynami trochę a nie tylko buzia

#82  2018.02.10 10:26:57 ~Położna

Do #59 jestem położną z 30 letnim stażem zrobiłam licencjata położnictwa i specjalizacje neonatologiczną ponieważ pracuje od zawsze na takim oddziale od zawsze dla mojego pracodawcy zostałam nadal starszą położną a tytuły kazał w ramki oprawić chciałam to sobie zrobiłam(

#83  2018.02.10 11:13:05 ~wiola

W grupie 9 też zmieniono zapis "pielęgniarka inna niż 7-8" żeby nie było doszukiwania się w innych punktach np. pracownik z wyższym wykształceniem itd. Pielęgniarki są tylko w tych trzech grupach i koniec.

#84  2018.02.10 11:19:39 ~do 83

Fakt nie zwróciłam na to uwagi, wszystko po to żeby związki nie doszukiwały się pielęgniarek w innych punktach niż 7-8-9

#85  2018.02.10 12:03:27 ~GRAZIA

Oczywiście lekarze 100 % a pielęgniarki ochłapy! ! @Dokąd będziemy zadowalać się "Resztkami ze Stołu Pańskiego ""Mam nadzieje że nasze Panie ze związków tego nie podpiszą.

#86  2018.02.10 12:47:00 ~Doktorek o

Doswiadczone pielegniarki bez magistra przez niesprawiedlowosc w placach zaaplikuja mlodym magisterka taki mobbing ze same odejda z pracy

#87  2018.02.10 13:41:28 ~Do 86

Bzdury piszesz. W moim miejscu pracy większość pielęgniarek w trybie natychmiastowym uzupełnia swoje wykształcenie. Wśród 18 pielęgniarek zostaną trzy, które nie będą miały magistra i specjalizacji. Jedna jest leniwa, dwie zaraz odchodzą na emeryturę. Prawda jest taka, że w tym roku uczelnie były oblegane. Hurtem szturmowały je nawet 50 letnie pielęgniarki, mając nadzieję, że to polepszy ich sytuację finansową.

#88  2018.02.10 14:11:57 ~piel .

Co oznacza "wyższe wykształcenie" w punktach 5 i 6 nie sprecyzowano,tak jak w przypadku piel Ale zapis "srednie " w punkcie 10 sugeruje,że może chodzić również o licencjat. Czyli ratownik med.z lic. i bez doświadczenia 0,73.Pielęgniarka z lic.i z doświadczeniem 0,64.

#89  2018.02.10 14:20:53 ~do 88

Tak w rzeczywistości traktuje się i docenia "najbardziej strategiczny" obok lekarzy i najbardziej deficytowy personel pielegniarski.

#90  2018.02.10 15:54:47 ~piel. dypl

Zastanawiam się czy propozycja rządowa jest zgodna z Ustawą o szkolnictwie wyższym obecnie funkcjonującym, czy projekcie. Studia w dziedzinie pielęgniarstwa funkcjonują od 1971 r. (magisterskie), obecnie są dwustopniowe (licencjat i magister). Zrównanie wyższego wykształcenia ze średnim w pielęgniarstwie pkt. 8-9 w tabeli powyżej prezentowanej, wskazuje na wadliwy program nauczania na wyższych uczelniach. Czy Projektodawca o tym fakcie poinformował odpowiednie instytucje odpowiedzialne za praworządność w Polsce?

#91  2018.02.10 16:04:19 ~Do #88

Zgodnie z zał. do ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA z dnia 20lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami w poz. 50 podano, że warunkiem wykonywania zawodu fizjoterapeuty jest - ukończenie szkoły policealnej publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskanie tytułu zawodowego technik fizjoterapii lub tytuł zawodowy magistra lub licencjata na kierunku fizjoterapia . W przypadku pielęgniarki – poz. 36 wymagania to : tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo, licencjat pielęgniarstwa lub średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka .Wynika z tego jednoznacznie, że zarówno pielęgniarka jak i fizjoterapeuta są zawodami, do wykonywania których nie jest konieczne posiadanie wyższego wykształcenia. Przejdźmy teraz do ustawy podwyżkowej. Tu w gr. 6 ( wsp. 0,73 ) wymienia się pracowników wykonujących zawód inny niż wymieniony w lp. 1 – 5 wymagający wyższego wykształcenia oraz fizjoterapeuta ( czyli zawód, wykonywanie którego nie wymaga wyższego wykształcenia ). Zgodnie z powyższym licencjat fizjoterapii został zakwalifikowany do gr. 6 ( wsp. 0,73 ) a licencjat pielęgniarstwa do gr. 9 ( wsp. 0,64 ). Świadczy to jednoznacznie o uznaniu wyższego wykształcenia licencjackiego fizjoterapeuty jako wyżej punktowanego niż analogiczne wykształcenie pielęgniarskie. Bubel ustawowy.

#92  2018.02.10 16:51:52 ~Renata

WPISUJCIE SWOJE UWAGI DO PROJEKTU NA PROFILU PANI SZCZUREK UWAŻAM ŻE TO NAJSZYBSZA FORMA ZWRÓCENIA UWAGI NA NASZE PROBLEMY.NIE KŁÓĆMY SIĘ .DZIAŁAMY RAZEM

#93  2018.02.10 17:09:00 ~piel. dypl

Dlaczego Projektodawca nie wymienił felczera czy technika protetyka (zawody regulowane formalnie w Polsce)?

