Inhalatory do nebulizacji – czym się różnią?

2 min czytania
Aktualności
Inhalatory do nebulizacji – czym się różnią?

Inhalacja to popularna metoda stosowana podczas wielu problemów zdrowotnych. Zobacz, kiedy warto wykonać inhalację i jaki inhalator najlepiej wybrać. Sprawdź, czym różnią się od siebie poszczególne modele i jak dokonać najlepszego wyboru!

Czym jest inhalacja i kiedy warto ją stosować?

Inhalacja to popularna metoda stosowana podczas problemów zdrowotnych takich jak przeziębienie, kaszel, zapalenie oskrzeli czy zapalenie zatok. Metoda ta polega na wdychaniu par wód mineralnych bądź leków. Często w metodzie tej wykorzystywane są naturalne substancje jak zioła czy olejki. Inhalacja z powodzeniem może być stosowana również w przypadku dzieci.

Jakie rodzaje inhalatorów do nebulizacji dostępne są na rynku?

Najpopularniejsze są dwa rodzaje inhalatorów, przy pomocy których wykonasz nebulizację.

Inhalatory tłokowe

Są niezwykle uniwersalne i z ich pomocą możesz podawać leki w różnej formie, zarówno mgiełek jak i antybiotyków. Dodatkowo są stosunkowo tanie.

Inhalatory ultradźwiękowe

Są mniejsze i charakteryzują się cichszą pracą niż te tłokowe, jednak nie są przeznaczone do każdego rodzaju leku. Dodatkowo nie mogą być stosowane w przypadku dzieci poniżej 1 roku życia.

Czym kierować się podczas wyboru inhalatora do nebulizacji w przypadku dzieci?

Mechanizm działania inhalatora jest taki sam w przypadku dzieci i dorosłych. W przypadku najmłodszych warto jednak postawić na kolorowe modele, które zachęcą dziecko do wykonywania inhalacji. Inhalatory dla dzieci często swoim kształtem przypominają zwierzątka, dzięki czemu podczas zabiegu przyciągają wzrok malucha i cały proces przebiega zdecydowanie szybciej.

Warto również zwracać uwagę na czas inhalacji. Podczas długiej inhalacji istnieje większe prawdopodobieństwo, że maluch się znudzi. Wielu rodziców wykonuje inhalację dzieciom podczas snu. W tym przypadku warto zwracać uwagę na głośność pracy urządzenia tak, aby nie wybudzić malucha.

Czym kierować się podczas wyboru inhalatora do nebulizacji w przypadku dorosłych?

Podczas wyboru inhalatora do nebulizacji dla dorosłych również warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Ciśnienie inhalatora

Od tej wartości zależy, czy inhalacja będzie efektywna. Im wyższe ciśnienie, tym drobniejsze cząsteczki są wytwarzane i inhalacja jest skuteczniejsza.

Głośność urządzenia

Podobnie jak w przypadku inhalatorów dla dzieci, również w tym urządzenia mogą posiadać różną głośność. Jeśli jesteś szczególnie wrażliwy na hałasy postaw na inhalator, który działa naprawdę cicho.

Przeznaczenie

Zawsze zwracaj również uwagę, do jakiego rodzaju leków przeznaczony jest inhalator. Nie każdy bowiem jest przystosowany do stosowania każdego rodzaju leku.

Dodatkowe akcesoria

Są one szczególnie istotne, jeśli z inhalatora ma korzystać kilka osób. W zestawie możesz znaleźć między innemu końcówkę do nosa oraz maseczkę dla dzieci i dla dorosłych.

Inhalator do nebulizacji to skuteczny sposób na walkę z wieloma chorobami. Zobacz, co warto wziąć pod uwagę podczas wyboru i dokonaj zakupu już dziś!

Jeżeli szukasz więcej informacji to znajdziesz je w artykule: https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/jak-prawidlowo-korzystac-z-inhalatora/

Tworząc ten artykuł inspirowaliśmy się m.in. materiałami dostępny na stronie Apteki Internetowej Gemini

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

564 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Czy pielęgniarki i lekarze są gotowi na nowe uprawnienia pielęgniarek?

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Wiele tematów wzbudza żywą wymianę opinii wśród pielęgniarek i położnych. Tak też właśnie było z postem zamieszczony na naszym Facebooku,…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Wyniki kolejnego egzaminu specjalizacyjnego.

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne dla pielęgniarek Od 2006 roku ponad 3 tys. pielęgniarek uzyskało kwalifikacje potrzebne do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – sąd: postawa pracodawcy wobec pielęgniarek była naganna.

10 min czytania
Sąd: pracodawca z pielęgniarkami postępował nagannie… Poniżej publikujemy fragmenty orzeczenia Sądu Okręgowego z lutego 2024 roku, który rozpatrywał odwołanie od wyroku Sądu…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - wzrosła liczba magistrów ze specjalizacją.