Pielęgniarki – czy specjalizacja to konieczny wymóg czy relikt przeszłości?

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacSzkolenia pielęgniarek i położnychWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – czy specjalizacja to konieczny wymóg czy relikt przeszłości?

Pielęgniarki o szkoleniach specjalizacyjnych

Obecnie wiele pielęgniarek i położnych spotykają działania pracodawców, którzy nie uznają posiadanych specjalizacji.

Po stronie części pracodawców działania te mają na celu oszczędności środków finansowych. Ale czy tylko o to chodzi?

W ostatnich latach tysiące pielęgniarek uzyskało tytuł specjalisty. W samym roku 2022 liczba pielęgniarek i położnych, które uzyskały tytuł specjalisty wyniosła ponad 11 tysięcy. Taka sytuacja jest wynikiem podziału pielęgniarek i położnych przez związek pielęgniarek – OZZPiP.

Należy nadmienić, że tytuł specjalisty dla różnych grup pielęgniarek w siatce płac wiąże się z bardzo zróżnicowanym wzrostem wynagrodzenia zasadniczego. To kolejny aspekt patologicznej siatki płac. Pielęgniarka z grupy 6 uzyskując tytuł specjalisty może liczyć na wzrost wynagrodzenia zasadniczego o 453 PLN. Natomiast pielęgniarka z grupy 5 o 1 529 PLN.

Powyższy przykład pokazuje jak absurdalnym rozwiązaniem płacowym jest obecna siatka pałac w podmiotach leczniczych.

Specjalizacja pielęgniarek to konieczny wymóg?

Z drugiej strony należy mieć wątpliwości w zakresie samej instytucji specjalizacji pielęgniarek. Za najlepszy sposób ukazania kontrowersji w przedmiotowym zakresie, niech posłuży poniżej cytowany komentarz na facebooku pielegniarki.info.pl:

„Pielęgniarka pracująca na danym oddziale powyżej kilku lat, jest specjalistą w tej dziedzinie pielęgniarstwa. Podczas robienia specjalizacji, nie nabyłam dodatkowej wiedzy i umiejętności, oprócz tej którą posiadałam. Tak więc nie przeceniajmy tego świstka papieru”.

Powyższy komentarz oddaje sedno zagadnienia w zakresie sensowności uzyskiwania tytułu specjalisty przez pielęgniarki poprzez odbywanie szkolenia specjalizacyjnego.

Powyższe wątpliwości są potęgowane przez iluzoryczne uprawnienia, które uzyskują pielęgniarki poprzez zdobycie tytułu specjalisty. Każda pielęgniarka wykonująca praktykę zawodową w szpitalu zapewne zadaje sobie pytanie: jakich czynności zawodowych nie może wykonać pielęgniarka bez tytułu specjalisty, które są przypisane tylko i wyłącznie pielęgniarce specjalistce?

Z drugiej strony analiza uprawnień, które są w kompetencjach tylko i wyłącznie pielęgniarek specjalistek wzbudza tylko irytację oraz salwy śmiechu.

Musimy na poważnie rozpocząć dyskusję o systemie doskonalenia zawodowego pielęgniarek. Dlatego niezbędne jest zdiagnozowanie obecnych absurdów w kształceniu podyplomowym naszej grupy zawodowej.

Powyższe zagadnienia poruszymy na portalu wkrótce w artykułach redakcyjnych Ogólnopolskiego Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 68

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7698 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Polecamy torbę z krzyżówką z zawodami medycznymi.

1 min czytania
Torby na zakupy, do pracy W asortymencie Sklepu Pielęgniarek i Położnych znajdziemy kilak wzorów toreb bawełnianych. Są one dedykowane pielęgniarkom i położnym….
Aktualności

Izby pielęgniarek – czas skończyć z patologią. Rzecz o zarobkach i składkach.

1 min czytania
Pielęgniarka o zarobkach w izbach pielęgniarek i składkach ściąganych przez izby Witam Serdecznie. w środowisku pielęgniarek tematem numer jeden są obecne problemy…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac

Związek pielęgniarek - wyższa grupa od razu po podniesieniu kwalifikacji.

3 min czytania
Związek pielęgniarek o wynagrodzeniu w kontekście podnoszenia kwalifikacji zawodowych W projekcie ustawy autorstwa pani Krystyny Ptok skierowanej do sejmu napisano: 4. „Podmiot…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka - „Te pielęgniarki zakrzyczały nasze środowisko zawodowe”.