Pielęgniarka może żądać podwyżki wynagrodzenia jeśli wcześniej ustali z pracodawcą czy dane podniesienie kwalifikacji odpowiada potrzebom szpitala.

2 min czytania
AktualnościOrzecznictwo sądoweSzkolenia pielęgniarek i położnych
Pielęgniarka może żądać podwyżki wynagrodzenia jeśli wcześniej ustali z pracodawcą czy dane podniesienie kwalifikacji odpowiada potrzebom szpitala.

Sąd Okręgowy: „Arbitralne decyzje poszczególnych pielęgniarek nie powinny mieć wpływu na kształtowanie polityki zarówno kadrowej jak i płacowej pracodawcy.’’

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment wyroku Sądu Najwyższego. Sprawa jest bardzo na czasie, w kontekście zmian w siatce płac zapowiedzianych przez ministerstwo zdrowia.

(…) Przenosząc powyższe na grunt sprawy przedmiotowej, uznać należy zdaniem Sądu Okręgowego, iż akceptowalny jest pogląd wyrażony w apelacji, że dla uzyskania uprawnień płacowych jako dodatku za podniesienie kwalifikacji zawodowych, a przewidzianych w Regulaminie wynagradzania, winny pielęgniarki – powódki, co najmniej współpracować z pracodawcą na etapie podejmowania decyzji o rodzaju szkolenia, jakie podejmują „…w celu ustalenia czy planowany zakres szkolenia odpowiada potrzebom Szpitala”, i że „…arbitralne decyzje poszczególnych pracowników nie powinny mieć wpływu na kształtowanie polityki zarówno kadrowej jak i płacowej pracodawcy.’’

Dopiero uznanie przez pracodawcę, że charakter i tematyka podejmowanych przez powódki kursów są niezbędne dla potrzeb Szpitala którym zarządza, zrodziłyby po jego stronie obowiązek zapłaty rzeczonych dodatków.

W dostępnym sądowi z urzędu, przykładowym Regulaminie wynagradzania, a obowiązującym w innej placówce służby zdrowia, dominującą w tej materii rolę pracodawcy, wyrażono w sposób dobitniejszy. Wskazano w nim, że pracownikowi, który w trakcie zatrudnienia podwyższył swoje kwalifikacje przez ukończenie określonego etapu nauki (ukończenie specjalizacji podyplomowej), której profil jest zgodny z wykonywaną pracą, a pracodawca uzna, że uzyskane kwalifikacje są potrzebne do wykonywania czynności określonych na danym stanowisku, przysługuje wzrost wynagrodzenia zasadniczego o 5%, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło udokumentowanie nabytych kwalifikacji.

Bez wpływu – zdaniem Sądu Okręgowego – na ocenę wyrażoną wyżej pozostaje też dotychczasowa praktyka pozwanego szpitala, który, jak twierdzą pielęgniarki, w sytuacjach o identycznym stanie faktycznego dodatki takie wypłacał. Nie jest to argument za tezą o podstawie prawnej dla takich zachowań.

Taka ewentualność wybiórczego finansowania poprzez dodatki, podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników, mogłaby co najwyżej kolidować z normą art. 183a § 1 k.p., zgodnie z którą wszyscy pracownicy powinni być równo traktowani w zatrudnieniu, co nie było przedmiotem wystąpienia pielęgniarek. (…)

Do sprawy wyżej cytowanego wyroku redakcja pielegniarki.info.pl odniesie sie wkrótce.

źródło: sn.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 22

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9401 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej

Ministerstwo powtarza jak mantrę frazesy o dwuzawodowości.

3 min czytania
Nowa ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej – zapowiedź kolejnego spotkania w ministerstwie. Sprawa nowej ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej autorstwa…
Aktualności

Pewność siebie przez całą dobę: wsparcie rodzicielskie w dzień i w nocy.

5 min czytania
Rodzicielstwo to nieustający proces, który trwa przez pierwsze lata życia dziecka i rzadko jest przewidywalny. Dni zmieniają się w noce, wypełnione karmieniem,…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki mgr skarża szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki pielęgniarek od 1 lipca a szpital każe podpisać porozumienie.

2 min czytania
Pielęgniarki, które nie podpiszą „porozumienia” mają dostać wypowiedzenie z pracy.  Z redakcyjnej poczty: Informuję co się dzieje w naszym szpitalu. Otóż wszystkie…
Komentarze