„Dla pielęgniarek i położnych w podeszłym wieku, które w zawodzie przepracowały 40 lub więcej lat, jest to sytuacja niezwykle krzywdząca i dyskryminująca”.
Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie ograniczania emerytowanym pielęgniarkom i położnym prawa wykonywania zawodu
Szanowna Pani Minister,
zwracam się do Pani w sprawie wyjaśnienia praktyk stosowanych przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Przeworsku… (…)
Komitet Emerytowanych Pielęgniarek i Położnych wniósł protest do Podkarpackiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych zs. w Przeworsku, w którym wyraża sprzeciw przeciwko odbieraniu prawa wykonywania zawodu z powodu niezapłacenia składki członkowskiej. Protestujący uważają zapis za krzywdzący i nieetyczny, uzasadniając: „Pielęgniarstwo to nie zawód, to powołanie – przejście na emeryturę i zaprzestanie płacenia składek nie zwalnia nas z bycia pielęgniarką lub położną, którą będziemy do końca swojego życia”. (…)
Na skutek takich praktyk pielęgniarki emerytki, obawiając się przekazania do egzekucji komorniczej sprawy niepłacenia składek, oddają prawo wykonywania zawodu z powodu niemożności uiszczania opłat. Dla osób w podeszłym wieku, które w zawodzie przepracowały 40 lub więcej lat, jest to sytuacja niezwykle krzywdząca i dyskryminująca.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
(…) 2. Czy planowane są zmiany w przepisach prawnych, które pozwolą zachować nabyte prawo wykonywania zawodu emerytowanym pielęgniarkom i położnym, których nie stać na opłacanie składek? (…)
4. Jakie inne działania zamierza podjąć rząd w celu poprawy sytuacji emerytowanych pielęgniarek i położnych?
Poseł na sejm RP: Anna Schmidt
8 lipca 2025 roku
źródło: sejm: gov.pl