#94  2018.02.10 17:44:21 ~Do #93

Felczer czy technik protetyk - zgodnie z załącznikiem - inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1–9, wymagający średniego wykształcenia , gr. 10 , wsp. 0,64

#95  2018.02.10 18:59:17 ~Pola

Po ukonczeniu studiów specjalizacji kursów kazda otrzymała do postawy pieniązki wiec koniec z podziałem na tytuły i grupy

#96  2018.02.10 19:28:41 ~Majka

Nie każdego stać na studia zaoczne.Koszt 1 semestru to bagatela 5 tysięcy mowa o magisterskich.Proszę o nie zachęcanie do podejmowania studiów , które nabija kasę uczelniom a nam do emerytury koszty się nie zwrócą.

#97  2018.02.10 20:10:25 ~Mała

Jak to jest,20 lat temu dziewczyna kończyła liceum medyczne i była wykwalifikowana.Potrafiła pobrac krew,wykonać ekg,asystowac przy operacjach itp.A teraz musi mieć kurs szczepień,środowiskowy,ekg,żeby pracować w przychodni.Musi mieć specjalizację,żeby wogole pracować.O co tu chodzi,przecież tamte dziewczyny po liceum,były perfekt przygotowane do pracy na każdym oddziale.

#98  2018.02.10 20:52:16 ~do 97

Przeanalizuj Ustawy: 1) o pielęgniarstwie z 1935r. art.1i 21; 2) o zawodach pielęgniarki i położnej z 1996 r. art.4 i 32 oraz rozporządzenie do drugiego z wymienionych aktów prawnych,a opisującego czynności,które może wykonywać pielęgniarka bez zlecenia lekarskiego (chyba z 1997 r.)

#99  2018.02.10 21:11:32 ~do 94

Do wyznaczenia stosunków między zakresami różnych nazw ( którym Ustawodawca w Polsce dokonał formalnej regulacji zawodu) oprócz poziomu zawodowego, nie sposób pominąć cechy - obszar działania.

#100  2018.02.10 21:18:32 ~Oddz.

A ja jestem oddziałowa po edukacji zdrowotnej kierunek uznany włącznie z promocją zdrowia jako znajdujący zastosowanie w ochronie zdrowi walczcie o swoje !

#101  2018.02.10 21:22:05 ~do 80

Jolka, jolka - a ty co pompujesz ? ale poziom co Ty możesz wiedziec o promocji zdrowia jak pompujesz :)))

#102  2018.02.10 21:25:48 ~do 101

Dobrze napisane i takie jolki sa wśród nas - wstyd gdzie nam do lekarzy po co takie jolki pisza ? tak że wstyd być pielęgniarką!

#103  2018.02.10 21:41:57 ~JA

Do 102 prawda

#104  2018.02.11 00:00:24 ~Położna

Do #95 jaką każdą ja nie dostałam nawet wyuczonego tytułu a co mówić o pieniądzach więc nie mów każda

#105  2018.02.11 04:33:18 ~Do #98

Do zalecanych do przeanalizowania aktów prawnych dodaj jeszcze Konstytucję 3 Maja. Wszystkie one bowiem na dziś są równie ważne, mają taką samą moc prawną.

#106  2018.02.11 05:22:15 ~Do #100

A ja nie jestem oddziałową ( choć kiedyś byłam ), jestem biegłą sądową z dziedziny pielęgniarstwa. Jak na oddziałową Twoja znajomość obowiązujących aktów prawnych jest przerażająco niska. Nie udzielaj koleżankom rad w temacie, który dla Ciebie jest nieznany. Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ZDROWIA z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami do zatrudnienia na stanowisku pielęgniarki oddziałowej konieczne jest spełnienie jednego z poniższych warunków : - tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo (1 rok w szpitalu),- tytuł magistra w zawodzie, w którym może być uzyskiwany tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia i licencjat pielęgniarstwa lub średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka (1 rok w szpitalu),- licencjat pielęgniarstwa i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej lub organizacji i zarządzania (3 lata w szpitalu),- licencjat pielęgniarstwa i kurs kwalifikacyjny (4 lata w szpitalu) - średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka i specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej lub organizacji i zarządzania (5 lat w szpitalu),- średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka i kurs kwalifikacyjny (7 lat w szpitalu) - w okresie przejściowym do 31 grudnia 2020 r. Niewątpliwie któryś z nich spełniasz. Rozporządzenie to ma jednak niewiele wspólnego z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu. Przykładowo – oddziałową może zostać mgr pielęgniarstwa po roku pracy w szpitalu a mimo zajmowanego stanowiska zostanie zakwalifikowana do gr.9 jeśli nie posiada specjalizacji. Twoje studia z zakresu edukacji zdrowotnej są zatem zarówno wystarczające do pracy na stanowisku oddziałowej jak i zakwalifikowania Cię do najniższej, 9 grupy uposażenia, bądź też gr. 8 jeżeli oprócz tej edukacji posiadasz specjalizację. Niestety do gr. 7 nie zostaniesz zakwalifikowana - nie jesteś mgr pielęgniarstwa. Takie prawo.

#107  2018.02.11 05:28:03 ~Do #99

Pomimo kilkukrotnego przeczytania Twojego komentarza nie udało mi się niestety zrozumieć co chciałaś nam przekazać w tym komentarzu. Proszę zatem o wyjaśnienie.

