MZ o zakresie nowych kompetencji pielęgniarek.

1 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
MZ o zakresie nowych kompetencji pielęgniarek.

Zmiany mają wejść w życie w I półroczu 2025 roku i dotyczą rozszerzenia uprawnień zawodowych pielęgniarek i położnych…

Ministerstwo zdrowia w wykazie prac legislacyjnych zamieściło projekt zmiany poniższego rozporządzenia. Proponowane zmiany mają wejść w życie w I półroczu 2025 roku i dotyczą rozszerzenia uprawnień zawodowych pielęgniarek i położnych.

Nr w Wykazie: MZ 1772

Tytuł rozporządzenia: projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne.

Podstawa wydania: art. 15a ust. 8 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej.

Przyczyna i potrzeba wprowadzenia rozwiązań, które planuje się zawrzeć w projekcie:

Minister właściwy do spraw zdrowia po zasięgnięciu opinii Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Aptekarskiej określi, w drodze rozporządzenia:

1) wykaz:

a) substancji czynnych zawartych w lekach, o których mowa w ust. 1,

b) środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, o których mowa w ust. 1,

c) wyrobów medycznych, o których mowa w ust. 1,

2) wykaz badań diagnostycznych, o których mowa w ust. 6- biorąc pod uwagę niezbędne kwalifikacje oraz wymagany zakres umiejętności i obowiązków pielęgniarki i położnej.

Istota rozwiązań, które planuje się zawrzeć w projekcie:

Rozporządzenie wprowadza nowe świadczenie pn. „Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej”, w ramach którego uprawnionym osobom pracującym w podmiocie leczniczym realizującym świadczenia w ramach podstawowej opieki zdrowotnej umożliwiono wystawienie skierowania na badania diagnostyczne tj.: hormon tyreotropowy (TSH), aminotransferaza alaninowa (ALAT), aminotransferaza asparaginianowa (ASPAT), gammaglutamylotranspeptydaza (GGTP), lipoproteina A, PSA całkowite u mężczyzn.

Imię, nazwisko, stanowisko lub funkcja osoby odpowiedzialnej za opracowanie projektu:

Urszula Demkow, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia

Planowany termin wydania / Publikacja w Dz. U I półrocze 2025 r.

źródło: gov.pl/web/zdrowie

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 1.9 / 5. Ilość głosów: 28

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze