Jak związek pielęgniarek podzielił pielęgniarki na gorsze i lepsze.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychWynagrodzenia pielęgniarek
Jak związek pielęgniarek podzielił pielęgniarki na gorsze i lepsze.

Wynagrodzenia w podmiotach leczniczych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych jest organizacją, która powinna walczyć o należne miejsce zawodu pielęgniarki i położnej w systemie wynagradzania pracowników podmiotów leczniczych. Ten związek powinien szczególnie dbać o sprawiedliwe płace pielęgniarek i położnych ze względu na zakres obowiązków, które wykonują. Obowiązki zawodowe powinny natomiast wynikać z zakresu odpowiedzialności i uprawnień. Powyższe
czynniki powinny mieć zasadniczy wpływ na wysokość wynagrodzeń poszczególnych pielęgniarek i położnych. Niestety, powyższa „oczywista oczywistość” nie spotkała się ze zrozumieniem działaczy związku pielęgniarek.

Związek uznał, że wynagrodzenie pielęgniarek powinno być determinowane przez posiadane… wykształcenie.

I w ten sposób związek pielęgniarek wraz z 8 innymi związkami zawodowymi wchodzącymi w skład tzw. porozumienia zawodów medycznych dokonał poniższego podziału pielęgniarek i położnych na grupy i przypisał im współczynniki pracy. Obrazuje to tabela, którą znajdziesz we wrześniowym wydaniu Gazety na stronie 2.

Ten podział autorstwa porozumienia zawodów medycznych (PZM), w skład którego wchodził związek pielęgniarek – OZZPiP, jest początkiem zła w zakresie polityki płacowej w ochronie zdrowia.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych jako jedyna kwestionowała publicznie siatkę płac opracowaną przez PZM i kierowała do Porozumienia m.in. poniższe pytanie: Do jakiej grupy, według PZM, ma być przypisana pielęgniarka lub położna z tytułem magistra, która nie posiada specjalizacji?

Odpowiedź jest oczywista i sprowadza się do stwierdzenia: (NIE)porozumienie Zawodów Medycznych potraktowało magistra pielęgniarstwa i położnictwa na równi z pielęgniarką z wykształceniem średnim! Co ciekawe, Porozumienie w powyższym zakresie w odmienny sposób potraktowało inne zawody medyczne. W ich przypadku tytuł magistra powodował przypisanie współczynnika pracy wyższego niż w przypadku posiadania wykształcenia średniego (np. zawód fizjoterapeuty).

Teraz przyjrzyjmy się, w jaki sposób związek pielęgniarek – OZZPiP w ramach porozumienia zawodów medycznych zróżnicował wynagrodzenia pielęgniarek i położnych, które wykonują takie same zadania na szpitalnych oddziałach. (…)

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 132

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8881 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: nadal nie ma zrozumienia w zakresie urlopu dla poratowania naszego zdrowia.

2 min czytania
Pielęgniarki nie mają prawa do płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, w odróżnieniu od nauczycieli czy funkcjonariuszy służb mundurowych. W artykule pt. Pielęgniarki…
Aktualności

Pielęgniarki i położne - czy tylko wyższe wynagrodzenia motywują rozwój zawodowy?

4 min czytania
Wyniki badań wśród pielęgniarek i położnych Poniżej przedstawiamy wyniki badań własnych, przeprowadzonych na potrzeby napisania pracy magisterskiej. Rozwój zawodowy pielęgniarek i położnych…
Aktualności

Pielęgniarki - ustalą maksymalne stawki kontraktowe czy te umowy zlikwidują.

3 min czytania
Dyskusja w sejmie o rodzajach umów w podmiotach leczniczych i ograniczeniu wysokości dochodów z tego tytułu. Publikujemy fragmenty wypowiedzi podczas posiedzenia sejmowej…
Komentarze