#108  2018.02.11 09:13:02 ~Mgr bez sp

Od kilkunastu lat minimalne wykształcenie pielęgniarki jest na poziomie wyższym. To że są pielęgn. z wykształceniem średnim to inna bajka. Prawo nie działa wstecz i nikt nie ma prawa zabrać dyplomu wcześniej uzyskanego. Reasumując licencjat powinien być zakwalifikowany do wsp. 0.73 jak inne zawody wymagające wykształcenia wyższego. Ponadto przykre jest ze koleżanki ze srednim wyksztalceniem mają taki sam współczynnik co opiekun med. Potężna różnica w odpowiedzialności. Pozdrawiam Mgr pielegniarstwa bez spec.

#109  2018.02.11 09:24:24 ~Do #108

"Ponadto przykre jest ze koleżanki ze srednim wyksztalceniem mają taki sam współczynnik co opiekun med.". To prawda, ale jeszcze bardziej przykre jest to, że zgodnie z ustawą taki sam współczynnik ma również mgr pielęgniarstwa bez specjalizacji - 0,64.

#110  2018.02.11 09:29:21 ~Mgr bez sp

Zgadzam się w pełni. Mają to zmienić ale czy to przejdzie. Zobaczymy. Uważam że pielęgniarki są nadal w tej ustawie zdyskryminowane. Pozdrawiam

#111  2018.02.11 09:54:04 ~Mgr bez sp

Odnosnie dyskryminacji chodzi mi głównie o licencjat a na 2 miejscu o piel. ze srednim wyksztalceniem. Dotyczy obecnego projektu.

#112  2018.02.11 10:33:11 ~piel. dypl

Dlaczego Projektodawca pominął kryterium,które odróżnia większość zawodów regulowanych w Polsce od nieregulowanych, a nadawany przez Ustawodawcę ! Zapis ten jest w dziale Przepisy Karne. W treści swojej zawiera normę zakazującą wykonywania czynności zakwalifikowanych do praktyki, przez osoby nieposiadające ustawowego zezwolenia. Wskazane są też sankcje.

#113  2018.02.11 11:20:28 ~Do #112

Jakież to czynności i jacy pracownicy przekraczający ustawowe zezwolenia wykonują pracownicy w zawodach regulowanych w ochronie zdrowia ? Co pominął Projektodawca ?

#114  2018.02.11 11:46:07 ~piel. dypl

Praktyka pielęgniarska tak jak praktyka lekarska w dwudziestoleciu międzywojennym wyposażona jest przez Ustawodawcę w przepisy o tej samej treści, zakazujące wykonywanie jej przez osoby nie spełniające warunków ustawowych: art. 25 ust.1Rozporządzenie Prezydenta Rzeczpospolitej z dnia 25 września 1932 r. o wykonywaniu praktyki lekarskiej, art.21 Ustawy z dnia 21 lutego 1935 r.Obecnie stan prawny jest podobny, a wskazane przepisy funkcjonują w dziale Przepisy Karne. W jaki sposób odpowiednie instytucje państwowe powołane do egzekwowania prawa w Polsce i szkoły, uczelnie kształcące w zawodach medycznych w naszym kraju realizują i realizowały wymienioną normę prawną w przypadku:a) praktyki pielęgniarskiej;b)praktyki lekarskiej?

#115  2018.02.11 12:01:28 ~do113

Na przykład w każdym funkcjonującym w Polsce zakresie obowiązków pielęgniarki odcinkowej, masz napisane jakich czynności nie może wykonywać osoba nie posiadająca prawa wykonywania zawodu pielęgniarki (obecnie patrz Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej z 2011 r. art.4 ust.1 i 84-87).

#116  2018.02.11 12:02:38 ~Do #114

Z przykrością stwierdzam, że nie odpowiedziałaś na moje pytania. A i najwyższy czas abyś przestała powoływać się na Twoje ulubione akty prawne z lat trzydziestych.

#117  2018.02.11 12:05:33 ~Majka

Ja nie wiem jak również jest źe pani Szczurek daje do konsultacji projekt a nie bierze pod uwagę projektu złożonego przez izby piel.Czy oni wogóle że sobą mają kontakt.Każdy po swojemu.Mam nadzieję że izby i związki nie dopuszczą tego projektu.A my musimy zacząć działać.

#118  2018.02.11 12:41:22 ~Do #117

Podaj stronę, na której można zapoznać się z projektem złożonym przez izby pielęgniarskie. Jakoś mi to umknęło i nie mogę znaleźć. A izby czy związki mogą tylko opiniować projekty ustaw, nie mają żadnych możliwości wpływu na ich uchwalenie.

#119  2018.02.11 13:59:05 ~siostra

Nie będę już się uczyć bo mi się nie chce i głupia jestem ale cieszę się że moje koleżanki są takie waleczne i elokwentne . Mówcie i piszcie co wam leży na sercu , może na tym portalu dojrzeje nasz przyszły wódz

#120  2018.02.11 14:25:21 ~do 116

Czy to są drwiny z pielęgniarki dyplomowanej (piel.dypl)?

#121  2018.02.11 18:11:54 ~Do #120

Nie uogólniaj. Tylko z miłośniczki starych, dawno nieaktualnych aktów prawnych.

#122  2018.02.11 20:20:37 ~Majka

Projekt ustawy jest na tym portalu .Z dnia 20 grudnia.Na stronie izb teź jest.

