Agresja wobec pielęgniarek, a ochrona złożona z osób niepełnosprawnych lub w wieku emerytalnym.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Agresja wobec pielęgniarek, a ochrona złożona z osób niepełnosprawnych lub w wieku emerytalnym.

Poseł pielęgniarka: „tacy panowie czy panie ochroniarze powinni się po prostu przechadzać po korytarzach szpitalnych po to, żeby byli widoczni…”.

Posiedzenie Komisji Zdrowia – podkomisji stałej do spraw zdrowia psychicznego w dniu 8 lipca 2025 r. rozpatrzenie informacji na temat przeciwdziałania nasilającym się w społeczeństwie postawom i zachowaniom agresywnym wobec pracowników ochrony zdrowia.

Poseł Joanna Wicha (Lewica) – spoza składu podkomisji:

(…) Proszę państwa, choć nie byłam od początku, to mam nadzieję, że nie będę się powtarzała. Chciałam poruszyć parę kwestii, które wybrzmiały również na specjalnej konferencji zorganizowanej w Senacie dotyczącej m.in. tak naprawdę pomocy psychologa dla medyków. Ale oprócz tego wybrzmiała też kwestia przemocy wobec zawodów medycznych. Ja mam dosyć duże doświadczenia, jeśli chodzi o obserwację takich zachowań, bo 37 lat pracowałam w szpitalu jako pielęgniarka. W związku z tym chciałam się podzielić kilkoma punktami.

Po pierwsze, ochrona w szpitalu. Oczywiście to jest problem, który bardzo często jest pomijany. Panowie ochroniarze, bo głównie są to panowie, czasami zdarzają się panie, są to zwykle państwo już w wieku emerytalnym albo zbliżającym się do wieku emerytalnego, którzy ochraniają zarówno personel, jak i pacjentów, jak również rodziny, które ich odwiedzają.

I podkreślam to za każdym razem, kiedy toczy się taka dyskusja. Oczywiście nie chcę odbierać seniorom prawa do podejmowania dodatkowej pracy na emeryturze, ale akurat w tym przypadku uważam, że powinniśmy zmienić te standardy. Takie funkcje powinni podejmować po prostu młodzi, silni ludzie. Na dodatek powinni mieć również przeszkolenie z odpowiedniego pełnienia tej funkcji, żeby w sytuacji zagrożenia potrafili zareagować, kiedy zdarza się czy agresywny pacjent, czy agresywny odwiedzający, czy ktokolwiek inny, kto się pojawia w przestrzeni szpitala.

Nie zawężałabym również przebywania takiej osoby tylko i wyłącznie do miejsca, gdzie się wchodzi do szpitala. Może to zabrzmi niedobrze, ale też nie mówię o jakimś totalitaryzmie, czyli wprowadzaniu Policji do szpitala, bo tego bym nie chciała. Natomiast tacy panowie czy panie ochroniarze powinni się po prostu przechadzać po korytarzach szpitalnych po to, żeby byli widoczni, po to, żeby osoby, którym przychodzi do głowy jakaś agresja, miały z tyłu głowy, że w tym szpitalu jest ktoś, kto zareaguje w sytuacji, kiedy oni zachowają się agresywnie. Oczywiście, jak ktoś jest pobudzony, pod wpływem alkoholu czy z różnych innych powodów, to prawdopodobnie nie będzie na to patrzył racjonalnie, ale zawsze będzie to dodatkowe zabezpieczenie. (…) 

źródło: sejm.gov.pl 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 7

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9400 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Zbadano paznokcie pielęgniarek - żelowy lakier nie ma negatywnego wpływu na obciążenie bakteryjne.

2 min czytania
Badania na personelu medycznym W najnowszym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszamy sprawę wyników badań przeprowadzonych na personelu medycznym dotyczących obciążenia…
Aktualności

Pielęgniarka o wymogach w zakresie przymusu bezpośredniego. "Niech sami pracują z pacjentem agresywnym".

1 min czytania
Pielęgniarki o przymusie bezpośrednim wobec pacjenta W artykule pt. Pielęgniarka: Nie używa się pasów do unieruchomienia pacjentów. Nigdy. zamieściliśmy wypowiedź pielęgniarki pracującej…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki – zbadano w 2023 roku obciążenie bakteryjne na paznokciach lakierowanych i nielakierowanych.

2 min czytania
Badanie przeprowadzono wśród pielęgniarek i lekarzy.  Personel medyczny z trzech oddziałów medycznych, dwóch oddziałów intensywnej opieki medycznej i dwóch placówek opieki dziennej…
Komentarze