E-recepta na tabletkę dzień po – czy można poprosić lekarza o receptę na zapas?

2 min czytania
Aktualności
E-recepta na tabletkę dzień po – czy można poprosić lekarza o receptę na zapas?

Do legalnego kupienia w Polsce antykoncepcji awaryjnej jest potrzebna otrzymana od lekarza e-recepta. Tabletka „dzień po” działa jednak najskuteczniej, gdy przyjmie się ją możliwie najszybciej od współżycia, a nie zawsze można dostać się do lekarza od ręki. Czy z tego powodu można prosić lekarza o receptę na zapas? Więcej informacji poniżej!

Czym jest tabletka „dzień po” i jak ją kupić?

Antykoncepcja awaryjna z wysoką skutecznością chroni przed nieplanowaną ciążą w sytuacji odbycia stosunku bez zabezpieczenia lub z antykoncepcją, która zawiodła. Główny mechanizm działania takich tabletek opiera się na opóźnianiu/ hamowaniu owulacji. Skuteczność antykoncepcji awaryjnej ściśle powiązana jest z czasem jej przyjęcia, a konkretnie z czasem, który upłynie od współżycia do przyjęcia pigułki. Im później pacjentka przyjmie tabletkę „dzień po”, tym mniejsza szansa, że zadziała ona w sposób pożądany.

Aby kupić w Polsce antykoncepcję awaryjną, należy posiadać wystawioną przez lekarza receptę. W związku z trudnościami, które się z tym wiążą, w tym z problemami z dostaniem się do lekarza „od ręki”, czy też możliwością odmówienia przepisania tabletki „po” przez lekarza, niektóre pacjentki decydują się na recepty „na zapas”. Nie jest to najlepsza opcja z wielu powodów:

  • Przede wszystkim e-recepta posiada datę ważności – po 30 dniach nie będzie można jej już zrealizować.
  • Nawet jeśli pacjentka wykupi e-receptę i odłoży tabletkę „po” do szafki „na wszelki wypadek”, musi pamiętać, że każdy lek ma też datę ważności, a gdy ta minie, nie można go przyjąć.
  • Kolejna kwestia to przeciwwskazania – brak przeciwwskazań w momencie wystawienia e-recepty nie jest równoznaczny z brakiem przeciwwskazań, gdy zajdzie potrzeba przyjęcia pigułki, a stosowanie leków wbrew przeciwwskazaniom może być niebezpieczne.

Jak zdobyć receptę na tabletkę „dzień po” przez Internet?

Jeśli pacjentka pilnie potrzebuje tabletkę „dzień po”, może uzyskać receptę zdalnie w zaledwie 5 minut. W przypadku potrzeby szybkiego połknięcia tabletki „dzień po” recepta online wydaje się jedną z najszybszych opcji na zakup leku w aptece, stąd nie ma potrzeby ubiegania się o receptę „na zapas”. Nie trzeba też zastanawiać się, jak zdobyć receptę na tabletkę „dzień po”, gdyż wszystko po kolei wytłumaczone jest na stronach podmiotów medycznych takich jak TabletkaDzienPo.pl. Zwykle wystarczy w dowolnym momencie uzupełnić zgodnie z prawdą formularz medyczny, opłacić usługę prywatnej konsultacji lekarskiej i przesłać formularz do analizy lekarzowi.

Lekarz, po zapoznaniu się z informacjami zawartymi w formularzu, podejmuje decyzję o wystawieniu e-recepty. Jeśli nie ma zastrzeżeń, pacjentka otrzymuje kod e-recepty zaledwie w kilka minut. Cała procedura nie wymaga od pacjentki umawiania się na wizytę, dojazdu do przychodni, stania w kolejkach itd. Wszystko zajmuje niewiele czasu, więc nawet w przypadku awaryjnym, gdy trzeba pilnie zażyć pigułkę, nie trzeba martwić się o to, że będzie za późno.

Wystawiona została Ci e-recepta? Tabletka „dzień po” może być niezwłocznie wykupiona w aptece!

Po otrzymaniu e-recepty pacjentka może kupić tabletkę „dzień po” w aptece posiadającej antykoncepcję awaryjną na stanie zaledwie w kilka chwil. W tym celu należy podać farmaceucie kod czterocyfrowy e-recepty oraz swój numer PESEL. Inną opcją jest okazanie kodu kreskowego e-recepty (na wydruku lub urządzeniu mobilnym). Po opłaceniu przepisanego leku będzie można go niezwłocznie zażyć, jeśli jest taka potrzeba.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: nasza determinacja jest ogromna i nie ustąpimy.