#123  2018.02.11 20:22:51 ~-do 117

Projekt izb jest na tym portalu w kolumnie najczęściej czytane

#124  2018.02.11 20:25:08 ~-do 117

Masz rację to jest poselski projekt

#125  2018.02.11 21:11:15 ~do#121

Normy prawne o których jest "mowa", są nie tylko w nie funkcjonujących aktach formalnych. Zapisy o zbliżonych teściach są w obecnie funkcjonujących aktach prawnych ( informację tą zawiera drugie zdanie).

#126  2018.02.11 22:32:51 ~nauka to p

Propozycja dobra, to nie pani Szczurek szkodzi temu zawodowi, tylko panie w wieku przedemerytalnym i te pracujace na kilka etatow ktore nie chca rozwijac swoich kwifikacji bo nie maja na to czasu. Uczymy się, rozwijamy, poswiecamy czas i pieniadze wiec dlaczego mamy miec ten sam wspolczynnik. Podzial obowiazkow? czemu nie? po godzinie 14 kiedy oddzialowe ida do domu my magistry mozemy przejac ich obowiazki i nadzorowac prace pielegniarek z nizszym wyksztalceniem. W kazdym innym zawodzie rozroznia sie finansowo zdobyte umiejetnosci i wyzsze kwalifikacje, czy to mundorowka czy szkolnictwo to czemu w naszym nie? a moze tak przeciwniczki zroznicowania niech wybiora sie na studia to nie beda takie pokrzywdzone.

#127  2018.02.11 22:42:02 ~plg.

Bardzo popieram podwyżki rezydentów.Nie żaŁujmy im zarabiać dwa razy tyle.Zamiast wywalczyć każdej pielęgniarce godziwą płacę ,my wyliczamy, co która posiada ,mgr,spec. itp.Dopiero po wywalczeniu godziwych zarobków powinniśmy domagać się dodatków za mgr ,spec. ,kwalif. ,kursy specjalist. Dlaczego mamy podnosić kwalifikacje? Dla jeszcze jednego papierka ,nie mając nic w zamian.Młode pielęgniarki,nasze młodsze koleżanki nie wiedzą co przeszłyśmy będąc w ich wieku.Otóż podam kilka przykładów: wysyłano nas na rtg.trzymać pacjentów,rozpuszczałyśmy i podłączałyśmy cytostatyki bez żadnych zabezpieczeń.Nie jedna z nas była w tym czasie w ciąży. Wmawiano nam,że to nie szkodzi pielęgniarce.Natomiast pacjent był informowany,żeby przez 3 dni unikał kontaktu z rodziną,dziećmi i ciężarnymi.Po 20 latach pracy dorzucono nam więcej obowiązków,a to laboranci się nie wyrabiają ,a to panią od Ekg zwolniono w ramach oszczędności.Wmówiono nam,że pani sprzątająca nie ma prawa przynieść i wynieść brudnego basenu.Sekretarkę na urlopie też zastąpi pielęgiarka. .Po 30 latach bycia niewolnicą zamiast godziwej zapłaty jeszcze gorsze poniżenie i upokorzenie.Dziękuję Pani Minister,Paniom z Izb i ze Związków.Zawalczyłyście o nas i pokazałyście gdzie są nasze szeregi.Brzydzę się swoim zawodem.Stwierdzam,że byłam dobrą i wrażliwą pielęgniarką.Udało się Paniom zniszczyć ten zawód.

#128  2018.02.11 23:24:28 ~do 106

Do 106 i tak jestem dobrze uposażenia i praca na stanowisku

#129  2018.02.11 23:30:23 ~Ola

Do 126 - bardzo dobrze, popieram komentarz.

#130  2018.02.11 23:34:10 ~do 106

Miało być uposażona

#131  2018.02.11 23:42:33 ~Piel.

W moim szpitalu przełożona jest po promocji i edukacji zdrowotnej a wy tu tak z uporem maniaka chcecie podeptac ta specjalność. I zaraz powoływanie się na swoje stanowisko - ach i oh ja biegła. Sorry, ale biegła w dziedzinie pielęgniarstwa nie brzmi poważnie, podobnie mgr. Nie pokazujcie wyższości w pielegniarstwie bo to jest żenujące.Szanujcie siebie nawzajem i inni to też uczynią w stosunku do was.

#132  2018.02.11 23:46:31 ~do 131

Samo sedno, celnie !

#133  2018.02.12 00:30:31 ~Majka

Dlaczego tak nawołujecie do studiów, nie każdego na nie stać bo są bardzo drogie.Na dzienne można iść jak się pracuje na zmiany i oddziałowa pójdzie na rękę z grafikiem.Dlaczego nasze środowisko jest takie przeambitna a i tak nas mają gdzieś.Musimy zacząć działać.W jedności siła.

#134  2018.02.12 00:31:31 ~do132

Podoba mi się Twoja wypowiedź.Masz w 100% rację.

