Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

3 min czytania
Aktualności
Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

Psychoterapia to już nie tylko forma leczenia, lecz także efektywne narzędzie wspierające samopoznanie i osobisty rozwój. Dzięki rosnącej świadomości społecznej i łatwiejszemu dostępowi do specjalistów, coraz więcej osób zaczyna z niej korzystać i traktuje psychoterapię jako inwestycję w siebie. Czym dokładnie jest ten proces i dlaczego warto zdecydować się na pomoc psychoterapeuty? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia to forma profesjonalnego wsparcia psychologicznego, oparta na rozmowie i ścisłej współpracy między pacjentem a terapeutą. Jej celem jest pomoc w zrozumieniu i przepracowaniu problemów natury psychicznej, emocjonalnej lub interpersonalnej. W zależności od wybranego nurtu, psychoterapia może również wspierać leczenie zaburzeń oraz chorób psychicznych. Prowadzona w odpowiedni sposób, przynosi wiele korzyści – od poprawy samopoczucia i pogłębienia samoświadomości, po rozwijanie skutecznych strategii radzenia sobie z codziennymi trudnościami. Odbywa się najczęściej w formie regularnych spotkań – indywidualnych, grupowych, rodzinnych lub par.

Jaki nurt terapeutyczny wybrać? 

W psychoterapii wyróżnia się wiele podejść, czyli nurtów terapeutycznych, z których każdy opiera się na innych założeniach i metodach pracy z pacjentem. Wybór odpowiedniego nurtu zależy przede wszystkim od rodzaju trudności, z jakimi zmaga się klient, jak i jego osobistych preferencji. Wyróżnia się wśród nich m.in.:

  • Psychoterapię psychodynamiczną – skupia się na nieświadomych procesach i wpływie przeszłości – zwłaszcza dzieciństwa – na aktualne problemy emocjonalne.
  • Psychoterapię poznawczo-behawioralną (CBT) – pomaga w rozpoznaniu i zmianie negatywnych schematów myślenia oraz zachowań. Często jest stosowana także w leczeniu depresji, lęków czy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.
  • Psychoterapię humanistyczną – największy nacisk kładzie na empatię, akceptację i indywidualne podejście do każdej osoby. Terapeuta w trakcie procesu terapeutycznego towarzyszy klientowi w odkrywaniu własnego potencjału. 
  • Terapię systemową – bardzo często stosowana w pracy z rodzinami i parami. Analizuje relacje i role w systemie jako źródło problemów emocjonalnych.
  • Terapię Gestalt – skupia się na „tu i teraz” oraz integracji myśli, emocji i ciała. Pomaga zwiększyć świadomość siebie, swoich potrzeb i reakcji, kładąc nacisk na odpowiedzialność za własne wybory.
  • Terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach – podejście krótkoterminowe, które koncentruje się nie na analizie problemu, lecz na poszukiwaniu skutecznych rozwiązań oraz budowaniu pożądanej przyszłości. Kluczowe jest tu wydobywanie z klienta jego zasobów i umacnianie pewności siebie. 
  • Terapię schematów – inaczej rozszerzenie terapii CBT, szczególnie skuteczne przy głęboko zakorzenionych schematach myślowych i emocjonalnych.

Dlaczego warto uczęszczać na psychoterapię?

Wiele osób wciąż podziela pogląd, że psychoterapia jest tylko dla osób z poważnymi problemami natury psychicznej. Tak naprawdę jednak może przynieść korzyści każdemu. Jakie? M.in.: 

Lepsze zrozumienie siebie

Terapia pomaga dotrzeć do przyczyn różnych emocji i zachowań, których często nie rozumiemy. Dzięki temu możemy podejmować bardziej świadome decyzje i żyć w zgodzie ze sobą. 

Rozwój emocjonalny i interpersonalny 

Terapia uczy, jak rozpoznawać i wyrażać emocje, stawiać granice, budować zdrowsze relacje i unikać powtarzania podświadomych schematów, które nam nie służą. Pomaga też uporać się z przeszłymi traumami i odzyskać spokój. 

Wsparcie 

Żałoba, rozstanie, wypalenie zawodowe, kryzys tożsamości – to wszystko bardzo trudne momenty w życiu każdego, z którymi często ciężko poradzić sobie na własną rękę.  Psychoterapeuta pomaga je zaakceptować i przejść przez nie w bezpieczny sposób. 

Poczucie sprawczości 

Proces terapeutyczny pomaga również odzyskać kontrolę nad własnym życiem – zwłaszcza zaś emocjami, nawykami czy też relacjami. W ten sposób zwiększa się nasze poczucie sprawczości, co umożliwia skuteczne radzenie sobie z różnymi wyzwaniami na co dzień. 

Emocjonalne oczyszczenie 

Terapia to miejsce, w którym można otwarcie mówić o swoich lękach, myślach i doświadczeniach – bez oceniania oraz presji – a dzięki temu oczyścić się z nieraz trudnych przeżyć. Umożliwia to odblokowanie zasobów potrzebnych do rozwoju, podejmowania nowych wyzwań i budowania zdrowych relacji.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki emerytki – gdyby nie one system by runął.

2 min czytania
Czy polski system ochrony zdrowia jest gotowy na ogromny brak pielęgniarek i położnych? Publikujemy kolejny fragment wywiadu udzielonego w dniu 12 maja…
Aktualności

Komitet Emerytowanych Pielęgniarek i Położnych - Izby Lekarskie nie ściągają składek od emerytów.

1 min czytania
Komitet: o naszym losie decydują osoby, które są oderwane od rzeczywistej pracy przy łóżku chorego i dlatego podejmują decyzje bardzo obciążające dla…
AktualnościPraktyka zawodowa

Związek pielęgniarek: 60-cio letnia pielęgniarka nie jest w stanie poradzić sobie z korpulentnym pacjentem.

2 min czytania
Do wykonywania zawodu pielęgniarki „potrzeba oprócz intelektu jeszcze siły, a siły fizycznej to raczej pielęgniarka emerytka nie ma”. Publikujemy fragment wywiadu udzielonego…
Komentarze