Pielęgniarka podała lek na ustne zlecenie. Co na to sąd?

1 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarka podała lek na ustne zlecenie. Co na to sąd?

Czy lekarz nie powinien podlegać postępowaniu dyscyplinarnemu za wydanie ustnego zlecenia?

W jednym z wyroków sądowych zapisano:

(…) Prowadzono również postępowanie dyscyplinarne w stosunku do pielęgniarek, które sprawowały opiekę nad pacjentem. Zarzucono im niedopełnienie obowiązku prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej, a czterem innym, że podały pacjentowi lek na ustne zlecenie lekarza dyżurnego, nie zlecone pisemnie w indywidualnej karcie zleceń i nie dopełniły obowiązku prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej. Pielęgniarki zostały uznane za winne popełnienia zarzucanych im czynów. (…)

źródło: orzeczenia.ms.gov.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Kiedy czyta się regulacje prawne oraz ich wykładnie w zakresie zasad wykonywania przez pielęgniarki zleceń lekarskich można odnieść wrażenie, że są pisane przez osoby nie mające pojęcia o realiach wykonywania zawodu pielęgniarki. Rzeczą rzucająca się w oczy jest brak proporcji pomiędzy odpowiedzialnością lekarza i pielęgniarki. Całe odium przeniesione jest na stronę wykonawcy zlecenia czyli pielęgniarki. Zatem zadajmy sobie pytanie: co z zasadami wydawania zleceń lekarskich przez lekarza?

Otóż z powyższego cytatu z wyroku sądu wynika, że pielęgniarki „podały pacjentowi lek na ustne zlecenie lekarza dyżurnego, nie zlecone pisemnie w indywidualnej karcie zleceń”. Pielęgniarki zostały w postępowaniu dyscyplinarnym, prowadzonym w podmiocie leczniczym (nie przez sąd) uznane za winne.

Nie znamy szczegółów przedmiotowej sprawy ale to nie znaczy, że nie możemy postawić zasadniczych pytań w zakresie prawidłowej procedury wydawania zleceń przez lekarzy.

Pytanie pierwsze: czy lekarz nie powinien podlegać postępowaniu dyscyplinarnemu za wydanie ustnego zlecenia i nie wpisanie go do karty zleceń?

Pytanie drugie: czy lekarz miał prawo wydać zlecenie lekarskie ustne za nim wpisał je do karty zleceń lekarskich?

Powyższe pytania dotyczą wydawania zleceń lekarskich nie tylko w kontekście omawianego wyroku ale w skali ogólnopolskiej.

Zwrócimy się do ministra zdrowia o wykładnię w przedmiocie dopuszczalności wydawania zlecenia lekarskiego ustnego przed wpisaniem do karty zleceń lekarskich. Naszym zdaniem lekarz nie ma prawa wydać ustnego zlecenia pielęgniarce przed wpisaniem do karty zleceń. Oczywiście sytuacja ta nie dotyczy wykonywania zleceń lekarskich pacjentowi w stanie zagrożenia życia.

Czy zgadzasz się z tezami zawartymi w powyższym komentarzu redakcji pielegniarki.info.pl?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 83

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8874 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki generalnie tego nie zaakceptują.

2 min czytania
Sejm – poseł o pielęgniarkach. Redakcja pielegniarki.info.pl przedstawia jedną z wypowiedzi, która padla podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony…
Aktualności

Jak dbać o wątrobę?

2 min czytania
Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Pełni ponad 500 funkcji, m.in. bierze udział w trawieniu tłuszczów, magazynuje witaminy, neutralizuje…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki – działacze izby są zwolnieni z przeszkolenia po przerwie w wykonywaniu zawodu?

2 min czytania
Pielęgniarka pyta – czy panie pielęgniarki zatrudnione w izbach, odnawiają  prawo wykonywania zawodu w formie wolontariatu, tak jak nasze koleżanki pielęgniarki, które…
Komentarze