#135  2018.02.12 05:12:14 ~Do #131

Piszesz "biegła ( opuściłaś mające spore znaczenie - sądowa ) w dziedzinie pielęgniarstwa nie brzmi poważnie, podobnie mgr". Nie będę wypowiadać się odnośnie Twojej oceny mgr, niestety, co stwierdzam z przykrością, nim nie jestem. Mogę tylko wyrazić słowa uznania dla koleżanek, które dzięki sporym nakładom zawsze sił a często i środków finansowych udało się osiągnąć ten , wg Ciebie "brzmiący mało poważnie " tytuł. Szacunek ( oczywiście dla nich, nie dla Ciebie ). Pomijam Twoje uwagi na temat biegłych sądowych. Dotyczy to bowiem tylko kilkadziesiąt pielęgniarek pełniących takie funkcje w skali kraju i jest mało interesujący dla koleżanek pielęgniarek odwiedzających ten Portal. "Pielęgniarka dyplomowana" brzmi dumnie, co jednak mimo wszystko nie upoważnia jego posiadaczki do lekceważącego traktowania magistrów. I to zarówno pielęgniarstwa jak i promocji zdrowia czy edukacji zdrowotnej.

#136  2018.02.12 06:24:39 ~Do #128,13

Mój nieco przydługi komentarz #106 miał spełnić dwa zadania. Pierwsze, wykazać mgr pielęgniarstwa oburzonym faktem , że ich oddziałowa jest ( a może być ) nie tylko absolwentką studiów w zakresie edukacji czy promocji zdrowia a nawet być "tylko" pielęgniarką dyplomowaną. Drugie - wynagrodzenie. Ustawa podzieliła nas na grupy, ale ustawa jest o MINIMALNYCH wynagrodzeniach w każdej z nich. Ze strony pracodawcy nie ma żadnych przeszkód prawnych pielęgniarce zakwalifikowanej formalnie do gr. 9 przyznać wynagrodzenie wyższe niż tej zakwalifikowanej formalnie do gr. 7 , co na pewno występuje i bardzo słusznie w Twoim przypadku . Możesz zatem i cieszę się, że jesteś , jak piszesz, "dobrze uposażona i praca na stanowisku". Podobnie jak Ty nie narzekam na uposażenie a co do stanowiska w zależności od okoliczności jestem zarówno prezesem jak i zatrudnioną pielęgniarką w mojej jednoosobowej firmie ( indywidualna specjalistyczna praktyka pielęgniarska ) Pozdrawiam.

#137  2018.02.12 06:27:23 ~Bo

Mam pytanie do biegłej sądowej- w ustawie o zaw.piel.i położnej w art.chyba 62 jest napisane,że studia podyplomowe sa uznawane jako forma kszt.podyplomowego pielęgniarek. Natomiast juz niżej nie jest wymieniona obok specjalizacji i kursow.Panie w izbach w ogóle kwestionują przydatność takowych i zakazały mi ich wykazywania,mimo ze ich kierunek ma zastosowanie w medycynie.Czy nie uwazasz,że zostalam oszukana,ponieważ kilka lat wcześniej zapewniano mnie,że te studia będą brane pod uwage tak samo,jak inne formy kształcenia. Rozważałam wtedy specjalizację, ale zdecydowałam i wydałam na studia podyplomowe,a nie mam już wiecej środków na edukację.(nawet na państwową musiałabym wyłożyć kasę) Izby i inni nasi reprezentanci ,jak reprezentanci pokazali "klasę".

#138  2018.02.12 07:18:12 ~ojojoj

Do 135 biegła - ale ząb za ząb i po co ? biegła widać nie masz co robić - ojojoj !

#139  2018.02.12 07:18:52 ~Do #137

Ustawodawca istotnie pominął w ustawach czy rozporządzeniach studia podyplomowe. Nie są one niestety uwzględniane w żadnych aktach prawych . Nie mają znaczenia również przy wykazywaniu kwalifikacji personelu w kontraktowaniu świadczeń, choć tam uznawane są specjalizacje i na równi z nimi kursy kwalifikacyjne. Takie jest obowiązujące prawo. A z pytaniem dlaczego tak jest powinnaś zwrócić się do organów takie prawa opracowujące ( MZ , NFZ ) i uchwalające ( Sejm ).

#140  2018.02.12 07:20:31 ~JAKOŚĆ

Do 135 do pani biegłej : proponuję wziążć na warsztat wieloetatowość pielęgniarek a nie pyskówki z oszukiwanymi pielęgniarkami w tym pacjentami - podpowiem JAKOŚĆ OPIEKI !

#141  2018.02.12 07:23:33 ~ja

Do 127 gratuluję wpisu - super

#142  2018.02.12 07:34:46 ~Do #140, 1

Zadaniem biegłego sądowego jest przedstawianie swojej opinii w konkretnej sprawie na zlecenie sądu. Dotychczas nie spotkałam się z żadną sprawą dotyczącą "wieloetatówek". Jeżeli otrzymam takie zlecenie przedstawię swoją opinię na ten temat. A pracy mi nie brakuje, wbrew twierdzeniom "ojojoj".

#143  2018.02.12 08:23:50 ~do 142

Oby rzetelnie - oj te nasze sądy! Wg rozdania! No cóż Pani biegła przy każdej okazji proszę mówić o normach zatrudnienia jeśli nie widzi pani wieloetatowosci! Ale to i tak bedzie teatr jak ze wszystkim.Nikt do tej pory i same też pielęgniarki niC nie zrobiły by prestiż zawodu wzrastał. Będzie i już spada z powodu niskiej jakości opieki. W Polsce najmniej pielęgniarek wg UE.

