Pacjent znieważył pielęgniarkę. Kara tysiąc PLN.

2 min czytania
AktualnościOrzecznictwo sądowe
Pacjent znieważył pielęgniarkę. Kara tysiąc PLN.

Pacjent znieważył pielęgniarkę – funkcjonariusza publicznego

Poniżej publikujemy fragmenty uzasadnienia do wyroku sądu.

Dnia 10 stycznia 2023 roku Sąd Rejonowy w Puławach, II Wydział Karny rozpatrzył sprawę osoby oskarżonej o to, że:

„znieważył funkcjonariusza publicznego w osobie pielęgniarki słowami uznanymi powszechnie za wulgarne i obelżywe podczas i w związku z wykonywaniem przez w/w czynności służbowych tj. o czyn z art. 226§1 kk”.

W dniu 23 lipca 2022 roku na Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala (…) w P. zgłosił się pacjent twierdząc, że ma złamaną rękę. Ponieważ w szpitalu doszło do awarii sprzętu został on odesłany do przychodni (…) na ul. (…) w P. celem wykonania prześwietlenia. Ponieważ prześwietlenie w przychodni było odpłatne, pacjent zrezygnował i wrócił zdenerwowany na (…), gdzie zwyzywał słowami wulgarnymi i obraźliwymi pracującą w rejestracji pielęgniarkę oraz lekarza, który ostatecznie udzielił mu pomocy medycznej.

Na skutek zachowania pacjenta został wezwany patrol policji. Po rozmowie policjantów z pacjentem ten przeprosił lekarza, natomiast lekarz i pielęgniarka nie byli zdecydowani, czy złożą zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Oskarżony nie był dotychczas karany, jest kawalerem na utrzymaniu rodziców, ma wykształcenie średnie, jest mechanikiem samochodowym.

Zobacz także:

Znieważył pielęgniarkę – wyrok sądu

Przy wymiarze kary jako okoliczności obciążające sąd uwzględnił duże nasilenie złej woli oskarżonego, który dopuścił się dwóch przestępstw po kolei wykazując się dużą agresją i lekceważeniem norm prawnych i norm współżycia społecznego, a jako okoliczności łagodzące – dotychczasową niekaralność i przeproszenie pokrzywdzonego.

Oskarżonego uznaje winnym dokonania zarzucanych mu czynów z art. 226§1 kk uznając, iż stanowią one ciąg przestępstw określony w art. 91§1 kk i za to na mocy art. 226§1 kk w zw. z art. 91§1 kk wymierza mu karę 6 (sześciu) miesięcy pozbawienia wolności.

Sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary pozbawienia wolności, ponieważ oskarżony w dacie czynu nie był karany i przeprosił pokrzywdzonego.

Sąd nałożył na oskarżonego obowiązek informowania kuratora o przebiegu okresu próby uznając, że przyczyni się to do refleksji po stronie oskarżonego i poprawy jego zachowania.

Sąd zasądził na rzecz pokrzywdzonej pielęgniarki zadośćuczynienie na podstawie art. 46 § 1 k.k. biorąc pod uwagę przy ustalaniu wysokości rozmiar doznanej krzywdy i możliwości finansowe oskarżonego na konto wskazane przez samą pokrzywdzoną jako dysponentkę należnej jej kwoty, na szczytny cel.

źródło: orzeczenia.ms.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 16

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8192 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

W szkołach dla pielęgniarek za przedmioty nieprzydatne do pracy dołożyć więcej ćwiczeń praktycznych.

2 min czytania
Posłowie o potrzebie zmianie programów kształcenia w szkołach pielęgniarek… Pod artykułem zapraszamy do wzięcia udziału w sondzie: Czy w szkołach dla pielęgniarek…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki: jaka jest średnia wieku studentów pielęgniarstwa?

1 min czytania
Działaczka OZZPiP powiedziała w Sejmie W dniu 19 marca 2024 roku sejmowa podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia rozpatrzyła informację na…
Aktualności

Haluksy - objawy, leczenie operacyjne i pozaoperacyjne

2 min czytania
Haluksy, znane również jako paluch koślawy, to powszechny problem ortopedyczny dotykający wiele osób, zwłaszcza kobiet. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarka: w nocy idziemy na drzemkę na zakładkę.