Sukces pielęgniarek. Pielęgniarki z grupy 6 i 2 wygrały w sądzie ze szpitalem.

1 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Sukces pielęgniarek. Pielęgniarki z grupy 6 i 2 wygrały w sądzie ze szpitalem.

Rok 2023 rokiem pozwów pielęgniarek

Mija prawie rok od czasu kiedy personel pielęgniarski zaczął bardzo zdecydowanie odczuwać skutki ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych.

Skutki dotyczą horrendalnych różnic w wynagrodzeniach osób wykonujących ten sam zakres obowiązków oraz ponoszących tą samą odpowiedzialność zawodową. Taki stan rzeczy doprowadził do degradacji rzeszy pielęgniarek oraz odarcia ich z godności zawodowej.

Dodatkowo zapisy siatki płac pielęgniarek i położnych oraz liczne ich interpretacje spowodowały, że osoby z kwalifikacjami zapisanym w grupie 2 często nie mogą wyegzekwować wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 7 304 PLN. Ta grupa pielęgniarek ma słuszne poczucie krzywdy oraz degradacji.

Powyższej sytuacji nie rozwiązały liczne interpretacje ministerstwa zdrowia w zakresie siatki płac oraz zgłoszenie do sejmu przez związek pielęgniarek ustawy o wynagradzaniu personelu pielęgniarskiego.

Tak jak ostrzegaliśmy w lipcu 2022 roku na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych – pracodawcy wprowadzając w życie zapisy ustawy „zadarli” z pielęgniarkami ze wszystkich grup siatki płac.

Teraz mamy tego efekty…

W jednym ze szpitali pielęgniarki z grupy 6 oraz 2 pozwały pracodawcę do sądu. Zapadły wyroki. Korzystne dla obu grup pielęgniarek. Grupa 6 została uznana przez sąd za nierówno traktowaną w zatrudnieniu. Grupa 2 za zdegradowaną finansowo.

Szczegóły wkrótce na portalu…

Zainteresowane osoby zapraszamy do poniższych działów Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, w których na bieżąco informujemy oraz zajmujemy stanowiska w kontekście poruszanych zagadnień.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 52

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8294 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca podaje stawkę godzinową.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Grupa, która oferuje prawie 1500 miejsc w nowoczesnych Domach opieki dla seniorów i Klinikach rehabilitacyjnych, specjalizujących się w…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania pielęgniarek - jak prawidłowo uzasadnić pozew.

1 min czytania
Wzór uzasadnienia pozwu pielęgniarki o odszkodowanie W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, które zostało wydane 11 lipca 2024 r. publikujemy…
Komentarze
×
Aktualności

Prestiżowe spotkanie dla menedżerów placówek leczniczych - 30 czerwca 2023 r.