#144  2018.02.12 08:26:05 ~:)

Dobrze byc biegla duzo czasu tu na portalu mozna mieć :)

#145  2018.02.12 08:40:44 ~do 126

Jakim prawem znowu znalazł się tu podział na pielęgniarki starsze i młodsze ? Dlaczego to robisz i ty nie będziesz wiecznie młoda ! Kultury życze.Tyle razy tu pisałam dość podziałów ! Nie dociera a co niektórzy mają pewnie ograniczone myślenie połączone z zawiścia! Jak możesz tak pisać? Zobaczysz jak to jest być w wieku przedemerytalnym jak ci sie uda! A poza tym te pielegniarki sa najbardziej oszukane finansowo ! A PONADTO ZNAM BARDZO WIELE STARSZYCH PIELEGNIAREK BARDZO DOBRZE WYKSZTALCONYCH! JAK ZWYKLE POLSKIE ULUBIONE STEREOTYPY I TO MOZE JESZCZE MŁODA NAPISAŁA ? ŻENADA !

#146  2018.02.12 08:43:49 ~piel.

Do 126 tylko szkodzi Szczurek jakie emerytki ? lecz glowe !

#147  2018.02.12 08:49:34 ~do 142

No proszę pracy mi nie brakuje a tu taka oszczędność słowa tylko proszę się nie zastawiac tajemnica odwagi !

#148  2018.02.12 08:49:34 ~do 142

No proszę pracy mi nie brakuje a tu taka oszczędność słowa tylko proszę się nie zastawiac tajemnica odwagi !

#149  2018.02.12 08:49:36 ~do 142

No proszę pracy mi nie brakuje a tu taka oszczędność słowa tylko proszę się nie zastawiac tajemnica odwagi !

#150  2018.02.12 09:01:28 ~Piel.

Do 146 prawda

#151  2018.02.12 09:12:56 ~kate

A co z mgr promocji zdrowia? Przecież to jest bardzo niesprawiedliwe, miało być poprawione a dalej jest tylko mgr pielęgniarstwa. Jak tak można robić z ludzi wariatów?

#152  2018.02.12 09:15:47 ~Piel.

Do 147 wniosek słuszny tyle instytucji i osób prawnych działa w pielegniarstwie a my na dal w dołku! Nawet panie z sieciowek lepiej sa traktowane i siebie same traktują.Dlaczego my nie mamy 13-tych pensji ? W wielu zawodach sa! Tym bardziej że pielęgniarskie zarobki były i są zawsze pod kreską Dla rządu ostatnio proszę jakie wielkie pieniądze się znalazły 13 -taki jak się patrzy! nie ma co po 80 tysięcy a dla nas 0 zł ! HAŃBA I ZLODZIEJSTWO !

#153  2018.02.12 09:43:47 ~piel

Niech mi ktoś mądrzejszy wytłumaczy Jak ten projekt wygląda w kontekście obecnych podwyżek dla lekarzy.Bardzo proszę,bo już się pogubiłam i nic z tego nie rozumiem.

#154  2018.02.12 11:03:43 ~do 152

Super opis !

#155  2018.02.12 15:58:48 ~Do #144,14

Praca biegłego nie jest zajęciem etatowym. Nie jest też wynagradzana tak, aby można z tego wyżyć. Dlatego też "w chwilach wolnych od tej pracy" wykonuję świadczenia pielęgniarskiej domowej opieki długoterminowej w ramach indywidualnej specjalistyczne praktyki pielęgniarskiej. A oszczędność słowa w przeciwieństwie do "lania wody" to zaleta, nie wada.

#156  2018.02.12 16:58:41 ~Piel.

Dosyc juz tej bieglosci bo to póki co zabiera nam czas.Skupmy sie na merytorycznych mailach dotyczacych norm zatrudnienia.To jest nasz haczyk do wykorzystania.Drugi haczyk wieloetatowki - nie współpracujemy z takimi osobami, które zaraz po dyzurze zaczynaja kolejny.To nasze male kroki, pilne do wykonania!

#157  2018.02.12 17:03:17 ~do 156

Dobre i logiczne myślenie te dwa haczyki są nie rozlaczne

#158  2018.02.12 19:30:24 ~agata

Gdzie mozna spytac i dostac odpowiedz kiedy beda dodatki 4x400 dla pielegniarek szczepienych pisalam do zarzdu glownego w warszawie kazano zwrocic sie do swoich ipip w miejscu zamieszkania to dopiero paranoja.Zarzad głównie nie potrafi odpowiedziec czy nalezy sie czy nie pomimo dawno wydanego zarzadzenia,moze trzeba napisac do zwiazkukominiarzy moze oni bedza wiedzi.ec

#159  2018.02.12 20:01:17 ~Weronika

Dlaczego pielęgniarka z licencjatem nie jest obliczana według współczynnika 0,73? przecież ma wyższe wykształcenie.

#160  2018.02.12 20:41:49 ~Piel.

Ale się bawią nami to do 158 A info ode mnie : podwyżki dla nauczycieli dziś pani minister edukacji zapowiedziała od kwietnia nauczyciele nie musza o nic walczyc i maja wszystko i przywileje i duzo wolnego ogromna przepasc bo jak sie czyta takie komentarze jak 158

#161  2018.02.12 20:44:11 ~do 159

Co chca to z nami robia bo im na to pozwalamy

#162  2018.02.12 21:01:41 ~do 160

Tak lekarz, prawnik, nauczyciel, urzędnik państwowy, dziennikarz, pleban to się dziś liczy a reszta to PLEBS

#163  2018.02.12 21:06:25 ~piel. dypl

Dlaczego Projektodawca nie odróżnia zawodów działających w ochronie lub służbie zdrowia, których praktyka jest chroniona formalnie(czyli nikt ich nie może wykonywać bez ustawowego zezwolenia, zlecać też) od tych co opisanej cechy nie posiadają (wyjątek zawód lekarz)?

