Często ratownicy medyczni / także w komentarzach do artykułów na Portalu / posługują sie tytułem: licencjonowany ratownik medyczny.

1 min czytania
Aktualności

Fragment informacji ze strony ministerstwa zdrowia:

Czy uczelnia wyższa może nadać tytuł zawodowy licencjonowanego ratownika medycznego?


Kwestię tytułu zawodowego, jaki może zostać nadany przez uczelnię reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 23 lipca 2004 r. w sprawie dyplomów i tytułów zawodowych oraz wzorów dyplomów wydawanych przez uczelnie. (Dz.U. Nr 182, poz. 1881 i Nr 194, poz. 2003). Zgodnie z ww. rozporządzeniem absolwent studiów zawodowych może uzyskać tytuł 'licencjat’ na kierunku, na którym odbył studia. Zatem uczelnia nie może dać studiującym 'licencji na ratownika’. Aktualnie w systemie ochrony zdrowia nie funkcjonuje również stanowisko 'licencjonowanego ratownika medycznego’. Zgodnie z taryfikatorem kwalifikacyjnym, stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 29 marca 1999 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 30, poz. 300) w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej istnieje stanowisko ratownik medyczny oraz stanowisko starszy ratownik medyczny. Nie jest możliwe w systemie szkolnictwa wyższego uzyskanie tytułu 'ratownika licencjonowanego’, gdyż nie ma podstaw prawnych do jego nadania.

źródło informacji: www.mz.gov.pl

zobacz cały dokument

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8892 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Polecamy książki dla pielęgniarek.

2 min czytania
Książki dla pielęgniarek W pracy pielęgniarki kluczowe jest nie tylko posiadanie odpowiednich umiejętności praktycznych, ale także ciągłe poszerzanie wiedzy teoretycznej. Współczesne podręczniki…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka przetoczyła krew. Lekarz nie był obecny.

2 min czytania
Lekarz nie dokonał identyfikacji biorcy krwi oraz kontroli dokumentacji medycznej przed zabiegiem przetoczenia, który zlecił pielęgniarce… Sąd Rejonowy stwierdził:  (…) lekarz pełniąc…
Aktualności

Izba pielęgniarek - pielęgniarka powinna mieć uprawnienie do samodzielnego ordynowania adrenaliny.

1 min czytania
Ministerstwo o uprawnieniach pielęgniarek. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego…
Komentarze