Nie dla karania niezaszczepionych pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościSzczepienia pielęgniarek
Nie dla karania niezaszczepionych pielęgniarek.

Nakaz szczepienia nie może deptać praw pracowniczych

Stanowisko strony pracowników i strony pracodawców doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego z dnia 28 lutego 2022 roku w sprawie oceny praktycznego wdrożenia rozporządzenia Ministra Zdrowia regulującego obowiązek szczepień przeciw COVID– 19 wśród pracowników ochrony zdrowia.

Na posiedzeniu Zespołu w dniu 22 lutego 2022 roku z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia omówione zostały wątpliwości partnerów społecznych dotyczące rozporządzenia Ministra Zdrowia z 22 grudnia 2022 roku wprowadzającego obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 pracowników ochrony zdrowia.

Jako członkowie zespołu deklarujemy swoje przekonanie o kluczowej roli szczepień ochronnych w zwalczaniu chorób zakaźnych, w tym COVID-19. Jednocześnie stanowczo podkreślamy, że wprowadzanie przez Ministerstwo Zdrowia obowiązku szczepień powinno odbywać się w sposób nie budzący wątpliwości natury prawnej, z pełnym poszanowaniem praw pracowniczych, przestrzeganiem kodeksu pracy i równym traktowaniem pracowników.

Pracodawcy i pracownicy ochrony zdrowia od wielu miesięcy oczekiwali dobrych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo personelu i pacjentów. Cel, jaki przyświecał wydaniu przedmiotowego rozporządzenia, został zniweczony przez wadliwe rozwiązania prawne uniemożliwiające wyegzekwowanie tego obowiązku. Rozporządzenie jest konfliktogenne i przerzuca odpowiedzialność państwa za walkę z pandemią na pracodawców i pracowników, co w ocenie strony społecznej – reprezentującej ich – jest nie do przyjęcia.

Kategorycznie sprzeciwiamy się wdrażaniu rozwiązań prawnych uderzających w pracowników karami i sankcjami, a w skrajnych przypadkach skutkujących redukcją kadr w ochronie zdrowia.

Dziś, w obliczu deficytu kadr medycznych, nie stać nas jako państwa na utratę ani jednego pracownika! Obecnie najważniejsze w walce z pandemią są bezpieczne i higieniczne warunki pracy pracowników podmiotów leczniczych oraz bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, służące zachowaniu i wzmacnianiu zdrowia publicznego.

Apelujemy do Ministerstwa Zdrowia o odpowiedzialne podejście do pracowników ochrony zdrowia poprzez wprowadzenie do rozporządzenia zapisów gwarantujących równe traktowanie pracowników oraz przestrzeganie kodeksu pracy.

Wnioskujemy, aby w tym celu Minister Zdrowia niezwłocznie wprowadził nowelizację rozporządzenia, która będzie jednoznaczna w interpretacji prawnej dla pracodawców i pracowników.

Strona pracowników i strona pracodawców doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego

źródło: rds.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 15

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1048 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

W szkołach dla pielęgniarek za przedmioty nieprzydatne do pracy dołożyć więcej ćwiczeń praktycznych.

2 min czytania
Posłowie o potrzebie zmianie programów kształcenia w szkołach pielęgniarek… Pod artykułem zapraszamy do wzięcia udziału w sondzie: Czy w szkołach dla pielęgniarek…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki: jaka jest średnia wieku studentów pielęgniarstwa?

1 min czytania
Działaczka OZZPiP powiedziała w Sejmie W dniu 19 marca 2024 roku sejmowa podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia rozpatrzyła informację na…
Aktualności

Haluksy - objawy, leczenie operacyjne i pozaoperacyjne

2 min czytania
Haluksy, znane również jako paluch koślawy, to powszechny problem ortopedyczny dotykający wiele osób, zwłaszcza kobiet. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki, to nie jest prima aprillis.