#164  2018.02.12 21:26:57 ~Piel.

Jutro protest pielegniarek w Slowenii

#165  2018.02.12 21:30:39 ~do 159

Popieram dobre pytanie a jak z odpowiedzia?

#166  2018.02.12 22:54:27 ~do 159

A może analiza tekstu Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 marca 1982 r. w sprawie uposażenia pracowników zakładów społecznych służby zdrowia, zakładów pomocy społecznej i zakładów rehabilitacji zawodowej inwalidów, pomoże zrozumieć analizowaną tabelę? A może są jakieś wcześniejsze jeszcze teksty zrównywające wyższe wykształcenie pielęgniarskie ze średnim?

#167  2018.02.13 05:50:16 ~Do #165

Dotyczy również #159 - Wsp. 0,73 występuje w ustawie w dwóch grupach. Gr. 8 - pielęgniarka ze specjalizacją . Nie dotyczy licencjatek, licencjat nie jest specjalizacją . Gr. 6 - farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny lub inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż lekarz WYMAGAJĄCY WYŻSZEGO WYKSZTAŁCENIA. Zawód pielęgniarki nie wymaga bezwzględnie wyższego wykształcenia, mogą go wykonywać posiadające prawo wykonywania zawodu absolwentki LM i SM. W nowym projekcie zostało to określone w sposób bardziej ścisły gr. 9 ( wsp. 0,64 ) to pozostałe pielęgniarki ,czyli te, które nie kwalifikują się do gr. 7 ( mgr ze specjalizacją ) czy gr. 8 ( mgr lub specjalista bez magisterium ). Zarówno w obowiązującej ustawie jak i w projekcie licencjatka jest zakwalifikowana do gr. 9 ( wsp. 0,64 ). W sposób szczególny w stosunku do pielęgniarek traktowany jest fizjoterapeuta. Bez względu na wykształcenie nie będzie on zakwalifikowany do niższej grupy niż 6 ( wsp. 0,73 ) pomimo tego, że wykonywanie tego zawodu też nie wymaga wyższego wykształcenia - może go wykonywać osoba, która ukończyła przed 25 listopada 2015 r ukończyła szkołę POLICEALNĄ publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskała tytuł zawodowy TECHNIKA fizjoterapii zgodnie z ustawą o zawodzie fizjoterapeuty ( Dz. U. 2014, poz. 1994 ). Tak to jest zgodnie z obowiązującym prawem , może ktoś wie dlaczego tak jest ?

#168  2018.02.13 06:01:50 ~Do #166

Po raz kolejny powołujesz się na nieobowiązujący akt prawny. Rozporządzenie, o którym piszesz zostało uchylone 1 stycznia 1984 r. Chcesz jeszcze wracać do wcześniejszych aktów prawnych. Zapoznawanie się z uchylonymi aktami można traktować jako swoiste hobby. Niestety powoływanie się na nie jest bezzasadne a ich analiza w celu wykorzystania obecnie to strata czasu.

#169  2018.02.13 06:24:31 ~167

Korekta - winno być Dz. U. 2015, poz. 1994

#170  2018.02.13 06:41:29 ~lic.

Kpina z pielegniarek licencjatek i oszustwo nie poddajmy się i walczmy swoje - licencjatek i licencjatek nie mało!

#171  2018.02.13 06:43:48 ~Szczurek

No Szczurek załatwiła licencjacki pielęgniarka pielęgniarki co za podłość i cynizm !

#172  2018.02.13 10:43:45 ~do 155

Wiemy o tym doskonale biegłych nie zatrudnia się na etat

#173  2018.02.13 12:33:52 ~Do #172

Cieszę się, że jesteś tak dobrze zorientowana w temacie. Troczę tylko szkoda, że nie zastosowałaś się do propozycji zawartej w #156

#174  2018.02.13 23:53:00 ~do 168

Nie mogę dotrzeć do opisów Projektodawców, tych do których nawiązuję lub obecnych, że ich propozycje zaszeregowania pracowników służby lub ochrony zdrowia nie zawierają błędów podziału logicznego. Może Ty potrafisz wskazać odpowiednie dokumenty?

#175  2018.02.14 05:29:12 ~Do #174

Niestety nie mogę Ci w tym pomóc. Jestem pielęgniarką, która ma obowiązek znać obowiązujące prawo i go stosować w swoich działaniach zawodowych ( nie tylko stricte pielęgniarskich ) zgodnie z maksymą - Dura lex, sed lex.

#176  2018.02.14 12:36:53 ~Prawda

Głupie c.py,wsiary,inteligencji za grosz. Większość dojeżdża z okolicznych wiosek. A jak to sie wymądrzaja! Zrobi mgr. i uważa sie za ważna. A nawet bez błędu nie umie napisać paru słów. A gdzie normalne ludzkie zachowanie,gdzie solidarność? Będziecie w tym szambie tkwić do smierci.

