Liceum Medyczne ukończyłam w 1980r. Pracuje w zawodzie 26 lat. Czy mam prawo do refundowanych studiów, ze środków UE?

1 min czytania
Aktualności

Liceum Medyczne ukończyłam w 1980r. Pracuje w zawodzie 26 lat. Czy mam prawo do refundowanych studiów, ze środków UE?

Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Liceum medyczne ukończyła Pani w 1980 roku. Wobec powyższego w przypadku podjęcia studiów pomostowych, w Pani przypadku będą to studia pięco semestralne, gdyż dla absolwentów pięcioletnich liceów medycznych, którzy rozpoczęli naukę wcześniej niż w roku szkolnym 1980/81 studia te nie mogą być krótsze niż pięć semestrów lub 3.000 godzin. Warto tą informację skonfrontować z faktem, że studia licencjackie 'zwykłe’ trwają sześć semestrów. Ponad to informuję ,że rząd polski czyni starania o skrócenie wymiaru czasu trwania studiów pomostowych. Również data 2010/2011 jako roku akademickiego, w którym ma być ostatni nabór na studia pomostowe ma być przeniesiona na dalszy czas lub wykreślona.

Natomiast, jeśli chodzi o dofinansowanie z funduszu ZPORR to warto wiedzieć, że zaoczne studia pomostowe finansowane z ZPORR są całkowicie bezpłatne. Dofinansowanie obejmuje opłatę czesnego, kupno podręczników i zakwaterowania. O dofinansowanie kształcenia mogą ubiegać się szkoły wyższe, a nie bezpośrednio poszczególne pielęgniarki i położne. Jeszcze jedna uwaga, aby skorzystać z dofinansowania z ZPORR trzeba być mieszkańcem województwa na terenie którego znajduje się uczelnia. To znaczy, że mieszkaniec województwa wielkopolskiego nie może skorzystać z dofinansowania, które otrzymała uczelnia w województwie mazowieckim. Nie ma kryterium wiekowego dla studentów studiów pomostowych finansowanych z ZPORR!

W roku 2006 uruchomiono studia pomostowe finansowane z funduszu ZPORR tylko w czterech województwach: podkarpackim, dolnośląskim, warmińsko- mazurskim oraz mazowieckim.

Mariusz Mielcarek

Zobacz też:

Informator Gazety Pielęgniarki i Położnej – STUDIA POMOSTOWE

Studia pomostowe za darmo z Funduszu ZPORR

 

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8189 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: same to sobie robimy.

1 min czytania
Pielęgniarki o decyzji minister zdrowia w sprawie siatki płac pielęgniarek i położnych… W artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych z dnia…
Aktualności

Innowacyjne sposoby na poprawę higieny rąk

2 min czytania
Pracownicy ochrony zdrowia są narażeni na częsty kontakt z patogenami – poprzez przebywanie z pacjentami, dotykanie newralgicznych powierzchni np. klamek czy poręczy…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – minister zdrowia chce pomóc dyrektorom szpitali w klasyfikacji stanowisk pielęgniarek w siatce płac.

1 min czytania
Wiceminister zdrowia o opracowaniu standardu klasyfikacji stanowisk pracy pielęgniarek do danej grupy siatki płac… Publikujemy wypowiedź wiceministra zdrowia pana Marka Kos na…
Komentarze