Regulacje prawne określające sposób szkolenia pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników.

1 min czytania
Aktualności

 

Na podstawie ustawy o publicznej służbie krwi minister zdrowia określił sposób szkolenia pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników.

Szkolenie pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników, odbywa się w zakresie podstawowym oraz uzupełniającym.
Szkolenie w zakresie uzupełniającym przeprowadza się nie rzadziej niż raz na 4 lata.

Szkolenie obejmuje część teoretyczną i część praktyczną.

Uprawnine do przeprowadzania szkoleń są jednostki organizacyjne publicznej służby krwi.

Rozporządzenie wydane w lutym 2005 roku musiało być już nowelizowane przez niechlujstwo ministerstwa zdrowia, które nie określiło w rozporządzeniu, że pielęgniarki które przeszły takie szkolenie przed wejściem w życie rozporządzenia będą miały zaliczone szkolenie w zakresie podstawowym. Po prostu nie przewidziano okresu przejściowego. Efekt. W Polsce nie było pielegniarek i położnych które miały uprawnienia do przetaczania krwi! Stąd konieczność nowelizacji rozporządzenia , którą przeprowadzono pod koniec 2005 roku.

Ministerstwo zdrowia nakłada na pielęgniarki i położne nowe obowiązki. Za szkolenie płaci sama pielęgniarka i położna albo zakład pracy.

Jednostki organizacyjne publicznej służby krwi prowadzące szkolenia pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników.

Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8259 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pacjent ocenił pracę pielęgniarek. Zarzuty przedstawił w sądzie.

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2023 roku, które…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki - propozycja wynagrodzeń zasadniczych od 1 stycznia 2026 złożona przez resort zdrowia.

2 min czytania
Propozycja ministerstwa zdrowia w zakresie siatki płac personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku… W kilku poprzednich artykułach redakcyjnych Ogólnopolski Portal Pielęgniarek…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory zarzucał pielęgniarce, że leżał w moczu. Co na to sąd?

1 min czytania
Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku, które…
Komentarze