Regulacje prawne określające sposób szkolenia pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników.

1 min czytania
Aktualności

 

Na podstawie ustawy o publicznej służbie krwi minister zdrowia określił sposób szkolenia pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników.

Szkolenie pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników, odbywa się w zakresie podstawowym oraz uzupełniającym.
Szkolenie w zakresie uzupełniającym przeprowadza się nie rzadziej niż raz na 4 lata.

Szkolenie obejmuje część teoretyczną i część praktyczną.

Uprawnine do przeprowadzania szkoleń są jednostki organizacyjne publicznej służby krwi.

Rozporządzenie wydane w lutym 2005 roku musiało być już nowelizowane przez niechlujstwo ministerstwa zdrowia, które nie określiło w rozporządzeniu, że pielęgniarki które przeszły takie szkolenie przed wejściem w życie rozporządzenia będą miały zaliczone szkolenie w zakresie podstawowym. Po prostu nie przewidziano okresu przejściowego. Efekt. W Polsce nie było pielegniarek i położnych które miały uprawnienia do przetaczania krwi! Stąd konieczność nowelizacji rozporządzenia , którą przeprowadzono pod koniec 2005 roku.

Ministerstwo zdrowia nakłada na pielęgniarki i położne nowe obowiązki. Za szkolenie płaci sama pielęgniarka i położna albo zakład pracy.

Jednostki organizacyjne publicznej służby krwi prowadzące szkolenia pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników.

Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7912 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki w liczbach.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Wzrasta liczba pielęgniarek specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego.

1 min czytania
Ponad 193 tys. pielęgniarek specjalistek czynnych zawodowo Według danych prezentowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w 2022 roku ponad 193 tys. pielęgniarek i…
Aktualności

Jak dbać o skórę problematyczną z niedoskonałościami?

2 min czytania
Wiele osób ma kompleksy z powodu stanu swojej skóry. Naprawdę jest niewiele kobiet czy mężczyzn, którzy mogą pochwalić się piękną i zdrowo…
Aktualności

Lekarz przeprosił pielęgniarki. Oświadczenie.

1 min czytania
Prezes zarządu prywatnego podmiotu leczniczego przeprasza pielęgniarki, które poczuły się urażone treścią i formą komunikatu W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
Komentarze