Pielęgniarki – różnicowanie zakresów obowiązków ma przykryć patologię w zakresie zarobków.

3 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarki – różnicowanie zakresów obowiązków ma przykryć patologię w zakresie zarobków.

Pielęgniarka: tworzy się nikomu nieprzydatne „monitoringi opieki, systemy systemów wskaźników i procedur”. Po co? Aby usankcjonować dyskryminację płacową.

W artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pt. Pielęgniarki – za jaką specjalizację płacić na danym oddziale? przedstawiliśmy sytuację w zakresie zapowiedzi zmian w zakresie uznawania tytułu specjalisty na poszczególnych oddziałach szpitalnych. Przyczynkiem do podjęcia powyższej problematyki przez redakcję pielęgniarki.info.pl stała się wypowiedź wiceministra resortu zdrowia Marka Kos: „z całą pewnością, jak dla mnie, specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego nie powinien mieć uznanych kwalifikacji na oddziale dziecięcym”. Więcej informacji w powyższym zakresie zamieszczamy w przedmiotowym artykule. Warto ten artykuł przeczytać!

Opinia pana wiceministra wywołała sporo komentarzy w środowisku pielęgniarskim. Poniżej przedstawiamy jeden z wątków z dyskusji, która odbyła się pod postem informującym o zamierzeniach ministerstwa zdrowia. Pod artykułem zamieszczamy sondę…

Zatem oddajmy głos czytelniczce portalu pielęgniarki.info.pl:

Według pani są to „teoretyczne podziały tworzone na siłę”. Według mnie to właściwe wykorzystanie kadry pielęgniarskiej z wyższym wykształceniem i przykład dobrych praktyk w zarządzaniu. Może dla pani to „przerost formy nad treścią”, dla personelu naszego szpitala to możliwość rozwoju zawodowego, poszerzania wiedzy, integracji zespołu i spojrzenia na wykonywanie zawodu z innej perspektywy.

Proszę się nie martwić opieką nad naszymi pacjentami. Dobra organizacja i personel świadomy zagrożeń, które mogą mieć wpływ na czyjeś życie, potrafią zapewnić bezpieczeństwo zarówno pacjentom jak i pracownikom. „Śmieszą panią próżne sformułowania jak zarządzanie ryzykiem”, dla nas to mniejsza liczba upadków, zakażeń, pomyłek itp. W każdym szpitalu zdarzenia o wysokim ryzyku wystąpienia powinny być monitorowane, aby likwidować lub minimalizować ich skutki w odniesieniu do pacjenta oraz personelu. Bardzo wątpię czy chciałaby pani powierzyć swoje zdrowie placówce, gdzie proces leczenia i opieki pielęgniarskiej jakoś się toczy, a na pomyłki i błędy nikt nie reaguje.

Zespół pielęgniarski jest filarem naszego szpitala, a dzięki nieustannemu rozwojowi, opieka pielęgniarska jest sprawowana w sposób bezpieczny i według aktualnej wiedzy medycznej.

Takie rozwiązanie zostało wdrożone w szpitalu w którym obecnie pracuję, zakresy obowiązków zostały podzielone na: podstawowe, oparte na uprawnieniach, które uzyskuje każda pielęgniarka otrzymująca prawo wykonywania zawodu oraz dodatkowe w zależności od ukończonych różnych form kształcenia podyplomowego.

Zakres podstawowy tzw. baza jest jednakowy dla wszystkich zatrudnionych pielęgniarek: naczelnej, oddziałowej, koordynującej, odcinkowej. Dodatkowe zakresy obowiązków obejmują uprawnienia uzyskane w toku kształcenia na studiach magisterskich oraz KIERUNKOWYCH specjalizacjach oraz obowiązki związane z pełnieniem funkcji kierowniczych.

W ten sposób ogromna większość personelu pielęgniarskiego ma różny, indywidualny zakres obowiązków.

Potencjał kadry posiadającej dodatkowe uprawnienia jest wykorzystywany w ramach prac powołanych zespołów eksperckich, które obecnie opracowują i tworzą system zarządzania jakością. Opracowują system wskaźników na podstawie których będziemy monitorować poziom opieki pielęgniarskiej. Prowadzą analizy zdarzeń niepożądanych i opracowują metody ich zapobiegania. Tworzą system zarządzania ryzykiem. Opracowują plany szkoleń dla personelu na podstawie wcześniejszej analizy potrzeb, podejmują współpracę w tym zakresie z OIPiP. Rozpoczynamy właśnie etap przygotowań do rozpoczęcia nowych projektów w postaci badań klinicznych z pielęgniarkami w roli głównych badaczy. Kolejne projekty, które mamy w planach, to badania naukowe w pielęgniarstwie, wdrożenie opieki opartej na diagnozie pielęgniarskiej i planie pielęgnowania. Podstawą tych wszystkich działań jest wspaniały zespół, któremu chce się chcieć.

Inna czytelniczka na powyższy komentarz zareagowała stwierdzeniem:

Teoretyczne podziały tworzone na siłę pod patologiczną siatkę płac.

Sztuka dla sztuki i przerost formy nad treścią. Śmieszą mnie też próżne sformułowania: zarządzanie ryzykiem, system wskaźników, na podstawie których będziemy monitorować poziom opieki itd. itp… Pielęgniarka ma się zająć opieką nad pacjentem a nie tworzyć kolejne „monitoringi opieki, systemy systemów wskaźników i procedur”.

źródło: facebook.com/PortalPielegniarekiPoloznych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 18

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9400 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki – zbadano w 2023 roku obciążenie bakteryjne na paznokciach lakierowanych i nielakierowanych.

2 min czytania
Badanie przeprowadzono wśród pielęgniarek i lekarzy.  Personel medyczny z trzech oddziałów medycznych, dwóch oddziałów intensywnej opieki medycznej i dwóch placówek opieki dziennej…
Aktualności

Pielęgniarka: myślałam, że tylko mnie to dopadło. Niestety wiele osób...

1 min czytania
Pielęgniarka: czuję niemoc, zmęczenie Jedna z pielęgniarek napisała do nas poniższą wiadomość. „Mam 51 lat. Myślałam, że tylko ja tak mam: zmęczenie,…
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarka: mówią, że nie ma co płakać po czasach liceum. "Ale to nasza młodość i historia".

2 min czytania
Wspomnienia czasów LM przez pielęgniarki Jedna z pielęgniarek po Liceum Medycznym napisała: „Liceum Medyczne to była szkoła życia, dobrze nas przygotowała do…
Komentarze