Sąd także ocenił zakres odpowiedzialności pielęgniarek z grupy 2 oraz 5 i 6.
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje fragment wyroku Sądu Rejonowego z dnia 30 czerwca 2025 roku. Skarżąca szpital otrzymała prawie 50 tys. odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.
(…) Gdy skarżąca szpital podejmowała pracę otrzymała zakres czynności. Był to zakres przygotowany dla stanowiska pielęgniarki odcinkowej. W druku w oznaczeniu stanowiska skreślono słowo „pielęgniarki”, a nadpisano „położnej”, jednak takich korekt nie dokonano w poszczególnych paragrafach dokumentu.
Podobnie rzecz się miała z kolejnym podobnym dokumentem.
Dowód: zakres czynności – k. 9 i nast. cz. B akt osobowych powódki , zakres zadań, obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności – k. 16 i nast. cz. B akt osobowych powódki
Ostatni pisemny zakres obowiązków (karta stanowiska pracy) pochodzi z września 2011 r. i dotyczy stanowiska starszej położnej. W zakresie tym jako zadania szczegółowe wymienione są: ustalanie rozpoznania problemów pielęgnacyjnych poszczególnych pacjentów na podstawie danych uzyskanych z obserwacji i rozmów z pacjentem i/lub jego rodziną oraz z informacji uzyskanych od innych członków zespołu terapeutycznego, planowanie opieki pielęgnacyjnej stosownie do stanu zdrowia pacjenta, diagnozy pielęgniarskiej i lekarskiej oraz ustalonego postępowania diagnostycznego i leczniczo-rehabilitacyjnego, realizowanie opieki pielęgnacyjnej według ustalonego planu i aktualnego stanu pacjenta oraz zleconego programu diagnostyczno-leczniczego i rehabilitacyjnego, stałe kontrolowanie wykonanych działań i ocenianie wyników postępowania pielęgnacyjnego, dokumentowanie w formie papierowej i elektronicznej zgodnie z przepisami prawa i uregulowaniami wewnętrznymi, utrzymanie w stałej gotowości aparatury i sprzętu medycznego (m.in. nadzór nad przekazaniem do sterylizacji i odbiór ze sterylizacji, przeprowadzanie właściwej dezynfekcji sprzętu, racjonalna gospodarka materiałami lekami i sprzętem, współuczestniczenie w procesie adaptacji zawodowej nowo przyjętych położonych i opiekunek.
Dowód: karta stanowiska pracy – k. 83 cz. B akt osobowych powódki
W praktyce jako specjalista położna w okresie objętym sporem zajmowała się realizacją świadczeń pielęgniarskich oraz współuczestniczyła w procesie diagnostyczno – leczniczym pacjenta. Pobierała pacjentom krew, zakładała wenflony, podawała leki doustnie, dożylnie, domięśniowo, mierzyła temperaturę, saturację, ciśnienie, tętno, asystowała przy cewnikowaniu i pobieraniu u pacjentów płynu rdzeniowo – mózgowego, wypełniała dokumentację, wykonywała czynności pielęgnacyjne (mycie, karmienie, przewijanie) wobec tych małoletnich, którym nie towarzyszyli rodzice, pomagała w takich czynnościach rodzicom pozostałych chorych dzieci.
Dokładnie taki sam zakres czynności miały zatrudnione w oddziale pielęgniarki specjalistki. Dotyczyło to zarówno tych z nich, które posiadały wykształcenie średnie i specjalizację, jak i tych, które obok specjalizacji miały licencjat czy studia wyższe. W tamtym okresie studia wyższe i specjalizację miała pracująca w oddziale inna pielęgniarka specjalistka. Uzyskała ona dyplom magistra pielęgniarstwa w 2012 r., a w marcu 2021r. tytuł pielęgniarki specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego.
Pielęgniarki specjalistki niezależnie od ich wykształcenia nie wykonywały żadnych dodatkowych zadań poza tymi, które wykonywała skarżąca szpital. Stan i wiek pacjenta nie wpływały na to, czy dzieckiem zajmowała się specjalistka położna czy specjalistka pielęgniarka. Bez znaczenia był też rodzaj posiadanej specjalizacji (pediatryczna, neonatologiczna, anestezjologiczna). Tożsama była odpowiedzialność powódki i specjalistek pielęgniarek.
Poza powódka i pielęgniarkami w oddziale pracowały także opiekunki, jednak ich zakres obowiązków był mniejszy, ograniczał się tylko do czynności pielęgnacyjnych. (…)
źródło: orzeczenia.ms.gov.pl