Pielęgniarki są szantażowane.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki są szantażowane.

„Pielęgniarki są przywiązane do łóżek, ale należy im za tę pracę zapłacić”

Radny – Profesor Tadeusz Gadacz:

Proszę Państwa chciałem zwrócić uwagę na dwie kwestie. Mianowicie pierwsza, która ma miejsce w naszym kraju od wielu, wielu lat i powiem szczerze nie dotyczy też tylko tej władzy, ale także poprzednich, że pewne zawody, które związane są z czymś, co nazwę służbą idei, tego, co najwyższe to są nauczyciele, to są pielęgniarki, są moralnie szantażowani.

I ten moralny szantaż polega na tym, że skoro one służą najwyższym wartościom, prawdzie, edukacji, zdrowiu to powinny poświęcać się bezinteresownie, tak, tak jest na wojnie, ale nie w sytuacji społeczeństwa rozwijającego się, demokratycznego, sprawiedliwego. I dlatego mówienie nauczycielom, że wy jesteście przywiązani do tablic, a pielęgniarkom do łóżek jest po prostu moralnym szantażem. Tak, pielęgniarki są przywiązane do łóżek, ale należy im za tę pracę zapłacić.

Proszę Państwa znane jest powiedzenie, które krąży wśród niektórych polityków i głośno o tym mówią, pokaż lekarzu, co masz w garażu. Otóż nie mam analogicznego przysłowia, ale powiedziałbym, pokaż pielęgniarko, co masz w garnku, mniej więcej tak by to wyglądało. I to jest kwestia pierwsza, to są niestety zawody nie tylko źle opłacane, ale publicznie bardzo często przez polityków pogardzane.

W ochronie zdrowia muszę korzystać z układów…

A druga kwesta, która dowodzi tego, że jednak personel medyczny jest kluczowy absolutnie w zapewnieniu nam usług medycznych, ja bardzo się cieszę z tego, co powiedział Pan Radny Biedroń, że mam szansę życia 4 lata dłużej niż średnia krajowa, ale proszę Państwa w sytuacji prywatyzującej się służby zdrowia, to już nie tylko stomatologii, prawdopodobnie niedługo będziemy musieli płacić za wszystkie usługi specjalistyczne, w tej chwili starając się o dostanie się do kardiologa dowiedziałem się, że mogę się dostać pod koniec 2024 roku.

Całkiem niedawno, mogę Państwu pokazać zaświadczenie z Uniwersytetu, Szpitala Uniwersyteckiego dostałem skierowanie na cito do chirurga naczyniowego, wpisano mnie na 27 kwietnia tego roku, 27 kwietnia tego roku, na cito. I muszę powiedzieć, że mi jest okropnie wstyd, że ja muszę korzystać z układów, znajomości, poparć, że nie mogę, jako zwykły obywatel po prostu pójść do lekarza i się leczyć.

Proszę Państwa my mamy państwo z tektury, państwo jakoś to będzie, gasimy pożary to tu to tam i nie wiem, w jaką stronę służba zdrowia się będzie rozwijać, ale mam wrażenie, że coraz bardziej się prywatyzuje tylko, że tam nie idą nasze składki zdrowotne. Dziękuję bardzo.

źródło: Sejmik Województwa Małopolskiego
30 stycznia 2023 r.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 18

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7698 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Od 5 623 do 7 305 PLN. Minimum średnie wykształcenie zawodowe.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek Miejsce pracy: Warszawa Zakres obowiązków: – przygotowywanie gabinetów zabiegowych, lekarskich i diagnostycznych poprzez sprawdzanie ich stanu gotowości do świadczenia…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Polecamy torbę z krzyżówką z zawodami medycznymi.

1 min czytania
Torby na zakupy, do pracy W asortymencie Sklepu Pielęgniarek i Położnych znajdziemy kilak wzorów toreb bawełnianych. Są one dedykowane pielęgniarkom i położnym….
Aktualności

Izby pielęgniarek – czas skończyć z patologią. Rzecz o zarobkach i składkach.

1 min czytania
Pielęgniarka o zarobkach w izbach pielęgniarek i składkach ściąganych przez izby Witam Serdecznie. w środowisku pielęgniarek tematem numer jeden są obecne problemy…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – nie będzie zmiany siatki płac. Tak rzecze działacz PiS.