Pielęgniarstwo w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

1 min czytania
Aktualności
Pielęgniarstwo w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

Prawne i etyczne standardy wykonywania zawodu pielęgniarki

Pielęgniarka (pielęgniarz) to jeden z dwóch, obok lekarzy, tradycyjnych i podstawowych, zawodów medycznych polskiego systemu ochrony zdrowia. Pielęgniarki stanowią najliczniejszą grupę wśród zawodów medycznych w Polsce i ogrywają istotną rolę w polskim systemie ochrony zdrowia.

Współcześnie pielęgniarka to samodzielny zawód medyczny, którego wykonywanie polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w określonym prawem zakresie. Jest to zawód cechujący się bardzo dynamicznym rozwojem/ wzrostem kompetencji w ostatnich latach. Wykonywanie tego zawodu wymaga ukończenia studiów kierunkowych co najmniej 1 stopnia (licencjat) i uzyskania prawa wykonywania zawodu.

Zawód pielęgniarki jest zawodem od lat uregulowanym ustawowo i posiadającym własny samorząd zawodowy. Warunki dostępu do zawodu pielęgniarki i standardy prawne jego wykonywania określa obecnie ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 814), dalej: u.z.p.p. Natomiast dalej: u.s.p.p., reguluje organizację samorządu zawodowego oraz zasady odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek.

Wykonywanie zawodu zarówno pielęgniarki, jak i położnej reguluje ta sama ustawa, a także mają one wspólny samorząd zawodowy. Jednakże, podkreślić należy, że są to dwa odrębne zawody. Pielęgniarstwo to odrębny od położnictwa i samodzielny kierunek kształcenia (studiów). Zawód pielęgniarki różni od zawodu położnej poza odrębnym tokiem kształcenia przede wszystkim zakres czynności zawodowych!

Celem niniejszej monografii jest przedstawienie i analiza aktualnego statusu zawodowego polskich pielęgniarek i ich roli w systemie ochrony zdrowia.

Pod redakcją: Małgorzata Paszkowska

Rok wydania: Warszawa 2025

ISBN: 978-83-8270-369-6

Liczba stron: 288

źródło: fragment publikacji Małgorzaty Paszkowskiej „Pielęgniarka w systemie ochrony zdrowia w Polsce”

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.8 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze