Liceum Medyczne ukończyłam w 1980r. Pracuje w zawodzie 26 lat. Czy mam prawo do refundowanych studiów, ze środków UE?

1 min czytania
Aktualności

Liceum Medyczne ukończyłam w 1980r. Pracuje w zawodzie 26 lat. Czy mam prawo do refundowanych studiów, ze środków UE?

Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Liceum medyczne ukończyła Pani w 1980 roku. Wobec powyższego w przypadku podjęcia studiów pomostowych, w Pani przypadku będą to studia pięco semestralne, gdyż dla absolwentów pięcioletnich liceów medycznych, którzy rozpoczęli naukę wcześniej niż w roku szkolnym 1980/81 studia te nie mogą być krótsze niż pięć semestrów lub 3.000 godzin. Warto tą informację skonfrontować z faktem, że studia licencjackie 'zwykłe’ trwają sześć semestrów. Ponad to informuję ,że rząd polski czyni starania o skrócenie wymiaru czasu trwania studiów pomostowych. Również data 2010/2011 jako roku akademickiego, w którym ma być ostatni nabór na studia pomostowe ma być przeniesiona na dalszy czas lub wykreślona.

Natomiast, jeśli chodzi o dofinansowanie z funduszu ZPORR to warto wiedzieć, że zaoczne studia pomostowe finansowane z ZPORR są całkowicie bezpłatne. Dofinansowanie obejmuje opłatę czesnego, kupno podręczników i zakwaterowania. O dofinansowanie kształcenia mogą ubiegać się szkoły wyższe, a nie bezpośrednio poszczególne pielęgniarki i położne. Jeszcze jedna uwaga, aby skorzystać z dofinansowania z ZPORR trzeba być mieszkańcem województwa na terenie którego znajduje się uczelnia. To znaczy, że mieszkaniec województwa wielkopolskiego nie może skorzystać z dofinansowania, które otrzymała uczelnia w województwie mazowieckim. Nie ma kryterium wiekowego dla studentów studiów pomostowych finansowanych z ZPORR!

W roku 2006 uruchomiono studia pomostowe finansowane z funduszu ZPORR tylko w czterech województwach: podkarpackim, dolnośląskim, warmińsko- mazurskim oraz mazowieckim.

Mariusz Mielcarek

Zobacz też:

Informator Gazety Pielęgniarki i Położnej – STUDIA POMOSTOWE

Studia pomostowe za darmo z Funduszu ZPORR

 

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8261 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Aktualności

Wywiad z Open Europe: Praca dla Pielęgniarek w Norwegii Opinie Open Europe

6 min czytania
Dlaczego założyliście firmę Open Europe? Firma Open Europe powstała, aby pomagać polskim pielęgniarkom zmieniać swoje życie na lepsze. Choć może to brzmieć…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Komentarze