Podwyżki pielęgniarek w sejmie – komu uznawać specjalizację.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Podwyżki pielęgniarek w sejmie – komu uznawać specjalizację.

Specjalizacja pielęgniarek uznawana tylko w przypadku skierowania od pracodawcy…

W trzech artykułach na pielegniarki.info.pl przedstawiliśmy sprawę poprawki złożonej przez ministerstwo zdrowia do ustawy pani Ptok. Szczegółowe informacje o istocie przedmiotowej poprawki przekazaliśmy w trzech poniższych artykułach.

Poniżej przedstawiamy wypowiedź pani posłanki Krystyny Skowrońskiej…

(…) Proponowane rozwiązanie w tej poprawce jest chyba kompromisem pomiędzy wykształceniem wymaganym, kwalifikacjami wymaganymi, a kwalifikacjami posiadanymi i w tym zakresie, gdy w ten sposób rozstrzygamy, Pani Przewodnicząca, tylko ten przepis, w kontekście samej jednostki redakcyjnej, ja myślę, że zdecydowanie łatwiej byłoby nam o tym porozmawiać przynajmniej w tych grupach, dotyczących podniesionych – piątej i szóstej i siódmej, bo myślę, że problem, o którym Państwo chcieli powiedzieć, bliżej rozwiązanie, czy bliżej sugestii Państwa, chociaż on jest rozbieżny w tej poprawce, w stosunku do dzisiejszych w grupie piątej ten współczynnik pracy wynosi 1.02, w projekcie obywatelskim 1.19, w proponowanej poprawce 1.15. W grupie szóstej mamy przypadek 0,94 jest dzisiaj współczynnik pracy proponowany 1,09, w poprawce zaproponowany 1,08.

Ale chcę powiedzieć, że jeżeli rozpatrujemy cały projekt, to kompleksowo powinniśmy podejść do tych dwóch tematów. Wszyscy Państwo pamiętacie kwalifikacje wymagane i kwalifikacje posiadane. W tym zakresie Kodeks Pracy regulowałby tryb podnoszenia kwalifikacji, obowiązek pracodawcy przeniesienia na inne stanowiska, określenia zakresu pracy. W kontekście druga strona, to co jest w projekcie obywatelskim, ona jest bardzo bliska i chciałabym opowiedzieć tego, jak jest w projekcie obywatelskim. To nie ma tak, że projekt obywatelski jest jeden do jednego.
Ten kompromis, który zaproponowała Pani Przewodnicząca, idzie w kierunku tego, żeby się nie rozjechały nam sprawy finansowania ochrony zdrowia, bo jeśli popatrzymy, to nie ma czasu tak jak w ubiegłym roku.

Popierałam bardzo i popieram dalej rozwiązania, które powinny być w środowisku, ale nie mamy już nawet rezerwy. Zapłacone pieniądze i rozwiązanie rezerwy, Państwo pamiętajcie, koniec roku i później zapłacone w bieżącym roku nadwykonania. Wydrenowany cały Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie ma z czego… w tym kontekście byłoby trudno znaleźć pieniądze. Ja jestem ze wszech miar, ale patrząc na wskaźniki… teraz czy posiadamy i czy będziemy się kształcić? Zdaję sobie sprawę z ciężkiej pracy Państwa, ale… jeżeli chcemy mieć kwalifikacje, to wszyscy je podnosimy, całe życie. Kończę – do jakiegoś konsensusu musimy dojść. (…)

źródło: sejm.gov.pl

Więcej informacji w sprawie przebiegu powyższego posiedzenia nadzwyczajnej podkomisji w kolejnych artykułach na pielegniarki.info.pl

Zobacz także:

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.1 / 5. Ilość głosów: 99

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1101 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Komentarze