Pielęgniarki – czy specjalizacja to konieczny wymóg czy relikt przeszłości?

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacSzkolenia pielęgniarek i położnychWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – czy specjalizacja to konieczny wymóg czy relikt przeszłości?

Pielęgniarki o szkoleniach specjalizacyjnych

Obecnie wiele pielęgniarek i położnych spotykają działania pracodawców, którzy nie uznają posiadanych specjalizacji.

Po stronie części pracodawców działania te mają na celu oszczędności środków finansowych. Ale czy tylko o to chodzi?

W ostatnich latach tysiące pielęgniarek uzyskało tytuł specjalisty. W samym roku 2022 liczba pielęgniarek i położnych, które uzyskały tytuł specjalisty wyniosła ponad 11 tysięcy. Taka sytuacja jest wynikiem podziału pielęgniarek i położnych przez związek pielęgniarek – OZZPiP.

Należy nadmienić, że tytuł specjalisty dla różnych grup pielęgniarek w siatce płac wiąże się z bardzo zróżnicowanym wzrostem wynagrodzenia zasadniczego. To kolejny aspekt patologicznej siatki płac. Pielęgniarka z grupy 6 uzyskując tytuł specjalisty może liczyć na wzrost wynagrodzenia zasadniczego o 453 PLN. Natomiast pielęgniarka z grupy 5 o 1 529 PLN.

Powyższy przykład pokazuje jak absurdalnym rozwiązaniem płacowym jest obecna siatka pałac w podmiotach leczniczych.

Specjalizacja pielęgniarek to konieczny wymóg?

Z drugiej strony należy mieć wątpliwości w zakresie samej instytucji specjalizacji pielęgniarek. Za najlepszy sposób ukazania kontrowersji w przedmiotowym zakresie, niech posłuży poniżej cytowany komentarz na facebooku pielegniarki.info.pl:

„Pielęgniarka pracująca na danym oddziale powyżej kilku lat, jest specjalistą w tej dziedzinie pielęgniarstwa. Podczas robienia specjalizacji, nie nabyłam dodatkowej wiedzy i umiejętności, oprócz tej którą posiadałam. Tak więc nie przeceniajmy tego świstka papieru”.

Powyższy komentarz oddaje sedno zagadnienia w zakresie sensowności uzyskiwania tytułu specjalisty przez pielęgniarki poprzez odbywanie szkolenia specjalizacyjnego.

Powyższe wątpliwości są potęgowane przez iluzoryczne uprawnienia, które uzyskują pielęgniarki poprzez zdobycie tytułu specjalisty. Każda pielęgniarka wykonująca praktykę zawodową w szpitalu zapewne zadaje sobie pytanie: jakich czynności zawodowych nie może wykonać pielęgniarka bez tytułu specjalisty, które są przypisane tylko i wyłącznie pielęgniarce specjalistce?

Z drugiej strony analiza uprawnień, które są w kompetencjach tylko i wyłącznie pielęgniarek specjalistek wzbudza tylko irytację oraz salwy śmiechu.

Musimy na poważnie rozpocząć dyskusję o systemie doskonalenia zawodowego pielęgniarek. Dlatego niezbędne jest zdiagnozowanie obecnych absurdów w kształceniu podyplomowym naszej grupy zawodowej.

Powyższe zagadnienia poruszymy na portalu wkrótce w artykułach redakcyjnych Ogólnopolskiego Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 68

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8780 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

57 pielęgniarek z grupy 2 złożyło apelację w Sądzie Okręgowym.

6 min czytania
Szpital w związku z pozwem skierowanym przez pielęgniarki usunął je z listy specjalistek przedkładanych do Narodowego Funduszu Zdrowia… Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i…
Aktualności

Izba pielęgniarek o tym czego nie może wykonywać samodzielnie pielęgniarka w gabinecie kosmetycznym.

2 min czytania
Izba pielęgniarek- to stanowi przekroczenie zawodowych uprawnień pielęgniarek w świetle obowiązujących przepisów prawa. Stanowisko nr 5/VIII/2025Małopolskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnychz dnia…
AktualnościPraktyka zawodowa

Praca pielęgniarek – obecny wymiar czasu pracy to 7 godzin i 35 minut. Kontrowersje wokół tygodniowego skrócenia wymiaru czasu pracy.

2 min czytania
Poseł: czy policzono, ile dodatkowych pielęgniarek i położnych trzeba będzie zatrudnić, jeśli skrócimy czas pracy o 12,5%? Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka - „Te pielęgniarki zakrzyczały nasze środowisko zawodowe”.