Pielęgniarki – za jaką specjalizację płacić na danym oddziale?

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarki – za jaką specjalizację płacić na danym oddziale?

Dyskusja na pielegniarki.info.pl – za jaką specjalizację płacić pielęgniarce na konkretnym oddziale?

W ostatnim czasie doszło do kilku wypowiedzi w sprawie specjalizacji pielęgniarek i położnych. Najpierw wiceminister zdrowia Marek Kos powiedział w sejmie:

Proponujemy pewnego rodzaju poprawkę taką, że były w ten sposób, o którym jest opisane w projekcie, uznawane kwalifikacje zwiększane pracowników medycznych w sytuacji, gdy są to kwalifikacje, na które kierował pracodawca, bądź też była zgoda pracodawcy na to, by kwalifikacje były podnoszone. Żeby to nie było w każdej sytuacji, kiedy pracownik podnosi swoje kwalifikacje. Także taką zgłaszamy poprawkę.

Więcej informacji w przedmiotowej sprawie zamieściliśmy w artykule redakcyjnym pt. Pielęgniarki – poprawka zgłoszona w sejmie do ustawy pani Ptok. Do wypowiedzi pana wiceministra odniosła się posłanka pani Marcelina Zawisza. Komentarz redakcyjny do wypowiedzi pani posłanki oraz treść wystąpienia pani Marceliny Zawisza publikujemy w artykule pt. Wynagrodzenia pielęgniarek – pani posłanka „nie ogarnia tej kuwety”.

Kolejnym elementem dyskusji w sprawie uznawania specjalizacji pielęgniarek i położnych stała się następująca wypowiedź wiceministra zdrowia Marka Kos:

To nie jest tak, że każdy, który przedstawi odpowiednie zaświadczenia, dyplomy, certyfikaty, które potwierdzają kwalifikacje, ma je mieć od ręki, od zaraz uznane. Znam sytuację jednego szpitala, gdzie można było zrobić specjalizację z pielęgniarstwa chirurgicznego. I bardzo chętnie personel tą specjalizację podjął i ją zrobił, skończył. I w tym momencie pielęgniarki ze specjalizacją chirurgiczną pracują na kardiologii, oddziale wewnętrznym, pediatrii.

Cała wypowiedź wiceministra w tym zakresie została opublikowana w artykule pt. Pielęgniarki – ministerstwo zdrowia określi jak specjalizacja będzie uznawana na danym oddziale szpitalnym.

Co bardzo istotne w poruszanym zagadnieniu wiceminister zdrowia poinformował, że „podjęliśmy działania z panią minister Izabelą Leszczyną w ścisłym kierownictwie nad tym, by opracować pewne standardy dla uznawania danych kwalifikacji pielęgniarskich i po prostu odgórnie uznawania ich do tych grup z tabeli drugiej, piątej czy szóstej”. Więcej szczegółów w przedmiotowej sprawie w artykule redakcyjnym pt. Pielęgniarki – minister zdrowia chce pomóc dyrektorom szpitali w klasyfikacji stanowisk pielęgniarek w siatce płac.

Powyższe wypowiedzi stały się przyczynkiem do dyskusji na pielegniarki.info.pl w sprawie kwestii: za jaką specjalizację płacić pielęgniarce na konkretnym oddziale? Jeszcze zanim przejdziemy do poszczególnych opinii pielęgniarek w powyższej sprawie – w kolejnych artykułach redakcyjnych Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych to warto się zaznajomić się z wynikami sondy pt. „Jakie masz zdanie w sprawie powyższej wypowiedzi pana wiceministra Marka Kos”? Chodziło o kwestię potrzeby ustalenia przez ministra zdrowia w zakresie specjalizacji, które będą uznawane na poszczególnych oddziałach szpitalnych.

Jakie są wyniki sondy? Pozytywnie odebrało wypowiedź wiceministra 69% głosujących. 48% głosujących zdecydowanie popiera wypowiedź wiceministra, 21% popiera. Natomiast 21% respondentów negatywnie ocenia wypowiedź urzędnika resortu zdrowia: 8% „nie popiera” a „zdecydowanie nie popiera” – 21%.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 17

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8268 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: iniekcje, kroplówki, pobrania krwi, tłumaczenie rodzinom…

1 min czytania
Komentarze pielęgniarek Pod jednym z zamieszczony postów na Facebooku pojawił się poniższy komentarz pielęgniarki. Wywołał on dyskusję wśród pielęgniarek i położnych. Polska…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 80–85 zł / godz. brutto

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna placówka medyczna poszukuje pielęgniarki/pielęgniarza do pracy w szpitalu w Łodzi i w Brzezinach. Wynagrodzenie: 80 – 85…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Sąd Rejonowy skazał a Sąd Okręgowy...

3 min czytania
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego. Zobacz część pierwszą sprawy w artykule pt. Pracodawca…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki: I tak zawsze lekarz będzie lekarzem, a pielęgniarka pielęgniarką.