Regulacje prawne określające sposób szkolenia pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników.

1 min czytania
Aktualności

 

Na podstawie ustawy o publicznej służbie krwi minister zdrowia określił sposób szkolenia pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników.

Szkolenie pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników, odbywa się w zakresie podstawowym oraz uzupełniającym.
Szkolenie w zakresie uzupełniającym przeprowadza się nie rzadziej niż raz na 4 lata.

Szkolenie obejmuje część teoretyczną i część praktyczną.

Uprawnine do przeprowadzania szkoleń są jednostki organizacyjne publicznej służby krwi.

Rozporządzenie wydane w lutym 2005 roku musiało być już nowelizowane przez niechlujstwo ministerstwa zdrowia, które nie określiło w rozporządzeniu, że pielęgniarki które przeszły takie szkolenie przed wejściem w życie rozporządzenia będą miały zaliczone szkolenie w zakresie podstawowym. Po prostu nie przewidziano okresu przejściowego. Efekt. W Polsce nie było pielegniarek i położnych które miały uprawnienia do przetaczania krwi! Stąd konieczność nowelizacji rozporządzenia , którą przeprowadzono pod koniec 2005 roku.

Ministerstwo zdrowia nakłada na pielęgniarki i położne nowe obowiązki. Za szkolenie płaci sama pielęgniarka i położna albo zakład pracy.

Jednostki organizacyjne publicznej służby krwi prowadzące szkolenia pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników.

Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8876 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Grasiczak (tymoma) – objawy, które warto znać i kiedy skonsultować się z lekarzem

2 min czytania
Grasiczak, czyli inaczej tymoma, jest rzadkim nowotworem, pojawiającym się w przednim śródpiersiu przy grasicy – narządzie układu odpornościowego. Może prowadzić on do…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek w sejmie o siatce płac. Poważnie?  

3 min czytania
Pielęgniarka Krystyna Ptok opowiada w sejmie. Zobacz komentarz redakcji pielegniarki.info.pl.  Redakcja pielegniarki.info.pl przedstawia kolejną wypowiedz, która padła podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej…
Aktualności

Pielęgniarki z grupy 2 - szpital musi wypłacić im należne wynagrodzenia. Do 90 tys. złotych.

1 min czytania
Szpital przegrał batalię sądową z pielęgniarkami z grupy 2. Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sytuacji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w…
Komentarze