W sejmie o specjalizacjach pielęgniarek – nowe przepisy furtką do nieuznawania już posiadanych tytułów specjalisty.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
W sejmie o specjalizacjach pielęgniarek – nowe przepisy furtką do nieuznawania już posiadanych tytułów specjalisty.

W sejmie o poprawce zgłoszonej przez ministerstwo zdrowia w sprawie uznawania kwalifikacji pielęgniarek i położnych

W sześciu artykułach na pielegniarki.info.pl w dniach 28-30 czerwca 2024 roku przedstawiliśmy sprawę poprawki złożonej przez ministerstwo zdrowia do ustawy pani Ptok. Szczegółowe informacje o istocie przedmiotowej poprawki przekazaliśmy w poniższych artykułach.

Poniżej cytujemy wystąpienie jednej z przedstawicielek Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych. (nazwisko słabo słyszalne)

Pani Przewodnicząca, Pani mówi, że kwalifikacje będą uznane od 1 lipca, że te dotychczasowe wszystkie są uznane. No niestety tak się nie dzieje. Nie byłoby też inicjatywy obywatelskiej, gdyby tego problemu nie było. Ja prowadząc organizację w swojej zakładowej organizacji związkowej mogę pani powiedzieć, że w tej chwili od 1 lipca 2022 roku pracodawca nie uznaje żadnych kwalifikacji.

Ja mam w tej chwili 48 pozwów sądowych właśnie z tego powodu, że koleżanki mimo, że uzyskały zgodę na kształcenie, ale już nie było tego obowiązku, nie było środków kierowanych do zakładu pracy na PESEL, więc z automatu pracodawca się wycofał. I takich przypadków w naszych podmiotach leczniczych mamy wiele. Czyli te kwalifikacje dotychczas zdobyte, one w ogóle są nieuznawane od 1 lipca 2022 roku. Czyli to jest w ogóle nieuregulowane. I ten zapis, który w tej chwili państwo proponujecie, że po zgodzie pracodawcy, on nie wyreguluje tych zaległości, czyli będzie taka luka prawna dla tych koleżanek, które nie otrzymały wzrostu wynagrodzenia do 30 czerwca 2022 i ukończyły kształcenie po 1 lipca 2022 roku.

Dlatego jeżeli już mamy dochodzić do jakiegoś tutaj rozwiązań, to po prostu nie zostawiajmy tych koleżanek w takim zawieszeniu i nie możemy zostawić takiej dużej grupy zawodowej pielęgniarek i położnych. Zresztą wszystkich innych zawodów, bo nie tylko to dotyczy pielęgniarek i położnych, ale jeżeli pracodawcy nie uznają w zakładach pracy pielęgniarkom to zdarzają się takie przypadki, że innym grupom zawodowym też są te kwalifikacje nieuznawane.

Dlatego należałoby też jakiś przepis przejściowy zrobić dla tej grupy pielęgniarek i położnych, żeby to nie stwarzało nowych procesów sądowych, a myślę, że to będzie bardzo duża grupa osób, która w tej chwili ukończyła, licząc na to, że mając ustawę wcześniej, kiedy te środki trafiały na PESEL, to koleżanki, koledzy wiedzieli o tym, że podnoszą kwalifikacje, uzyskują wyższe wynagrodzenie i one zostały jakby przez państwo oszukane.

źródło: sejm.gov.pl

Więcej informacji w sprawie przebiegu powyższego posiedzenia nadzwyczajnej podkomisji w kolejnych artykułach na pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 33

Bądź pierwszym, który oceni wpis

592 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Komentarze