Pieluchomajtki dla dorosłych – kiedy można ubiegać się o refundację?

3 min czytania
Aktualności
Pieluchomajtki dla dorosłych – kiedy można ubiegać się o refundację?

Ludzie ciało, jak każdy wie, nie jest pozbawione wad. Wstydliwe niedoskonałości manifestują się coraz bardziej wraz z upływem lat. Nietrzymanie moczu jest obecnie dość powszechnym problemem i należy szukać jego jak najbardziej efektywnych rozwiązań. Jednym z nich są właśnie pieluchomajtki dla dorosłych. Czym się charakteryzują, dla kogo są przeznaczone i czy przysługuje na nie refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia?

Nietrzymanie moczu u dorosłych – przyczyny 

Nietrzymanie moczu u osób dorosłych może być spowodowane różnymi czynnikami. Najczęstszymi jednak są osłabienie mięśni dna miednicy, które kontrolują oddawanie moczu poprzez zaciskanie cewki moczowej, nadreaktywność pęcherza moczowego u mężczyzn (OAB) oraz nietrzymanie moczu spowodowane wysiłkiem i wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej np. podczas kaszlu, śmiechu, bądź kichania. Na to schorzenie bądź przypadłość cierpi w Polsce ok 2 miliony ludzi, w większości kobiety. Niekontrolowane oddawanie moczu dzieli się ze względu na jego częstotliwość i obfitość na: kropelkowe, lekkie, średnie, ciężkie i bardzo ciężkie. Popuszczanie moczu pojawia się zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Niestety, nie jest zależne od sytuacji i może zdarzyć się w każdej chwili, dlatego jest to tak wstydliwy i powodujący dyskomfort problem. Można próbować wyhamować ten stan poprzez leczenie zachowawcze lub ćwiczenie mięśni Kegla. Jednak nie są to metody, które całkowicie wyeliminują ten problem. Aby poczuć się pewnie ze swoim ciałem można zastosować specjalistyczne pieluchomajtki dla dorosłych dostępne w sklepie chlonne24.pl. Oferowane są tutaj majtki chłonne dla dorosłych kobiet i mężczyzn, w różnych rozmiarach oraz poziomach chłonności. Można tutaj zakupić cienkie podpaski urologiczne, wkładki męskie i damskie, pieluchomajtki z regulacją pasa biodorowego, pieluchy i wkłady anatomiczne, majtki siatkowe oraz wkłady jednorazowe i wielorazowe. Wysoka jakość produktów sprawia, że komfort noszenia nie odbiega od tradycyjnej bielizny, a noszący nie musi obawiać się powstania odparzeń czy obtarć. 

Pieluchomajtki dla dorosłych refundacja – kto może się o nią ubiegać?

Refundacja na pieluchomjatki dla dorosłych przyznawana jest w Polsce dla osób ze stwierdzoną inkontynencją moczową, która została spowodowana urazem, wskutek przewlekłych chorób lub wad wrodzonych. Oczywiście, aby ubiegać się o jakąkolwiek refundację kosztów należy również być objętym ubezpieczeniem zdrowotnym. Pieluchomajtki na NFZ mogą przysługiwać osobom, u których nietrzymanie moczu wystąpiło wskutek nieodpowiednich metod leczenia, które z kolei poskutkowały uszkodzeniem poszczególnych narządów. Zlecenie na pieluchomajtki na NFZ może wystawić lekarz drogą elektroniczną. Po wystawieniu takiego zlecenia na telefon pacjenta przychodzi indywidualny kod SMS, który jest podstawą do wykupienia pieluch w sklepie internetowym bądź aptece. Oczywiście, musi on zostać zatwierdzony przez NFZ. Na szczęście obecnie odbywa się to bez konieczności wizyty w siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Pieluchomajtki dla dorosłych przysługują także osobom, które są głęboko upośledzono fizycznie i umysłowo, przez co nie są w stanie kontrolować swoich odruchów fizjologicznych. O wyroby chłonne mogą się również starać pacjenci z objawami otępienia, trwałymi lub epizodycznymi chorobami neurologicznymi, a także osoby z trwale uszkodzonym układem nerwowym. Osoby, u których nietrzymanie moczu występuje epizodycznie, wskutek osłabienia siły zwieraczy lub cewki moczowej nie są objęte refundacją na pieluchomajtki i bieliznę chłonną.  

Refundacja na pampersy dla dorosłych przyznawana jest podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 roku, które wprowadziło nowe zasady przyznawania refundacji na wyroby chłonne obowiązujące od 1 grudnia 2021r. Obecnie pacjenci, którzy jednocześnie posiadają kod P100 (onkologiczni) i P101 (pacjenci z inkontynencją spowodowaną wadami umysłowymi, schorzeniami neurologicznymi, nerwowymi lub ci, u których nietrzymanie moczu spowodowane jest następstwem błędnego leczenia lub wadami wrodzonymi) nie mogą jednocześnie korzystać z obu przysługujących im zaopatrzeń. Ponadto doprecyzowano również kwestię limitu chłonności refundowanych wkładów anatomicznych oraz podkładów chłonnych jednorazowych i ustanowiono go na poziomie 250 ml. Obecnie zasady finansowego są takie same dla obu grup pacjentów (P100 i P101). Miesięczny limit pozostał na poziomie 90 sztuk miesięcznie, przy dofinansowaniu wynoszącym 70% limitu referencyjnego. Maksymalny limit refundacji za sztukę wynosi 1,70 zł. Pacjenci onkologiczni, którzy kiedyś nie musieli ponosić wkładu własnego, obecnie są do niego zobowiązani na poziomie 30%.

Obecnie pieluchomajtki dla dorosłych tworzone są z cienkich i w dużej części ekologicznych materiałów. Są one neutralne dla skóry, nie powodują odparzeń lub odgnieceń. Są również odpowiednie pod kątem wizualnym, zwłaszcza u pań, u których inny rodzaj bielizny mógłby się odznaczać pod ubraniem. Bielizna chłonna wysokiej jakości ma grubość i strukturę tradycyjnej bielizny, wraz z zachowaniem pełnej chłonności dającej poczucie bezpieczeństwa. Jest to ten rodzaj produktów, który został idealnie dopasowany do potrzeb starszych osób, dbając o ich mentalny i fizyczny komfort. 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.5 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni wpis

563 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: same to sobie robimy.

1 min czytania
Pielęgniarki o decyzji minister zdrowia w sprawie siatki płac pielęgniarek i położnych… W artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych z dnia…
Aktualności

Innowacyjne sposoby na poprawę higieny rąk

2 min czytania
Pracownicy ochrony zdrowia są narażeni na częsty kontakt z patogenami – poprzez przebywanie z pacjentami, dotykanie newralgicznych powierzchni np. klamek czy poręczy…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – minister zdrowia chce pomóc dyrektorom szpitali w klasyfikacji stanowisk pielęgniarek w siatce płac.

1 min czytania
Wiceminister zdrowia o opracowaniu standardu klasyfikacji stanowisk pracy pielęgniarek do danej grupy siatki płac… Publikujemy wypowiedź wiceministra zdrowia pana Marka Kos na…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowaSzkolenia pielęgniarek i położnych

Nowe umiejętności pielęgniarek. Jakiej grupy dotyczą?