Pielęgniarki nosiły w pracy biżuterię?

3 min czytania
AktualnościOrzecznictwo sądowe
Pielęgniarki nosiły w pracy biżuterię?

Sąd o postępowaniu pielęgniarek

Ojciec zmarłego dziecka wskazał, że gdy dziecko przebywało na (…) na oddział wchodziły różne osoby bez ubrań i obuwia ochronnego. Nadto pielęgniarki wykonywały różne czynności, mając na sobie biżuterię i nie zawsze miały założone rękawiczki ochronne. Do momentu zarażenia dziewczynki żadna z pielęgniarek nie przecierała inkubatorów, ani szafek. Dopiero po stwierdzeniu sepsy u córki pielęgniarka wycierała parapet czy szafkę. Również sprzątaczki nie zachowywały podstawowych zasad higieny na oddziale, gdyż rękoma wyciągały odpady z koszy na śmieci i przekładały je do dużego foliowego worka, z którym następnie wchodziły do innych boksów. (…)

(…) Szpitalna pielęgniarka epidemiologiczna oraz K. P. (1) – przewodnicząca Zespołu (…), zeznały że bakteria, jaka została wyhodowana u O. Ś., wcześniej nie występowała w szpitalu. Przeprowadzone dochodzenie epidemiologiczne nie doprowadziło do ustalenia, jaką drogą doszło do zakażenia. Nie stwierdzono nieprawidłowości w przestrzeganiu procedur sanitarnych i nie było ujawnionych innych przypadków wyhodowania tej bakterii. Na poparcie powyższego przedłożono stosowne dokumenty sanitarno-epidemiologiczne. (…)

Zeznania pielęgniarek

Pielęgniarka pracująca w (…) nr 4 w Ł. zeznała, że miała dyżur nocny, w tym czasie dziecko było na oddechu własnym, blado-różowe, okresowo niespokojne. Wskazała, że przed oddziałem jest umywalka, mydło, płyn dezynfekujący. Pielęgniarki dokładnie myją ręce, dezynfekują i wchodzą na oddział, przed kontaktem z pacjentem zakładają jeszcze rękawiczki, które następnie po dokonaniu danej czynności są wyrzucane i jest ponownie umycie rąk. Idąc do kolejnego pacjenta wykonują tę samą procedurę. Nie ma możliwości, żeby w tych samych rękawiczkach dotykać różnych pacjentów. Na oddziale ustalone jest, że nie wolno nosić biżuterii. Nadto, mycie dziecka odbywa się w inkubatorze albo w wanience, ale jeżeli stan dziecka jest ciężki, to wówczas ustalane jest to z lekarzem. Każde dziecko ma swoją wanienkę. Rany pooperacyjne zabezpieczają chirurdzy na bloku operacyjnym. To chirurdzy zmieniają opatrunki. Pielęgniarki tylko opisują czy opatrunek jest suchy, czy przesiąknięty. Inkubatory są zmieniane co 7 dni lub w zależności od potrzeby. Inkubatory są czyszczone przez wyznaczoną do tego osobę. (…)

Przesłuchane na okoliczności sprawy pielęgniarki zeznały, że procedury przy pacjentach wykonują w rękawiczkach, dezynfekują ręce, posiadają aktualne książeczki zdrowia. Powyższe zeznania potwierdził także pielęgniarz. Matka dziecka zeznała, że jej córka została przewieziona do szpitala na ul. (…) ze szpitala im. M. w Ł.. Dziecko było wcześniakiem i nie potrafiło samodzielnie funkcjonować. Z. G. leżała na jednej sali z O. Ś., gdzie rodzice przed wejściem do dziecka są instruowani, co należy zrobić. Przed wejściem na oddział trzeba umyć i zdezynfekować ręce, po wyjściu od dziecka również trzeba było zdezynfekować ręce. Nie zauważyła, by ktoś nie przestrzegał tych procedur. Zanim Z. G. trafiła do szpitala na ul. (…) to miała wykonywane posiewy. Nadto podała, że nic wie wiedziała o tym, że w posiewach u córki ujawniono jakąkolwiek bakterię. Wskazała, że pielęgniarki wchodząc i wychodząc z sali dezynfekowały ręce.

Biegli o postępowaniu pielęgniarek

(…) Odnośnie postępowania pielęgnacyjnego – biegli nie dostrzegli naruszenia reguł właściwego postępowania. Na oddziale intensywnej terapii i anestezjologii przebywało 13 dzieci i 7 pielęgniarek na dyżurze dziennym oraz 5 pielęgniarek na dyżurze nocnym. Następnego dnia pracowało 6 pielęgniarek na zmianie dziennej i tyle samo na nocnej zmianie, przy 13 pacjentach. Ilość pielęgniarek opiekujących się pacjentami spełniała normy. Z zeznań pielęgniarek wynika, że znają i przestrzegają zasad higieniczno-sanitarnych. (…)

źródło: orzeczenia.ms.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 10

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8201 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

O pielęgniarkach działacz izby lekarskiej: pielęgniarki wykonują polecenia lekarzy.

3 min czytania
Działacz izby lekarskiej o wydawaniu poleceń pielęgniarkom… Posiedzenie sejmowej podkomisji nadzwyczajnej w dniu 11 kwietnia 2024 roku: Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Klaudiusz…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki uzyskały tytuł specjalisty w 3 dziedzinach pielęgniarstwa.

1 min czytania
Sesja wiosenna egzaminów pielęgniarek i położnych Od 8 kwietnia pielęgniarki i położne zmagają się ze specjalizacyjnymi egzaminami państwowymi. Do tej pory odbyło…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Ile pielęgniarek jest zaszeregowanych w grupie 2?

3 min czytania
Procent pielęgniarek zaszeregowanych do grupy 2 przez pracodawców… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment wypowiedzi pani Iwony Borchulskiej członka Zarządu…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

1,7 tys. pielęgniarek ukończyło ten kurs specjalistyczny. Kolejne prawie 2 tys. chce go odbyć.