Pielęgniarka: ile szpitali wyposaża pielęgniarki w bezpieczne wenflony i tępe igły.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Pielęgniarka: ile szpitali wyposaża pielęgniarki w bezpieczne wenflony i tępe igły.

Warunki pracy pielęgniarek

W dniu 19 stycznia 2023 r. w gmachu Senatu odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia, podczas którego przedstawiono stanowisko Rady Ekspertów Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali oraz główne wnioski dotyczących bezpieczeństwa w polskich szpitalach opracowanych na podstawie programu certyfikacyjnego. Rada opiniowała też projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

Przewodnicząca zespołu senator Agnieszka Gorgoń-Komor, zauważyła, że pracownicy ochrony zdrowia są szczególnie narażeni m.in. na wystąpienie zdarzeń niepożądanych tj. ekspozycję na materiał biologiczny, zakłucia i zranienia ostrymi narzędziami, kontakt z toksycznymi lekami i stres. Przewodnicząca zespołu w nawiązaniu do projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta podkreśliła, że bezpieczny pacjent to pacjent, którym opiekuje się „biały personel” pracujący w bezpiecznych warunkach.

Dr n. med. Paweł Witt, przewodniczący Rady Ekspertów Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki poinformował uczestników posiedzenia, że deklaracja „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” została przygotowana na podstawie dyrektywy UE 32/2010 dotyczącej zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami w szpitalach i innych placówkach ochrony zdrowia.

Bezpieczeństwo personelu jest od początku priorytetem działania Koalicji, podkreślił dr Witt. Koalicja powstała, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników ochrony zdrowia w miejscu pracy m.in. poprzez promowanie i zachęcanie szpitali do korzystania z bezpiecznego sprzętu. Koalicja opracowała raport, w którym uznano za ważne tworzenie elektronicznych rejestrów zdarzeń niepożądanych, obejmujących zarówno te z udziałem pacjentów, jak i personelu medycznego.

Bezpieczny sprzęt dla pielęgniarek

Niestety, aż 75% szpitali nie ma takiego rejestru w formie elektronicznej. Prawie 1/3 placówek medycznych wskazała, że sprzęt bezpieczny stanowi w ich przypadku maksymalnie 15%, a jedynie 1/4 szpitali posiada ponad 75% sprzętu medycznego najwyższej jakości, spełniającego standardy bezpieczeństwa.

Kaniule (wenflony) bezpieczne minimalizujące ryzyko zakłucia stosuje mniej niż połowa jednostek szpitalnych, a ponad 70% placówek medycznych nie stosuje tępych igieł do przygotowywania leków.

Ważne jest, aby ustanowić konieczność tworzenia elektronicznych rejestrów zdarzeń niepożądanych, obejmujących zarówno zdarzenia z udziałem pacjentów, jak i personelu medycznego, podkreślił dr Witt. W raporcie wskazano, że edukacja personelu medycznego powinna być jednym z priorytetów w kontekście wdrożenia nowych zasad dotyczących bezpieczeństwa i jakości. Koalicja opracowała formularz dla placówek medycznych, zawierający parametry oceny jakości szpitali. Mogą one być wykorzystane dla zapewnienia bezpieczeństwa w ramach ogólnopolskiej akredytacji szpitali. Jest to pierwsza w Polsce certyfikacja bezpieczeństwa i jakości szpitali opracowana przez ekspertów z Rady Naukowej Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali. Certyfikaty są świadectwem przestrzegania wysokich standardów bezpieczeństwa w placówkach oraz potwierdzeniem podjęcia działań na rzecz popularyzacji praktyk zapewniających możliwie najbezpieczniejsze środowisko pracy dla personelu medycznego.

źródło: senat.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.9 / 5. Ilość głosów: 10

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8213 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Wynagrodzenia pielęgniarek – spotkanie w sprawie podwyżek.

3 min czytania
Ministerstwo zdrowia dalej prowadzi grę w sprawie podwyżek dla pielęgniarek… Gra na skłócenie strony społecznej? 14 maja br. w Centrum Partnerstwa Społecznego…
Aktualności

Profesjonalny gabinet trychologiczny. Jak wygląda praca pielęgniarki?

4 min czytania
Rola pielęgniarki w gabinecie trychologicznym jest niezwykle istotna, ponieważ to właśnie ona odpowiada za szereg zadań, które przyczyniają się do poprawy jakości…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Czy pielęgniarka na chirurgii może zarabiać mniej niż na OIOM? Wyrok Sądu Najwyższego.

4 min czytania
Sąd Najwyższy – pielęgniarka stała na stanowisku, że jej wynagrodzenie zasadnicze, jest zaniżone w stosunku do wynagrodzeń otrzymanych przez pielęgniarki pracujących na…
Komentarze
×
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – media podają przykłady wynagrodzeń pielęgniarek.