Pielęgniarki obawiają się przekazania do egzekucji komorniczej sprawy niepłacenia składek…
Szanowna Pani Minister,
zwracam się do Pani w sprawie wyjaśnienia praktyk stosowanych przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Przeworsku, które pozwalają na pobieranie od emerytowanych pielęgniarek i położnych składki członkowskiej w kwocie 82 zł miesięcznie niezależnie od wypracowanego dochodu członka. W uchwale nr 5 I Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych VIII kadencji z dnia 23 września 2024 r. w paragrafie 4 znalazł się zapis: „ze składek zwolnione są pielęgniarki i położne, które zaprzestały wykonywania zawodu i złożyły we właściwej okręgowej izbie pielęgniarek i położnych oryginał Prawa Wykonywania Zawodu. Nieuregulowanie przez pielęgniarkę, położną składek członkowskich za pełne dwa okresy płatności uprawnia właściwą okręgową Izbę, której jest ona członkiem, do wszczęcia postępowania zgodnie z art. 92 ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz. U. 2021, poz.628)”.
(…)
W proteście zawarto też prośbę o ulgę lub zwolnienie z płacenia składki członkowskiej między innymi ze względu na: niskie dochody, nabycie praw emerytalnych, pracę na zmniejszonych cząstkowych etatach, długotrwałe zwolnienie lekarskie lub urlopy wychowawcze. W odpowiedzi pielęgniarki otrzymały informację, że tylko Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych może zmienić obowiązujący przepis, jeśli uzyska głos większości delegatów.
(…)
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy Ministerstwo Zdrowia podejmie działania zmierzające do obniżenia ustalonej kwoty składki członkowskiej na rzecz okręgowych izb pielęgniarek i położnych lub całkowitego jej zniesienia dla emerytów? (…)
3. Czy rząd RP podejmie inicjatywę w kwestii zwołania obrad krajowego zjazdu, który ma kompetencje do zmian w wysokości składek? (…)
Poseł na sejm RP: Anna Schmidt
8 lipca 2025 roku
źródło: sejm: gov.pl