Sukces pielęgniarek. Pielęgniarki z grupy 6 i 2 wygrały w sądzie ze szpitalem.

1 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Sukces pielęgniarek. Pielęgniarki z grupy 6 i 2 wygrały w sądzie ze szpitalem.

Rok 2023 rokiem pozwów pielęgniarek

Mija prawie rok od czasu kiedy personel pielęgniarski zaczął bardzo zdecydowanie odczuwać skutki ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych.

Skutki dotyczą horrendalnych różnic w wynagrodzeniach osób wykonujących ten sam zakres obowiązków oraz ponoszących tą samą odpowiedzialność zawodową. Taki stan rzeczy doprowadził do degradacji rzeszy pielęgniarek oraz odarcia ich z godności zawodowej.

Dodatkowo zapisy siatki płac pielęgniarek i położnych oraz liczne ich interpretacje spowodowały, że osoby z kwalifikacjami zapisanym w grupie 2 często nie mogą wyegzekwować wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 7 304 PLN. Ta grupa pielęgniarek ma słuszne poczucie krzywdy oraz degradacji.

Powyższej sytuacji nie rozwiązały liczne interpretacje ministerstwa zdrowia w zakresie siatki płac oraz zgłoszenie do sejmu przez związek pielęgniarek ustawy o wynagradzaniu personelu pielęgniarskiego.

Tak jak ostrzegaliśmy w lipcu 2022 roku na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych – pracodawcy wprowadzając w życie zapisy ustawy „zadarli” z pielęgniarkami ze wszystkich grup siatki płac.

Teraz mamy tego efekty…

W jednym ze szpitali pielęgniarki z grupy 6 oraz 2 pozwały pracodawcę do sądu. Zapadły wyroki. Korzystne dla obu grup pielęgniarek. Grupa 6 została uznana przez sąd za nierówno traktowaną w zatrudnieniu. Grupa 2 za zdegradowaną finansowo.

Szczegóły wkrótce na portalu…

Zainteresowane osoby zapraszamy do poniższych działów Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, w których na bieżąco informujemy oraz zajmujemy stanowiska w kontekście poruszanych zagadnień.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 51

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8115 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zaskoczone pielęgniarki usłyszały w sejmie: stawka lekarza to 60 zł/godz.

3 min czytania
Stanowisko lekarzy wobec projektu ustawy autorstwa związku pielęgniarek Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach redakcyjnych przekazuje czytelnikom portalu…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
Aktualności

Podwieszki do podnośnika pacjenta: Jak wybrać najlepsze dla komfortu i bezpieczeństwa?

5 min czytania
Bezpieczeństwo i komfort pacjenta są priorytetem przy wyborze “podwieszki do podnośnika pacjenta”. W tym artykule wyjaśnimy, na co zwracać uwagę, by wybrać…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Tysiące pielęgniarek chce specjalizować się w tej dziedzinie pielęgniarstwa.