Defibrylator AED — do czego służy i jak go poprawnie używać?

2 min czytania
Aktualności
Defibrylator AED — do czego służy i jak go poprawnie używać?

Gdyby stworzyć listę uniwersalnych, a jednocześnie cechujących się bardzo dużym poziomem bezpieczeństwa urządzeń, które mogą uratować ludzkie życie, to jest niemal pewne, że otwierałby ją właśnie defibrylator. Dlaczego? Czym wyróżnia się to urządzenie i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie? Sprawdźmy!

Do czego służy defibrylator AED?

Zgodnie z ogólną definicją, jest to urządzenie medyczne, którego model działania polega na wyładowaniu o określonej mocy (wyrażonej w Dżulach), która ma ustabilizować pracę serca i przywrócić właściwy rytm zatokowy.

Szacuje się, że urządzenie jest w stanie ustabilizować 80% przypadków, kiedy dochodzi do migotania komór. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy urządzenie może uratować ludzkie życie — profesjonalny defibrylator AED, który kupimy w Centrum Ratownictwa, może też uratować osobę, u której wystąpił częstoskurcz komorowy.

Aby wszystkie urządzenia tego typu były bezpieczne, muszą być zgodne z wytycznymi, jakie podaje Europejska Rada Resuscytacji. Moc defibrylatora jest jasno określona w przepisach. Ta różni się w zależności od tego, czy jest to urządzenie jednofazowe, czy dwufazowe.

W tych pierwszych deklarowana moc wyładowania dla wszystkich impulsów jest stała i wynosi 360 J. Urządzenia dwufazowe, po uprzedniej analizie stanu pacjenta, są w stanie wygenerować wyładowanie o mocy między 150 a 360 Dżuli.

Jak używać defibrylatora?

Pierwsze kilka minut po zaistnieniu problemów z wydolnością serca jest absolutnie kluczowe. Jeśli w tym czasie nie udzielimy choćby podstawowej pomocy, to dojdzie do nieodwracalnych uszkodzeń w naszym organizmie, które w praktyce uniemożliwią lub znacznie utrudnią poszkodowanemu normalne funkcjonowanie.

Defibrylator AED

Każde urządzenie tego typu jest niezwykle proste w obsłudze, a jednocześnie bezpieczne. Wystarczy stosować się do grafik znajdujących się na defibrylatorze AED oraz do komend głosowych, które są też dostępne w języku polskim.

Wbrew obiegowej opinii, przed zastosowaniem AED nie trzeba np. ściągać łańcuszków czy pierścionków. Nie mogą one tylko stykać się z elektrodami, bo mogłyby wywołać poparzenia. Najnowsze badania jednoznacznie potwierdzają też, że defibrylatory są bezpieczne dla kobiet w ciąży — wyładowanie nie powinno wyrządzić żadnej krzywdy dziecku.

Faktem jest jednak, że w momencie wyładowania nie wolno dotykać osoby, która poddawana jest defibrylacji. Nie należy też korzystać z AED u dzieci do pierwszego roku życia. Należy zachować też ostrożność, gdy znajdujemy się w pobliżu akwenu wodnego lub gdy pada deszcz. W takiej sytuacji trzeba dokładnie przetrzeć klatkę piersiową osoby, której ratujemy życie.

Gdzie można znaleźć defibrylatory AED?

Szafki na defibrylatory, gdzie przechowywane są urządzenia, stoją m.in. w remizach, urzędach gmin, czy na posterunkach policji. Zazwyczaj są też dostępne w obiektach komercyjnych. W naszym kraju od kilku lat buduje się krajową sieć defibrylatorów, w wyniku czego ich dostępność szybko rośnie.

Warto pobrać też na smartfona aplikację Ratownik. Można znaleźć tam zakładkę RescueNet, dzięki której każdy z nas może szybko zlokalizować defibrylator AED w okolicy. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by samodzielnie dodawać tam nowe urządzenia, które np. zakupiła gmina lub firma. To świetne rozwiązanie, które w sytuacji kryzysowej może wręcz zaważyć na tym, czy osoba poszkodowana zdoła wrócić do zdrowia.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1248 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płac

Działacz izby pielęgniarek deprecjonuje pielęgniarki zaszeregowane do grupy 5 i 6.

1 min czytania
Działacz izby pielęgniarek: w programie telewizyjnym: „dyrektorze, panie pielęgniarki będą przychodziły wykształcone”. W kwietniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszamy kwestię…
Komentarze
×
Aktualności

Zabłocka Mgiełka solankowa jodowo-bromowa.