Pielęgniarka przetoczyła krew. Lekarz nie był obecny.

2 min czytania
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa
Pielęgniarka przetoczyła krew. Lekarz nie był obecny.

Lekarz nie dokonał identyfikacji biorcy krwi oraz kontroli dokumentacji medycznej przed zabiegiem przetoczenia, który zlecił pielęgniarce…

Sąd Rejonowy stwierdził: 

(…) lekarz pełniąc funkcję koordynatora w Oddziale Chorób Wewnętrznych i będąc zobowiązany do przestrzegania właściwego sposobu postępowania diagnostyczno-leczniczego naraził pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez niedopełnienie obowiązków związanych z przetoczeniem pacjentowi preparatu krwiopochodnego w ten sposób, że zlecił wykonanie przetoczenia składnika krwi pielęgniarce nie posiadającej uprawnień do przetaczania krwi i jej składników, nie był obecny w chwili rozpoczęcia przetoczenia, nie dokonał identyfikacji biorcy krwi oraz kontroli dokumentacji medycznej przed zabiegiem przetoczenia, tj. sprawdzenia wyniku próby zgodności i oznaczenia grupy krwi pacjenta oraz nie obserwował pacjenta podczas przetoczenia, czym naruszył przepisy § 3 ust 1 i § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 października 2017 r. w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w zw. z art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, na skutek czego doszło do przetoczenia przyjętemu do ww. placówki medycznej w stanie ciężkim pokrzywdzonemu niezgodnego w układzie AB O koncentratu krwinek czerwonych, przeznaczonego dla innego pacjenta, czego skutkiem była poważna niepożądana reakcja – niedokrwistości immunohemolitycznej, wystąpienie ostrej niedomogi krążeniowo- oddechowej u osoby ze śródmiąższowym zapaleniem płuc w przebiegu COVID-19 z licznymi przewlekłymi zmianami chorobowymi w obrębie układu sercowo-naczyniowego, skutkujących zgonem pokrzywdzonego w dniu tj. popełnienia przestępstwa z art. 160 § 2 kk w zb. z art. 155 kk w zw. z art. 11 § 2 kl. 

(…) Z zakresu świadczeń realizowanych przez lekarza Koordynatora Oddziału Chorób Wewnętrznych stanowiącego załącznik nr 1 do umowy podpisanej przez oskarżonego lekarza wynika, że nie realizował on obowiązków wynikających z nadzoru oraz zapisów w zakresie:

  • pkt V ppkt. 1- opracowanie projektów, aktów normatywnych, pism i instrukcji – jako koordynator oddziału, który przemianowano na oddział leczący Covid19. Lekarz koordynujący nie stworzył instrukcji opisującej organizację zabiegu przetoczenia składnika krwi na oddziale w czasie pandemii COVID19 i wprowadzonym w związku z tym rygorem sanitarnym. Nie opracowała zasad organizacji przetoczenia składnika krwi uwzględniających szczególny czas rygoru sanitarnego związanego z bezpieczeństwem pacjentów i personelu medycznego równocześnie zgodnych z wymogami prawnymi tego zabiegu. Dokumenty pt.: „Wewnętrzne ustalenia toczenia krwi i jej składników oraz produktów krwiopochodnych na potrzeby Oddziału COVID oraz dokument o tym samym tytule z autoryzacją lekarza  i pielęgniarki oddziałowej zawierają tylko spis procedur, bez opisu czynności, które należy wykonać. Zatem nie stanowią żadnych instrukcji lub zaleceń. (…)

Dalsze informacje w sprawie wkrótce na pielegniarki.info.pl 

źródło: ms.gov.pl


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.8 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8892 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: ja podnosiłam, dźwigałam. A teraz jestem po operacjach.

2 min czytania
Sprawa pielęgniarki trafiła do sądu. Pacjent uważał, że pielęgniarka odmówiła podniesienia go, wskazując, iż nie chce sobie uszkodzić kręgosłupa. W jednym z…
Aktualności

Polecamy książki dla pielęgniarek.

2 min czytania
Książki dla pielęgniarek W pracy pielęgniarki kluczowe jest nie tylko posiadanie odpowiednich umiejętności praktycznych, ale także ciągłe poszerzanie wiedzy teoretycznej. Współczesne podręczniki…
Aktualności

Izba pielęgniarek - pielęgniarka powinna mieć uprawnienie do samodzielnego ordynowania adrenaliny.

1 min czytania
Ministerstwo o uprawnieniach pielęgniarek. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego…
Komentarze