Pielęgniarka z podstawą 8168,53 PLN. Od 1 lipca 2023.

1 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka z podstawą 8168,53 PLN. Od 1 lipca 2023.

Minister zdrowia informuje o wzroście wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych od 1 lipca 2023 roku

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykule pt. Pielęgniarki – wzrost podstawy w 2023 roku, przewidywała, że podstawa wynagrodzenia zasadniczego osób zaszeregowanych w grupie 2 siatki płac wyniesie co najmniej 8 034 PLN. Okazuje się, że ta kwota będzie wyższa…

Po podaniu przez GUS kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej za 2022 rok wiadomo już ostatecznie jaka będzie wysokość wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych od 1 lipca 2023 roku. O tym oficjalnie poinformował sam minister zdrowia poprzez tweeta w dniu 10 lutego.

Szef resortu zdrowia pan Adam Niedzielski informuje, że przygotowane przez rząd @pisorgpl przepisy o stałym wzroście minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia przynoszą wymierne korzyści. Zleciłem już @aotmit opracowanie nowej wyceny świadczeń uwzględniającą podwyżki pensji w podmiotach medycznych od 1 lipca 2023 r.

Z powyższego wynika, że za siatkę płac w ochronie zdrowia pełną odpowiedzialność ponosi PiS. Nie poprzednie rządy, nie Donald Tusk a Prawo i Sprawiedliwość. Konkretnie pani Józefa Szczurek-Żelazko, która wprowadziła do ustawy o wynagrodzeniach podział pielęgniarek i położnych zaproponowany przez związek pielęgniarek – OZZPiP.

Siatkę płac pełną niesprawiedliwości, dyskryminacji i depczącą godność zawodową wielu tysięcy pielęgniarek i położnych. Siatkę płac, która stała się przyczynkiem do stwierdzania przez sądy o nierównym traktowaniu w zatrudnieniu.

Jaki wzrost płac pielęgniarek od 1 lipca 2023 roku

Minister zdrowia informuje, że średni wzrost wynagrodzeń zasadniczych w podmiotach leczniczych od 1 lipca 2023 roku wyniesie 713 PLN. Pośpiesznie także informuje, że od powyższej kwoty zostaną wypłacone zwiększone dodatki stażowe i za pracę w nocy.

Pan Adam Niedzielski podaje także kwoty wzrostu wynagrodzenia zasadniczego w poszczególnych grupach pielęgniarek i położnych.

Grupa 2 – 8 168,53 PLN
Grupa 5 – 6 473,07 PLN
Grupa 6 – 5 965,38 PLN

Powyższe wysokości wynagrodzenia zasadniczego skutkują wzrostem płac zasadniczych od 1 lipca 2023 roku:

Grupa 2 – wzrost o 881 PLN
Grupa 5 – wzrost o 691 PLN
Grupa 6 – wzrost o 642 PLN

Skutki płacowe wzrostu wynagrodzeń dla poszczególnych grup zawodowych ochrony zdrowia w podmiotach leczniczych przedstawia poniższa grafika, której autorem jest ministerstwo zdrowia.

źródło: mz.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 160

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8178 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Rola hurtowni medycznych w poprawie dostępności opieki zdrowotnej.

3 min czytania
Hurtownie medyczne są bardzo ważnym ogniwem w skutecznej opiece zdrowotnej. Dostarczają niezbędne materiały, sprzęt oraz leki do placówek na całym świecie. Tym…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarka z grupy drugiej słyszy: "masz najwyższe wykształcenie, to pomykaj".

2 min czytania
Ustawa skłóciła pracowników W kwietniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wiadomość pielęgniarki skierowaną do Redakcji Portalu. Pielęgniarka „zaszeregowana do grupy…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek – pani posłanka "nie ogarnia tej kuwety".

4 min czytania
Wypowiedź posłanki na posiedzeniu sejmowej podkomisji zakłamuje, rzeczywisty problem w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek… W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Siostry oddziałowe miały swoje magazynki, a panie pielęgniarki swoje podmagazynki.