Wynagrodzenia pielęgniarek – „ja tego nie rozumiem” – mówi minister.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Wynagrodzenia pielęgniarek – „ja tego nie rozumiem” – mówi minister.

Wiceminister zdrowia o płacach pielęgniarek i położnych

Po wielu wypowiedziach dla mediów pani Józefy Szczurek-Żelazko, w sprawie sytuacji płacowej personelu pielęgniarskiego w kontekście sposobu realizacji ustawy podwyżkowej przez podmioty lecznicze, głos zabrał sam wiceminister zdrowia pan Piotr Bromber.

W dzisiejszym artykule redakcyjnym przeanalizujemy treść przekazu pana wiceministra, który był gościem RMF24 w dniu 10 lutego 2023 roku.

Pan wiceminister zdrowia w sprawie sytuacji w poszczególnych podmiotach leczniczych, które nie zaszeregowały osób z kwalifikacjami grupy 2 ale do grupy 5 albo obecnie wręczają wypowiedzenia zmieniające czyli degradują pielęgniarki z grupy 2 do 5 wypowiedział następujące uwagi:

„Są szpitale, w których nie ma tych nieprawidłowości i są placówki – i jest to mniejszość – w których są nieprawidłowości. Jeżeli ktoś podjął takie decyzje w odniesieniu, zmierzy się z konsekwencjami tych decyzji”.

Koniec cytatu z wypowiedzi wiceministra zdrowia pana Piotra Brombera.

Pan wiceminister był uprzejmy podzielić podmioty lecznicze na takie, gdzie tych nieprawidłowości nie ma i na takie gdzie są nieprawidłowości.

Fałszywa teza wiceministra zdrowia o podwyżkach dla pielęgniarek

Teza ta jest fałszywa. Otóż, te podmioty lecznicze, które przez decyzje dyrektorów i często także za porozumieniem ze związkami zawodowymi pielęgniarek – OZZPiP, podzieliły pielęgniarki na grupy zgodnie z ustawą w opinii ministra zrobiły to poprawnie. Te podmioty minister zalicza do tych szpitali, które zrealizowały ustawę poprawnie.

Nic bardziej mylnego. Pan minister forsuje słuchaczom pogląd, że są dobrzy dyrektorzy i źli.

Dobrzy dali podwyżki poprawnie, źli niepoprawnie. Tylko, że pan Bromber nie powiedział, że dyrektorzy, którzy w jego mniemaniu, zaszergowali pielęgniarki w grupach 2 i 5 oraz 6 pogwałcili zasady Kodeksu Pracy. Postąpili w taki sposób, że pielęgniarki i położne z grupy 5 i 6 uzyskają bez problemów odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Pierwsze wyroki w tej kwestii zapadły w sądach rejonowych oraz w sądach drugiej instancji – Okręgowych.

Więc mamy taką sytuację, że minister chwali dyrektorów, którzy zaszeregowali pielęgniarki zgodnie z ustawą a sądy orzekają w takiej sytuacji odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Co jest skandaliczne – nawet związek pielęgniarek i położnych – OZZPiP jest tego samego zdania. Absurd. Związek zawodowy przechodzi obojętnie nad kwestią dyskryminacji pracowników poprzez łamanie zasad Kodeksu pracy, który ma pierwszeństwo nad ustawą o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych.

Pan wiceminister nie rozumie o co chodzi w postępowaniu dyrektorów szpitali wobec pielęgniarek

Pan wiceminister w dalszej części audycji wypowiada poniższe kwestie:

„Podkreślam, że nie są dla mnie zrozumiałe sytuacje, gdy ktoś nagle przeszeregowuje pracowników: konkretna liczba pielęgniarek w ubiegłym roku miała płacone według wykształcenia wyższego z tytułem magistra, a w tym roku te same pielęgniarki mają płacone według tytułu licencjata. W korespondencji podkreślam, że to jest dla mnie niezrozumiałe i szef takiego szpitala powinien to wyjaśnić z pracownikami.”

Koniec cytatu w wypowiedzi wiceministra zdrowia.

Dla pana wiceministra są niezrozumiałe sprawy proste. Otóż, to pan wiceminister jest autorem siatki płac, która jest niezgodna z Kodeksem pracy. Dlaczego? Warunkuje ona uzyskanie wyższego wynagrodzenia tylko poprzez posiadane wykształcenie. Taki mechanizm wzrostu wynagrodzeń jest niedopuszczalny. Jest niezgodny z regulacjami krajowymi, orzecznictwem polskich sądów oraz instytucji Unii Europejskiej.

Sojusz ministerstwa zdrowia ze związkiem zawodowym pielęgniarek – OZZPiP

I pan wiceminister chwali tych dyrektorów podmiotów leczniczych oraz związek OZZPiP. Dziwny to sojusz… Przeciwko sprawiedliwości pracowniczej. Za dyskryminacją płacową pielęgniarek z grupy 6 i 5. Za podeptaniem godności zawodowej tych pielęgniarek i położnych.

Dlaczego pan wiceminister nie wyjaśnił słuchaczom powyższych uwarunkowań, które są zasadnicze w kwestii oceny poprawności wdrażania siatki płac pielęgniarek i położnych, przez poszczególne podmioty lecznicze?

Mało tego wyraża pogląd, że nie rozumie sytuacji, kiedy dyrektorzy szpitali, kiedyś te same pielęgniarki zaszeregowali do grupy 2 a teraz je degradują do grupy 5.

Naprawdę pan minister tego nie rozumie? Dobre żarty…

W następnym artykule redakcyjnym wyjaśnimy istotę omawianego zagadnienia. Paradoksalnie jest tak, że to dyrektorzy podmiotów leczniczych, których wiceminister i związek zachwala, że postąpili zgodnie z ustawą – łamią prawo. Natomiast dyrektorzy, których postępowania wiceminister „nie rozumie” działają na rzecz przestrzegania zasad Kodeksu pracy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 46

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7911 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Związek pielęgniarek za brakiem wyrównania zaległości finansowych wobec pielęgniarek.

4 min czytania
Przewodnicząca zakładowej organizacji pielęgniarek pisze na forum internetowym szpitala W artykule pt. Związek pielęgniarek podpisał porozumienie, przedstawiliśmy informację w zakresie zawartego porozumienia…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki- wyniki egzaminów specjalizacyjnych w 5 dziedzinach pielęgniarstwa.

2 min czytania
Sesja jesienna egzaminów pielęgniarek i położnych 19 września ruszyła jesienna sesja egzaminów państwowych pielęgniarek i położnych. Przed osobami przystępującymi do sprawdzianów wiedzy…
Aktualności

Pielęgniarki mogą nabyć dodatkowe umiejętności.

2 min czytania
Prezes zarządu prywatnego podmiotu leczniczego zwraca się do pielęgniarek w sprawie nabycia nowych umiejętności Do sprawy odniósł się w dniu 23 września…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka z podstawą 8168,53 PLN. Od 1 lipca 2023.