#177  2018.02.14 13:14:56 ~Do #176

Z dużym prawdopodobieństwem jesteś "warsiawianką" w drugim pokoleniu. Tylko takie osoby próbują obrazić innych i tu Cię zmartwię - opinie wyrażane przez takich mędrców jak ty mają dla innych znaczenie podobne do zeszłorocznego śniegu. Ktoś niestety tkwi w szambie bez szans na wyjście. A kto - zerknij w lustro.

#178  2018.02.14 14:24:24 ~do175

Co czynisz jak widzisz lub wiesz, że osoby nie posiadające ustawowego pozwolenia wykonują czynności np. w domu po wizycie z dzieckiem u lekarza rodzinnego, takie jak np. pielęgniarka na oddziale dziecięcym np. kąpanie dziecka chorego (art.4ust.1 pkt.3 i 84-87 Ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej)?

#179  2018.02.14 15:23:44 ~Do #178

Wszystko ma kiedyś swój koniec. I taki właśnie nadszedł w naszej dyskusji o Twoim hobby.

#180  2018.02.14 16:18:43 ~ona

Wy sie tak sracie tym przelicznikiem ale jak wejda nowe przepisy prawa pracy to dopiero bedziecie cieko spiewac. Rzad chce zlikwidowac umowy smieciowe a ci ktorzy chca dorobic " drugi etat" beda musieli założyc dzialalnosc gospodarcza a jesli chodzi o nadgodziny to chca wprowadzic konta pracownicze i kase z nadgodzin tam wplacac a pracownik bedzie ja mogl dostac po rozwiazaniu umowy i np na urlopie bezplatnym

#181  2018.02.14 16:59:10 ~Do#180

Poczekamy, zobaczymy. Dyskusja o tym co byłoby gdyby nie ma sensu.

#182  2018.02.14 17:51:10 ~do 179

Ze względu na kontekst rozmowy to "hobby"? Hm.

#183  2018.02.14 17:51:10 ~do 179

Ze względu na kontekst rozmowy to "hobby"? Hm.

#184  2018.02.15 07:01:27 ~Piel

Do 179 itp, i znowu kłótnie i sprzeczki - przegrywamy swoją postawą do siebie nawzajem i w ten też sposób przyczyniamy się do powstania tzw. niszy zawodowej jeszcze bardziej głębszej. Lekarze nie kłócą się między sobą - pokazali jak zwykle klasę. Tyle tu jest poruszanych istotnych wątków a wy jak zwykle dokładacie sobie - góra ( i lekarze też) mają powód do radości - profity dla nich. Nie sądziłam, że pielęgniarki aż tak mogą być wobec siebie zawistne - przerażające.

#185  2018.02.15 07:03:38 ~do 184

Popieram bardzo komentarz a ile tu wulgaryzmów ci. h.i kamieni kupa itp. co za rynsztok to pisze? a może trolle specjalnie żeby z nas robić jeszcze bardziej prymitywne i bez kultury?

#186  2018.02.16 12:30:44 ~Wańka

Ależ Szanowne Panie gdybyście rzuciły drugie (trzecie? ) miejsce pracy wówczas zostałyby uwolnione mechanizmy rynkowe i.dyrektorzy sami podkupywaliby personel pielęgniarski. W zależności od stażu i posiadanych kwalifikacji to wy negocjujecie swoje wynagrodzenie, a tak macie tabelki.

#187  2018.02.26 22:18:21 ~Anasti

Zastanawiam się nad zmianą pracy.Nigdy nie bedzie dobrze.Pracuję jako pilegniarka 15 lat.Od kiedy pamietam zawsze byl problem o godny zarobek,strajki,głodowki itd.Izby pielegniarskie trzeba co miesiac płacić,tutaj tez jest bezwzglednosc .Moze jeszcze 20 lat potrzeba zeby cos sie zmieniło.Mentalność ludzi i samych Pan pielegniarek również.

#188  2018.02.28 20:22:06 ~Iwa

Podzial powinien byc oczywisty. 1grupa-Pielegniarka z prawem wykonywania zawodu niezaleznie czy po liceum studium licencjatem czy magistrem bez specjalizacji 2 grupa - to samo tylko ze specjalizacją

#189  2018.03.06 08:32:02 ~mala

A promocja zdrowia i inne mające zastosowanie w służbie zdrowia? Gdzie są związki i izby, żeby tego nie dopilnować i uwzględnić w tabeli. W jakiejś wersji przed wprowadzeniem tej nieszczęsnej ustawy było to ujęte. Kto pozwolił na usunięcie takiego zapisu. Pielęgniarki wydały majątek na 5- letnie studia, kiedy jeszcze nie było tej ścieżki pomostówka i mgr. Nie każda mogła jeździć do np. Lublina. Pani Szczurek po co Panią tam mamy, jak Pani działa przeciwko pielęgniarkom - w porównaniu do innych zawodów w tabeli.

#190  2018.03.08 10:54:01 ~kak

Wasze głosy przeważnie krytyczne są oznaką wielkiej frustracji "jeszcze się taki nie urodził itd." zawodu jaki reprezentujecie. Wszędzie widzicie złą wolę, kto by nie był u władzy. Gdyby reprezentanci innych zawodów bez przerwy zgłaszali swoje żądania (wzorem pielęgniarek) to MZ zajmowało by się tylko sprawami wynagrodzeń pracowników medycznych.

#191  2018.03.19 20:51:30 ~i.ban.