Pielęgniarki – pani Krystyna Ptok w sejmie o pensjach pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – pani Krystyna Ptok w sejmie o pensjach pielęgniarek.

Wypowiedź pani Krystyny Ptok o wynagrodzeniach pielęgniarek w sejmie w dniu 27 czerwca 2024 roku

W pięciu artykułach na pielegniarki.info.pl w dniach 28-30 czerwca 2024 roku przedstawiliśmy sprawę poprawki złożonej przez ministerstwo zdrowia do ustawy pani Ptok. Szczegółowe informacje o istocie przedmiotowej poprawki przekazaliśmy w poniższych artykułach.

Poniżej przedstawiamy wypowiedź Pani Krystyny Ptok na posiedzeniu sejmowej podkomisji w dniu 27 czerwca 2024 roku.

Ja w imieniu wnioskodawcy. Daliśmy Państwu propozycję podziału tabeli dla zawodów medycznych i niemedycznych. Wydawało nam się, że to jest dobre rozwiązanie, bo każdy z medyków siedzących na sali ma obowiązek… ci, którzy mają samodzielność zawodową, muszą realizować zadania do pacjentów zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i liczyliśmy na zrozumienie Państwa, bo my nie odnajdujemy się w innych sektorach gospodarki narodowej, jak wyłącznie w sektorach ochrony zdrowia. Każdy inny pracownik ze szpitala może pracować w innym sektorze. Ja, jeśli się przekwalifikuję.

I daliśmy Państwu narzędzie do wykorzystania, dotyczące podziału tego załącznika z ustawy matki na dwie części i dla pracowników medycznych wykształcenie posiadane, bo podnosimy te kwalifikacje w celu realizowania zadań na najwyższym poziomie dla pacjentów, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.

Jeszcze chcę przypomnieć cele wniesionego projektu przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, bo tak bardzo podnosi się aspekt finansowy i mówi się ile to pielęgniarki nie zarabiają. Ja chcę powiedzieć, że w grupie drugiej, tej najwyższej, pielęgniarek z ogółu zatrudnionych w systemie ochrony zdrowia liczbowo, bo już nie powiem o nakładających się etatach, z 361 tysięcy pielęgniarek, tylko 10% uzyskuje najwyższą grupę magistra ze specjalizacją. Jest zakwalifikowanych liczbowo, to są dane Państwa – Ministerstwa Zdrowia.

Z tej grupy 10% aktualnie tylko 6% ma uznane przez pracodawców kwalifikacje. Jesteśmy dyskryminowane w systemie, bo to pielęgniarki przede wszystkim są w sądach i jest tych spraw bardzo dużo. (…)

źródło: sejm.gov.pl

Więcej informacji w sprawie przebiegu powyższego posiedzenia nadzwyczajnej podkomisji w kolejnych artykułach na pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.9 / 5. Ilość głosów: 33

Bądź pierwszym, który oceni wpis

592 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Komentarze
×
Aktualności

Jak ciągła opieka wspiera zapobieganie nawrotom uzależnień