Izba pielęgniarek mebluje rynek szkoleń. Pod siebie..

1 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychSzkolenia pielęgniarek i położnych
Izba pielęgniarek mebluje rynek szkoleń. Pod siebie..

Izba pielęgniarek na rynku szkoleń

W ostatnim czasie poruszamy temat dotyczący działania jednej z izb okręgowych pielęgniarek w zakresie sposobu refundacji kosztów kształcenia podyplomowego. Poniższa informacja
została opublikowana w 2023 roku na stronie internetowej jednego z podmiotów, który prowadzi szkolenia zawodowe pielęgniarek.

Niestety, zmiana w znacznym stopniu ogranicza pielęgniarkom i położnym możliwość wyboru ośrodka szkoleniowego, bowiem w przypadku chęci ubiegania się o dofinansowanie – preferuje wyłącznie ośrodek kształcenia podyplomowego prowadzony przez okręgową izbę.

Osoby, które wybiorą innego organizatora kształcenia niż ośrodek izby, nie otrzymają dofinansowania do wybranego kursu, jeżeli taki sam kurs realizowany będzie przez izbę. Co więcej, kurs innego organizatora nie musi być realizowany w tym samym czasie. Wystarczy, że izba zaplanuje organizację tego samego kursu w okresie 4 miesięcy od terminu kursu prowadzonego przez inny ośrodek, a dofinansowanie do tego samego kursu w innym ośrodku nie zostanie przyznane.

W regulaminie zmianie uległa również liczba miesięcy odprowadzonych składek do okręgowej izby, która uprawnia do ubiegania się o dofinansowanie. Kiedyś był to 1 miesiąc. Teraz jest to już 12 miesięcy. Tym samym pielęgniarka/położna dopiero po odprowadzeniu 12 składek będzie mogła ubiegać się o dofinansowanie do jakiejkolwiek formy kształcenia podyplomowego.

Nowy regulamin nie przewiduje także możliwości otrzymania dofinansowania w realizacji kilku kursów jednocześnie. Przykładowo: by ukończyć kurs kwalifikacyjny, trzeba mieć często ukończone również dodatkowe kursy specjalistyczne. Kiedyś krótsze kursy specjalistyczne można było realizować podczas trwania dłuższego kursu kwalifikacyjnego i otrzymać do wszystkich dofinansowanie izb. Od teraz, by nie płacić 100% ceny dodatkowych kursów, każdy z kursów należy robić oddzielnie. To wydłuży czas uzyskania pełnych kwalifikacji. (…)

Więcej informacji w tej sprawie znajdziesz w styczniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Kliknij w link poniżej.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 8

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze