Nie dla karania niezaszczepionych pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościSzczepienia pielęgniarek
Nie dla karania niezaszczepionych pielęgniarek.

Nakaz szczepienia nie może deptać praw pracowniczych

Stanowisko strony pracowników i strony pracodawców doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego z dnia 28 lutego 2022 roku w sprawie oceny praktycznego wdrożenia rozporządzenia Ministra Zdrowia regulującego obowiązek szczepień przeciw COVID– 19 wśród pracowników ochrony zdrowia.

Na posiedzeniu Zespołu w dniu 22 lutego 2022 roku z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia omówione zostały wątpliwości partnerów społecznych dotyczące rozporządzenia Ministra Zdrowia z 22 grudnia 2022 roku wprowadzającego obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 pracowników ochrony zdrowia.

Jako członkowie zespołu deklarujemy swoje przekonanie o kluczowej roli szczepień ochronnych w zwalczaniu chorób zakaźnych, w tym COVID-19. Jednocześnie stanowczo podkreślamy, że wprowadzanie przez Ministerstwo Zdrowia obowiązku szczepień powinno odbywać się w sposób nie budzący wątpliwości natury prawnej, z pełnym poszanowaniem praw pracowniczych, przestrzeganiem kodeksu pracy i równym traktowaniem pracowników.

Pracodawcy i pracownicy ochrony zdrowia od wielu miesięcy oczekiwali dobrych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo personelu i pacjentów. Cel, jaki przyświecał wydaniu przedmiotowego rozporządzenia, został zniweczony przez wadliwe rozwiązania prawne uniemożliwiające wyegzekwowanie tego obowiązku. Rozporządzenie jest konfliktogenne i przerzuca odpowiedzialność państwa za walkę z pandemią na pracodawców i pracowników, co w ocenie strony społecznej – reprezentującej ich – jest nie do przyjęcia.

Kategorycznie sprzeciwiamy się wdrażaniu rozwiązań prawnych uderzających w pracowników karami i sankcjami, a w skrajnych przypadkach skutkujących redukcją kadr w ochronie zdrowia.

Dziś, w obliczu deficytu kadr medycznych, nie stać nas jako państwa na utratę ani jednego pracownika! Obecnie najważniejsze w walce z pandemią są bezpieczne i higieniczne warunki pracy pracowników podmiotów leczniczych oraz bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, służące zachowaniu i wzmacnianiu zdrowia publicznego.

Apelujemy do Ministerstwa Zdrowia o odpowiedzialne podejście do pracowników ochrony zdrowia poprzez wprowadzenie do rozporządzenia zapisów gwarantujących równe traktowanie pracowników oraz przestrzeganie kodeksu pracy.

Wnioskujemy, aby w tym celu Minister Zdrowia niezwłocznie wprowadził nowelizację rozporządzenia, która będzie jednoznaczna w interpretacji prawnej dla pracodawców i pracowników.

Strona pracowników i strona pracodawców doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego

źródło: rds.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 15

Bądź pierwszym, który oceni wpis

628 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – głos zabiera autorka dyskryminującej siatki płac.

3 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek wypowiada się autorka dyskryminującej siatki płac W kolejnym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozkminiamy wypowiedzi pani posłanki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka: od dźwigania pacjentów "siadają stawy i kręgosłupy".

1 min czytania
Pielęgniarka o warunkach w jakich musi wykonywać zawód Siadają stawy, kręgosłupy, a pomocy dalej nie widzimy z żadnej strony. Pani Prezes na…
Aktualności

Pielęgniarka o pracy pielęgniarek: non stop jesteśmy na lekach przeciwbólowych.

1 min czytania
Pielęgniarka o skutkach podnoszenia pacjentów Pielęgniarka Wioletta: W odniesieniu do wszystkich wypowiedzi, które już padły, chciałam na przykładach oprzeć, jak wygląda nasza…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – jakiej siatki płac chce związek pielęgniarek.